Skocz do zawartości

akcesoria do refraktora


karas0801

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Mam problem co do decyzji z zakupem akcesoriów do SK909 na EQ3.

1. Czy wart jest zakup webcama, czy to wyrzucenie pieniążków w błoto?

2. Jakie zestaw okularów da mi optymalne powiększenia? Myślałem o 6mm, 9mm, 15mm, 32mm

3. Co do okularów myślałem o Celestron Omni lub Vixen NPL, które lepsze?

4. Czy warto zakupić TMB 6mm PLANETARY II, czy lepiej zwykłego plossla 6mm takiego jak Omni czy NPL?

5. Nie mam zamiaru wydać na okular więcej niż 200zł

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy już masz ten teleskop. Masz świadomość, że to "zabawka" ?

 

Mam. Nie stać mnie na LB albo jakieś SCT, więc ta "zabawka" musi wystarczać na balkon i wyjazdy na działkę, przynajmniej do przyszłęgo lata. Poza tym zakup plossli do takiego refraktora biorąc pod uwagę także używane to nie zaraz wydatek rzędu tysięcy złotych żeby podchodzić tak sceptycznie. Chciałbym zasięgnąć rady, żeby na przyszłośc wiedzieć co mogę kupić a co nie warto.

Edytowane przez karas0801
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne dostałeś achromatycznego barlowa. Ja majac taki zestaw jak Twój dokupilem Plossla 5mm SW i bardzo żałowałem bo na Księzycu nie widziałem różnicy między kitowym 10mm+Barlow a owym Plosslem.

Ja to bym najpierw lornetke (10x50 Lidletka?Nikon?) kupił żeby ułatwić sobie wstepne chodzenie po niebie!

Bo zakładam, że czerwone światło i mapki (można tu na forum co neco znaleźć) nieba już masz.

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne dostałeś achromatycznego barlowa. Ja majac taki zestaw jak Twój dokupilem Plossla 5mm SW i bardzo żałowałem bo na Księzycu nie widziałem różnicy między kitowym 10mm+Barlow a owym Plosslem.

Ja to bym najpierw lornetke (10x50 Lidletka?Nikon?) kupił żeby ułatwić sobie wstepne chodzenie po niebie!

Bo zakładam, że czerwone światło i mapki (można tu na forum co neco znaleźć) nieba już masz.

Pozdrawiam

 

Lornetkę miałem już przed teleskopem (10x50 BPC), tak samo mapki i światełko :) ale przyszedł czas na zakup teleskopu. To może dokupić 15mm, ale jakiej marki? TMB można znaleźć uzywanego za ok 140zł, warto?

Edytowane przez karas0801
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetkę miałem już przed teleskopem (10x50 BPC), tak samo mapki i światełko :) ale przyszedł czas na zakup teleskopu. To może dokupić 15mm, ale jakiej marki? TMB można znaleźć uzywanego za ok 140zł, warto?

 

 

Ale czy ten okular ma być już na stałe czy tylko do tego teleskopu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karas0801, 90mm refraktor to nie jest zabawka ale dobry sprzęt na początek przygody z astronomią. Jedną z jego zalet jest to, że nie jest wymagający dla okularów - wystarczą dobre Plossle, ale warto mieć też ortoskopowy 6mm. Do tego warto dokupić filtr polaryzacyjny, kilka filtrów planetarnych i filtr słoneczny - folię Baader ND5. Teleskop tylko wtedy da satysfakcję jeśli wiemy co obserwować, a więc posiadanie dobrego przewodnika po niebie oraz atlasów nieba i Księżyca popłaca.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karas0801, 90mm refraktor to nie jest zabawka ale dobry sprzęt na początek przygody z astronomią. Jedną z jego zalet jest to, że nie jest wymagający dla okularów - wystarczą dobre Plossle, ale warto mieć też ortoskopowy 6mm. Do tego warto dokupić filtr polaryzacyjny, kilka filtrów planetarnych i filtr słoneczny - folię Baader ND5. Teleskop tylko wtedy da satysfakcję jeśli wiemy co obserwować, a więc posiadanie dobrego przewodnika po niebie oraz atlasów nieba i Księżyca popłaca.

 

filtr słoneczny już zamówiłem. Myślałem, że filtr księżycowy to tylko do dyżych apertur. Ponawiam pytanie o TMB, małą ogniskową chciałbym zamówić w późniejszym czasie, tylko niewiem na czym polega różnica między TMB a plosslami o tej samej ognijskowej. Jakie plossle będą lepsze Vixen NPL czy Celestron Omni, dużo się nie różnią a jednak te pierwsze co chwila widać na rynku wtórnym.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że filtr księżycowy to tylko do dyżych apertur.

myślałem o filtrze polaryzacyjnym o zmiennej transmisji na przykład marki Orion - filtr taki przydaje się np. w obserwacjach Wenus. Warto też kupić filtr do redukcji aberracji chromatycznej np. Baader Semi-Apo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie o TMB, małą ogniskową chciałbym zamówić w późniejszym czasie, tylko niewiem na czym polega różnica między TMB a plosslami o tej samej ognijskowej

TMB Planetary mają nieco większe pole widzenia niż Plossle oraz większą odległość źrenicy wyjściowej co przekłada się na większą soczewkę oczną i większy komfort obserwacji. Od tanich Plossli różnią się też wyraźnie jakością dawanych obrazów. Śmiało mogą konkurować z droższymi konstrukcjami

mają też regulowaną muszlę oczną i jedną wadę w postaci niewielkiej wrażliwości na osiowe ustawienie oka

