Skocz do zawartości

M 29, M 39, M 31 - 27-06-2011 pierwsza próba guidera


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

W tym wątku http://forum.astropolis.pl/topic/36048-m-39/ przedstawiłem sprzęt jakim aktualnie dysponuję do nauki astrofoto.

 

Dzisiejsza noc tj. 27-06-2011 była super jeśli chodzi o pogodę pod Warszawskim miejskim niebem.

Po kolejnych próbach i ustawieniach setupu przyszedł czas na testy kamery QHY5 z guiderem.

 

Zestaw:

SW 114/500 + QHY5 + barlow x 2 - jak na obecną chwilę inaczej się nie da - telep nie ostrzy bez barlowa.

Na barana:

SW 80/400 + Canon EOS 550D (niemodyfikowany) w ognisku głównym.

Z balkonu mam widok N/E i słońce wcześnie się pojawia - musiałem skakać po obiektach, które aktualnie mieściły się w moim polu widzenia.

Kolejno: M 29, M 39, M 31 - w sumie około po 1 godzinie na obiekt.

Chodziło mi głównie o poznanie zagadnienia guidowania. Powoli zagłębiam się w temat i chyba powoli zaczynam rozumieć z jakimi problemami walczą ludzie którzy zajmują się astrofotografią. U mnie na guidowanie miał wpływ seeing. 20 - 30 minut spokoju na guiderze i za chwilę rozjazd. Zmiany temperatur, falowanie powietrza itd.

Muszę powiedzieć, że jak na to czym obecnie dysponuję to jestem bardzo mile zaskoczony. Jest oczywiście wiele rzeczy, błędów do wyeliminowania jak np optyka do fotografowania ale to już kwestia kasy, której ostatnio ciągle brakuje (zgadnijcie dlaczego :) )

 

Do rzeczy.

Poniżej 3 surowe klatki:

M29

m29-0021.jpg

M39

M39_60s_800iso-0011.jpg

M31

M31_120s_400ISO-0031.jpg

 

Dane o czasie naświetlania i czułości ISO w nazwach plików. Najdłuższy czas jaki udało mi się zarejestrować na pierwszy raz to 180sek z guiderem.

Na chwilę obecną wstępnie przygotowany materiał z dzisiejszej nocy mam tylko dla M 31 - piękny obiekt.

Klatki:

5x60sek, ISO 800

5x120sek, ISO 800

3x180sek, ISO 400

 

oto wyniki po obróbce w IRIS`ie (którego zresztą też się dopiero uczę)

m31_stack.jpg

:banan:

 

dzisiejszą noc uważam za baaardzo owocną

pozdrawiam

 

PS

wiem że gwiazdki na krawędziach zdjęć są mocno rozciągnięte ale jak już wspominałem - kwestia optyki

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna noc testów z guiderem pod miejskim niebem i fascynacja M31 w Andromedzie

 

Celestron 8" na CG5 GT + EOS 550D w ognisku głównym

guider - SW 80/400 + qhy5

stack z 10x30sek ISO 800 + 10x60sek ISO 800 (trochę przepalone ale jak na pierwszy raz ...) + samolot przeciął pole focenia

 

m31_cr.jpg

 

spory problem z gradientem ale to chyba wina rozjaśnionego nieba

 

oczywiście uwagi mile widziane

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po poczytaniu kilku tutoriali z działu "Dyskusje o astrofotografii" przystąpiłem do zabawy z PS.

 

Wykorzystałem wcześniejszy materiał już prezentowany w powyższych postach - M31.

Na zdjęcie wybrałem klatki robione EOS550D (unmod) w ognisku głównym Celestrona 8"

Ekspozycja:

7 klatek: 5x60s ISO 400, 1x90s ISO 400

warunki - miejskie niebo

seeing: 4/10

 

obróbka IRIS+PS

wyniki:

m31_PS_cr.jpg

 

uwydatniły się struktury galaktyki natomiast gradient pozostawia jeszcze wiele do życzenia

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

nie chcę zakładać kolejnego tematu z M31 bo to już się robi nudne - tyle ich jest w galeriach...

 

miejskie niebo

EOS550+Soligor 400mm + miejskie LP

czas: 60minut ISO800

brak właściwego flata którego ciągle nie ogarniam ale widzę że trzeba będzie - bez tego nie dy rydy

 

 

wrzucam ku pamięci i dla porównania czy coś się zmienia w stopniu zaawansowania od pierwszych postów w tym temacie

m31DSS_final.jpgm31DSS_final_BW.jpg

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego softu używasz do guidingu ?

Pytam bo niedługo przyjedzie do mnie QHY5 i zastanawiam się czy czekają mnie jakieś niespodzianki ze sterownikami i oprogramowaniem...

 

QHY5 działa od kopa np z PHD (jako ASCOM camera). Uważaj tylko na podpinanie kamery do lapka podczas odpalania systemu albo 'resume' z hibernacji. Na portach USB dzieją się wtedy dziwne rzeczy a QHY5 lubi przeprogramować swój EEPROM i windowsowy sterownik już jej nie widzi :) Na szczęście dość łatwo to naprawić.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

widzę że ostatnie noce bogate w zdjęcia

dzisiaj testowałem nowy(stary) obiektyw Super Takumar 135mm + EOS 550D + AstroTrack

 

M31 z okolic Konstancina

m31_1280.jpg

i 100% crop

m31_cr.jpg

ilość zebranego materiału dokładnie 1h14min + darki,biasy

 

trzeba się jeszcze tym materiałem pobawić ale wydaje mi się że jest coraz lepiej

 

pozdrawiam

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już podaję szczegóły:

 

21x bias

16x dark (8x120s + 8x200sek)

29x light (po połowie 120sek i 200sek) ISO 800

 

skonwertowane przez IRIS do FIT`sów > z BW do RGB (IRIS) > złożone w Deep Sky Stacker który odrzuca najsłabsze klatki - czyli łączny czas ekspozycji z 1h14min zmalał do 1h1min

 

EDIT

zapomniałem - przysłona na 5,6 (czyli 2 kliknięcia) od najmniejszej :szczerbaty:

 

chyba pojadę dzisiaj dopalić trochę materiału - po północy rosa i mgła mnie przegoniły z pola boju

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

obiecywałem że już więcej nie będę ciągnął tego wątku ale pogoda nie rozpieszcza

usiadłem do starych materiałów i wspomogłem się tutorialami JaLe`a z działu dyskusje o astrofotografii

dzisiejszy wieczór spędziłem nad przerabianiem owych materiałów - bardzo pomocna rzecz - nie tylko dla tych co zajmują się fotografią nieba

 

materiał ten sam co powyżej ale inne podejście do obróbki

 

zdjęcie w pełnym rozmiarze

m31_final_scale.jpg

i crop

m31_final_crop_scale.jpg

 

moim zdaniem co wyszło lepiej

- w miarę sensowne kolory

- nie przepalone jądro galaktyki

- lepszy gradient aczkolwiek pozostał lewy dolny róg zdjęcia do poprawienia

- zmiękczone i bardziej naturalne gwiazdy

 

jak jeszcze komuś się chce to komentować to proszę śmiało

astro pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym delikatnie odszumił tło, żeby nie było takiej kolorowej kaszki. A postęp w obróbce widać znaczący.

bo delikatnie trzeba z suwakami :D a ja ciągnąłem za bardzo

 

poprawiłem szumy i kolory

m31_135mm.jpg

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.