Skocz do zawartości

Sky-Watcher MAK80


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję informacji na temat możliwości MAK'a 80/1000

Czy nadaje się on do obserwacji astronomicznych po zastosowaniu o wiele lepszych okularów i kątówki niż te dołączone do zestawu?

czy jakość obrazu w dużych powiększeniach (w granicach 120-140x) poprawi znacząco zastosowanie okularu szerokokątnego Erfla? I ostatnie - na razie :) - pytanie dotyczy kątówki. Zastosowanie bardzo dobrej jakościowo kątówki 90 stopni poprawi znacząco optykę?

post-20488-0-17826800-1312372006_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allo, Allo :astronom:

 

80mm to śmieszna trochę apertura jak na teleskop lustrzany do wizuala. Wysokiej klasy okulary czy kątówka niewiele tu pomogą. Zamiast inwestować w akcesoria efektywniej wykorzystasz pieniądze inwestując w większy teleskop. Lepszym wyborem za te same lub nawet mniejsze pieniądze będzie tutaj refraktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80mm to śmieszna trochę apertura jak na teleskop lustrzany do wizuala. Wysokiej klasy okulary czy kątówka niewiele tu pomogą. Zamiast inwestować w akcesoria efektywniej wykorzystasz pieniądze inwestując w większy teleskop. Lepszym wyborem za te same lub nawet mniejsze pieniądze będzie tutaj refraktor.

 

 

posiadam Synte 90/900 na AZ3 ale jak dla mnie dość nieporęczna i okazało się, że nie bardzo mam ją gdzie trzymać :)

póki co staram się znaleźć coś mniejszego z, w miarę, dobrymi "osiągami". Myślałem jeszcze o maczku 90 lub 102, do tego jakieś GoTo (tu też nie wiadomo, które lepsze). Co byście doradzili?

P.S. Jakby ktoś był chętny na 90/900 to jest do sprzedaży - ogłoszenie na giełdzie Astropolis. Kupiony na początku lipca, 3 lata gwarancji. Mogę rozbić zestaw.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował coś takiego z giełdy:

http://astropolis.pl/gielda/item/624-obejmy-i-dovetail-wyciag-crayforda-dual-speed-do-refr80-110mm/

 

Zawieszasz to na AZ3, który już masz i otrzymujesz całkiem niezły przenośny sprzęcik. Może tylko do planet nie najlepszy, ale z odpowiednimi akcesoriami też da radę. (okular 4, 5 lub 6 mm i ewentualnie do tego jakiś dobry barlow żeby móc pzypowerować na Księżycu jeśli ci na tym zależy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował coś takiego z giełdy:

http://astropolis.pl/gielda/item/624-obejmy-i-dovetail-wyciag-crayforda-dual-speed-do-refr80-110mm/

 

Zawieszasz to na AZ3, który już masz i otrzymujesz całkiem niezły przenośny sprzęcik. Może tylko do planet nie najlepszy, ale z odpowiednimi akcesoriami też da radę. (okular 4, 5 lub 6 mm i ewentualnie do tego jakiś dobry barlow żeby móc pzypowerować na Księżycu jeśli ci na tym zależy)

 

 

Widzę, że korzystasz z refraktora 120/600, to masz mniej więcej rozeznanie jak będzie działać 102/500. Jeśli chodzi o oglądanie planet, co 'dopomoże' w ich oglądaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że korzystasz z refraktora 120/600, to masz mniej więcej rozeznanie jak będzie działać 102/500. Jeśli chodzi o oglądanie planet, co 'dopomoże' w ich oglądaniu?

