Skocz do zawartości

Montaże azymutalne...


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do użytkowników obu rodzajów montażów:

Synta AZ3 z mikroruchami

oraz

Celestron HD z mikroruchami

 

Który według waszej opinii zasługuje na miano "lepszego"? Chodzi mi o plusy i minusy, aby wyciągnąć jakieś konkretne wnioski. I nie chodzi mi o to, że lepsze jest EQ-3 itp. Liczę na jakieś konkretne wnioski, jakie są różnice w prowadzeniu, w szybkości składania, mobilności, dokładności itp. itd. :)

 

No to zaczynamy :)

post-20488-0-63911900-1310734360_thumb.jpeg

post-20488-0-84922400-1310734366_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ani jeden, ani drugi. Wybralbym montaz, w ktorym srodek ciezkosci teleskopu moze przechodzic przez os obrotu.

 

AZ4, Vixen Porta, azymutalny GSO...

 

 

montaże pierwsza klasa, lecz cena dość wysoka :(

Jeśli chodzi o AZ3... Niestety, dość denerwujące jest korzystanie z montażu - po wybraniu punktu obserwacji tuba zawsze lekko opada, ciężko ja naprowadzić (sądzę, ze przydałby się jakiś odważnik z przodu głowicy i rączka z tyłu do prowadzenia). Mikroruchy przydają sie w podążaniu za obiektem, ale każdorazowe naprowadzanie przy ich pomocy może irytować, a doprecyzowanie celu sama tubą... zgroza :)

Wielkim plusem jest statyw, dość stabilny.

Pytanie: jak skutecznie ja wyważyć...? Sprężyna, odważnik z przodu? Jak sądzicie?

 

A powracając do wspomnianych montaży AZ4 post-20488-0-77277300-1312537814_thumb.jpeg, Vixen Porta post-20488-0-36261900-1312537822_thumb.jpeg i AZ GSO post-20488-0-54074200-1312537833_thumb.jpeg... który jest wart zainteresowania na przyszłość? Ciekawie się prezentują, a i głowica jest zapewne wyważona tak jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z AZ3 i tragicznie nie jest, choć efekt opadania tuby nieco się nasilił po tym jak wymieniłem standardową kątówkę na nieco cięższą dwucalową. Wszystko zależy od masy teleskopu i jego długości. Im dłuższy tym gorzej. Można kombinować z jakąś przeciwwagą - powinno to pomóc.

 

Montaż AZ4 dyskwalifikuje brak mikroruchów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z AZ3 i tragicznie nie jest, choć efekt opadania tuby nieco się nasilił po tym jak wymieniłem standardową kątówkę na nieco cięższą dwucalową. Wszystko zależy od masy teleskopu i jego długości. Im dłuższy tym gorzej. Można kombinować z jakąś przeciwwagą - powinno to pomóc.

 

Montaż AZ4 dyskwalifikuje brak mikroruchów.

 

 

no właśnie, taki efekt opadania mam z tubą 90/900

mniemasz, że z mniejszą nie będzie tak odczuwalny? tyle, ze nadal pozostaje kwestia prowadzenia (ręczne za tubę) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys widzialem zdjecie z dospawanym pretem przeciwwagi do AZ3.

Ze wzgledu na wieksze obciazenie AZ3 przypuszczalnie jest mniej trwaly od wspomnianych montazy.

Montaż AZ4 dyskwalifikuje brak mikroruchów.
Przy odpowiednim wywazeniu nie powinno stanowic to problemu. Dobson rowniez nie posiada (przynajmniej w wersji "pospolitej"). Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: jak skutecznie ja wyważyć...? Sprężyna, odważnik z przodu? Jak sądzicie?

może widziałeś moją sprężynę w innym wątku o AZ3 :) od tego czasu jeszcze ją ulepszyłem (promocja! dwie sprężyny - podwójna moc wyważania!) i mój mak 127 może teraz celować w dowolne miejsce od 0 to 90 stopni bez opadania.

 

oczywiście przeciwwaga jest rozwiązaniem bardziej "poprawnym" bo daje prawdziwe zrównoważenie, a sprężyna to tylko przybliżona i zmienna równowaga między tarciem, ciężarem i naciągiem sprężyny. mimo wszystko wolę sprężynę bo po to mam lekki i prosty montaż żeby nie nosić do niego ciężarków i wystających elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może widziałeś moją sprężynę w innym wątku o AZ3 :) od tego czasu jeszcze ją ulepszyłem (promocja! dwie sprężyny - podwójna moc wyważania!) i mój mak 127 może teraz celować w dowolne miejsce od 0 to 90 stopni bez opadania.

 

oczywiście przeciwwaga jest rozwiązaniem bardziej "poprawnym" bo daje prawdziwe zrównoważenie, a sprężyna to tylko przybliżona i zmienna równowaga między tarciem, ciężarem i naciągiem sprężyny. mimo wszystko wolę sprężynę bo po to mam lekki i prosty montaż żeby nie nosić do niego ciężarków i wystających elementów.

 

 

całkiem dobre rozwiązanie... muszę się zastanowić nad tą opcją

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

całkiem dobre rozwiązanie... muszę się zastanowić nad tą opcją

 

Odnośnie wyważania montażu AZ3 poczytaj też ten wątek: http://www.astromani...php?f=5&t=15487

 

Generalnie montaż AZ3 to kiepska chińska kopia Vixenowskiego Custom D AltAZ który w oryginale miał juz wbudowaną przeciwwagę oraz gniazdo pod dowetail => http://www.cloudynig...php?item_id=610

 

W oryginale montaż Vixena z taką przeciwwagą pracował poprawnie nawet z tubami o wadze do 6kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.