 

oprócz TMB można też kupić ich klony od TS i SW. Nie porównywałem tych okularów bezpośrednio ale wszystkie dawały dobre obrazy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z webcamem, czy ma ktoś może jakiegoś linka do filmików albo zdjęć wykonanych przez taki sprzęcik z podobnego teleskopu? Które okulary plossl będzą najlepsze Vixen NPL, Clestron Omni czy Sky-Watcher LE? Chodzi mi też o jakość wykonania i optyki, nie tylko o odl. od źrenicy, zaś w przypadku pola to niewielkie różnice, chyba nie aż tak zauważalne?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z webcamem

chyba najtańszym dobrym rozwiązaniem będzie Philips SPC880. Starsze modele Philipsa też się nadają ale nie są już produkowane

są też droższe kamerki HD, które będą się doskonale nadawały do Księżyca

 

Które okulary plossl będzą najlepsze Vixen NPL, Clestron Omni czy Sky-Watcher LE? Chodzi mi też o jakość wykonania i optyki, nie tylko o odl. od źrenicy, zaś w przypadku pola to niewielkie różnice, chyba nie aż tak zauważalne?

te tanie Plossle lepiej sobie odpuść

w podobnej cenie będą TMB, a jakość obrazów wyraźnie lepsza. Różnica w wielkości pola niewielka ale jednak jest

jeśli już koniecznie Plossle to raczej te o dłuższej ogniskowej bo te krótsze są słabe ... chyba że te od Tele Vue ... tylko cena zdecydowanie inna :D

mam kilka Plossli i żadnego już nie używam choć wydałem na nie kiedyś sporo kasy :Boink:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<br />filtr słoneczny już zamówiłem. Myślałem, że filtr księżycowy to tylko do dyżych apertur. Ponawiam pytanie o TMB, małą ogniskową chciałbym zamówić w późniejszym czasie, tylko niewiem na czym polega różnica między TMB  a plosslami o tej samej ognijskowej. Jakie plossle będą lepsze Vixen NPL czy Celestron Omni, dużo się nie różnią a jednak te pierwsze co chwila widać na rynku wtórnym.<br />Pozdrawiam!<br />

 

Miałem kiedyś plossla Celestron Omni 6mm i dawał przyzwoite obrazy. Okular ten ma jednak rzeczywistą ogniskową ok 6,5mm a pole 46 stopni. Ponadto ER masz bardzo mały przez co musisz bardzo blisko trzymać oko przy okularze co przy dłuższych obserwacjach nie jest wygodne.

Okulary TMB i ich klony są zdecydowanie lepsze. Do twojego refraktora celuj w ogniskową 6mm lub nawet 7mm. Pamiętaj tylko że akurat okular TMB o ogniskowej 6mm był najmniej udany z całej serii. Zdecydowanie lepszy jest ten o ogniskowej 7mm.

W twoim refraktorze 7mm da powiększenie 128x i źrenicę wyjściową 0,7mm w sam raz do obserwacji planet w przeciętnych warunkach seeingowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś plossla Celestron Omni 6mm i dawał przyzwoite obrazy. Okular ten ma jednak rzeczywistą ogniskową ok 6,5mm a pole 46 stopni. Ponadto ER masz bardzo mały przez co musisz bardzo blisko trzymać oko przy okularze co przy dłuższych obserwacjach nie jest wygodne.

Okulary TMB i ich klony są zdecydowanie lepsze. Do twojego refraktora celuj w ogniskową 6mm lub nawet 7mm. Pamiętaj tylko że akurat okular TMB o ogniskowej 6mm był najmniej udany z całej serii. Zdecydowanie lepszy jest ten o ogniskowej 7mm.

W twoim refraktorze 7mm da powiększenie 128x i źrenicę wyjściową 0,7mm w sam raz do obserwacji planet w przeciętnych warunkach seeingowych.

 

Myślałem jeszcze o dokupieniu okularu np. 15mm albo 12 plossl, żeby zoptymalizować dostępne powiększenia a przy tym zastąpić kitowy 10mm ale nie wiem czy nie jestem w błędzie mając taki zamiar? Mam barlowa Vixen więc może jakieś 30mm? Oczywiście nie rezygnując z inwestycji w TMB. Poza tym gdzie można dostać TMB 7mm, wszędzie są 6 lub 9?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem jeszcze o dokupieniu okularu np. 15mm albo 12 plossl, żeby zoptymalizować dostępne powiększenia a przy tym zastąpić kitowy 10mm ale nie wiem czy nie jestem w błędzie mając taki zamiar? Mam barlowa Vixen więc może jakieś 30mm? Oczywiście nie rezygnując z inwestycji w TMB. Poza tym gdzie można dostać TMB 7mm, wszędzie są 6 lub 9?

Daj ogłoszenie na giełdzie lub kup klony TMB => HR Planetary: http://astromarket.p...etary-7-mm.html

lub te SW: http://deltaoptical....7-mm,d1204.html

Miałem tego SW 7mm i w tej cenie naprawdę trudno znaleźć coś lepszego na rynku. Dobry okular do księżyca i planet.

Z okularów 15mm do twojego refraktora polecam ten SW WA-66: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=589

bardzo dobry do obserwacji Dsów. Dobra transmisja i spore pole które w twoim ciemnym refraktorze F10 będzie dobrze skorygowane.

Edytowane przez Yank
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.