 

a co myslicie o czymś takim:

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-achromatyczne/refraktor-achromatyczny-ts-100-700-ota.html

i

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/refraktor-apochromatyczny-omegon-ap-66-400-ed-ota.html

??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten pierwszy będzie podobnych rozmiarów ale pokaże nieco więcej niż 90/900

ten drugi jest przeznaczony głównie do fotografii. W wizualu achromat 90/900 będzie wyraźnie lepszy

jeśli szukasz czegoś małego do planet to wybierz Mak 102 lub 127, a jeśli do DSO to achromat 102/500

120/600 jest już dość duży za to pod ciemnym niebem spisze się najlepiej ze wszystkich wymienionych ale do planet będzie najgorszy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśłi chodzi o planety to w krótkim refraktorze jak 120/600 jest kilka problemów do rozwiązania. Po pierwsze należy kupić kątówkę lustrzaną 90 stopni w miejsce pryzmatycznej 45 stopni dołączanej do zestawu. Ta standardowa kątówka nie nadaje się do większych powiększeń, bo psuje ostrość obrazu. Dobrze żeby to była dobra (droga) kątówka ale w osteczności nawet coś tańszego będzie wyraźną poprawą w stosunku do tego co dostaje się w zestawie. Kolejny problem to to jak przy tak krótkiej ogniskowej uzyskać powiększenia planetarne. Za planetarne uważa się okulary o ogniskowych 5 czy 6 mm. Niestety okularów o ogniskowych krótszych niż 5mm jest na rynku niewiele i są to raczej droższe konstrukcje. Tymczasem z okularem 5mm w tym teleskopie mamy powiększenie 120x. Czasem zaś przydałoby się 200x albo i 240x. Do takich powiększeń trzeba się zaopatrzyć w soczewkę barlowa. Niestety to też powinien być dobry barlow, najlepiej apochromatyczny. Gdy już mamy w wyciągu barlow z krótkim okularem to okaże się że ustawienie ostrości jest niełatwą sprawą. Da się ale trzeba bardzo delikatnie operować pokretłem ostrości bo głębia ostrości to ułamek milimetra. Tutaj pomocny byłby mikrofocuser, ale standardowy wyciąg go nie ma, a wymiana wyciągu to kosztowna sprawa. Ja się na to póki co nie zdecydowałem. Ostatnia rzecz to jest aberracja chromatyczna. Od tego się nie ucieknie, ale tez nie ma co jej demonizować, bo da się z nią żyć. Aberracji najwięcej jest na księżycu, na planetach jest już sporo mniej. Można się ratować filtrami, ale moim zdaniem nie warto. Mam Baader Semi Apo i praktycznie go nie stosuję. Filtr wyraźnie zmniejsza fioletowe obwódki i nie zabarwia obrazu na żółto, lecz niestety przyciemnia obraz. W mojej ocenie przydaje się tylko w obserwacjach krajobrazów i na Księzycu. Planety wolę oglądać bez niego. Fringe killer (nie używałem) podobno nie przyciemnia tak obrazu, ale za to zabarwia obraz na żółto.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do maczka .. zobacz jaki jest stosunek wielkości płyty korekcyjnej do wielkości oprawy lusterka wtórnego Maczka 80mm i ile miejsca zostaje na światło które ma padać na lustro z dziurką ;) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do maczka .. zobacz jaki jest stosunek wielkości płyty korekcyjnej do wielkości oprawy lusterka wtórnego Maczka 80mm i ile miejsca zostaje na światło które ma padać na lustro z dziurką ;) ?

Ten maczek 80mm zbierze chyba tyle światła co refraktor 60mm. Przesiadka na takiego maka z refraktora 90mm mogłaby być sporym rozczarowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten maczek 80mm zbierze chyba tyle światła co refraktor 60mm. Przesiadka na takiego maka z refraktora 90mm mogłaby być sporym rozczarowaniem.

 

 

maczek ma być dodatkiem do refraktora (apertura wciąż do ustalenia)

ta 120 daje mi dużo do myślenia... a jak z tak dużą światłosiłą? Przy DS zapewne baaardzo dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracając do tematu, nikt nie miał styczności z MAK 80? Na niemieckich forach znalazłem parę dobrych opinii, a ciekawi mnie jak spisuje się w polskich warunkach użytkowania :)

Raggy, Mak 80mm nie ma wiekszego sensu, bo refraktor o tej samej średnicy kosztuje tyle samo, a pobije go jakościa obrazu [poza może skrajnymi przypadkami typu krótkoogniskowy achromat 80/400 -F/5]. Widzę, że w innym wątku rozważasz już Maka 102 -postep w dobra stronę, ale radziłbym jak to ma być Mak -raczej 127mm. W przypadku setki, to zwróc uwagę, że refraktor 90/900 pokaże Ci w zasadzie to samo co Maczek [102mm, a 80-tkę to juz w ogóle zostawi daleko w tyle], a koszt mniejszy. Tyle,że tuba dłuższa, ale przy tej średnicy to nie jest problem w transporcie.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raggy, Mak 80mm nie ma wiekszego sensu, bo refraktor o tej samej średnicy kosztuje tyle samo, a pobije go jakościa obrazu [poza może skrajnymi przypadkami typu krótkoogniskowy achromat 80/400 -F/5]. Widzę, że w innym wątku rozważasz już Maka 102 -postep w dobra stronę, ale radziłbym jak to ma być Mak -raczej 127mm. W przypadku setki, to zwróc uwagę, że refraktor 90/900 pokaże Ci w zasadzie to samo co Maczek [102mm, a 80-tkę to juz w ogóle zostawi daleko w tyle], a koszt mniejszy. Tyle,że tuba dłuższa, ale przy tej średnicy to nie jest problem w transporcie.

Pozdrawiam

-J.

 

Refraktora 90/900 się niedawno pozbyłem, a to właśnie ze względu na wielkość :)

Jeśli chodzi o MAK'a, to jeszcze nie miałem katadioptryka, a chciałbym go przetestować. Najtrudniejszy jest jednak wybór... 80, 90, 102, 127... coś na pewno lekkiego, co zawiśnie na AZ4 (lub AZ3). 90 i 102 mają chyba mocowanie z gwintem fotograficznym, co znowu wymaga dokupienia dovetaila (stówka jak nic), 127 już go ma, więc dodatkowe koszty z głowy. Wolę jednak pochopnie nie postępować i swoją decyzję podjąć z rozwagą. Z tego co widzę, to jesteś posiadaczem 127: powiedz, jakie okulary warte są zastosowania w MAK'u? Czy szerokokątny Erfle (70o pole widzenia) sprawdzi się w pracy z maczkiem? Jakie okularki warto kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy szerokokątny Erfle (70o pole widzenia) sprawdzi się w pracy z maczkiem?

bez problemów

mam SWAN-a 20 mm i z Makiem 127 jest bardzo dobrze

problem może być z dłuższymi ogniskowymi bo może się pojawić winietowanie

mam też Erfla 32 mm ale nie mam do niego kątówki 2" więc nie sprawdziłem jak to zadziała :blink:

 

Maczki są bardzo mało wymagające względem okularów więc nie powinno być problemów z tańszymi czyli słabiej skorygowanymi okularami

najgorzej jest z małym przelotem, który powoduje winietowanie w okularach posiadających diafragmę pola o dużej średnicy

sam musisz sprawdzić ile będziesz w stanie zaakceptować :D

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez problemów

mam SWAN-a 20 mm i z Makiem 127 jest bardzo dobrze

problem może być z dłuższymi ogniskowymi bo może się pojawić winietowanie

mam też Erfla 32 mm ale nie mam do niego kątówki 2" więc nie sprawdziłem jak to zadziała :blink:

 

Maczki są bardzo mało wymagające względem okularów więc nie powinno być problemów z tańszymi czyli słabiej skorygowanymi okularami

najgorzej jest z małym przelotem, który powoduje winietowanie w okularach posiadających diafragmę pola o dużej średnicy

sam musisz sprawdzić ile będziesz w stanie zaakceptować :D

 

pozdrawiam

 

odpowiedź jak najbardziej satysfakcjonująca, dzięki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.