Jump to content

M81 i M82


PTL
 Share

Recommended Posts

Wlasnie doprocesowałem pierwszy wynik z sesji sprzed tygodnia.

 

m81_m82_bw_ss.jpg

 

Parka M81 M82

 

Krótka ekspozycja (24min) nie pozwoliła na wyciagnięcie pełnego potencjału z nowej kamery HX916. Przeszkadzały też chmury i nasuwające się wysoko cirrusy, dlatego ucięłem w połowie zaplanowaną 1 gozdinną ekspozycję. Poza tym była już 4 rano a na 9 trzeba było być w robocie...

 

Zapraszam

 

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Pięknie wyszła nawet NGC-3077 w prawym dolnym rogu fotki 8)

Już widać że z tą kamerką będzie ostra jazda a Bieszczady Tuż Tuż :-)

Link to comment
Share on other sites

Fotka piękna i o wielkim jak na CCD polu widzenia . U mnie widać ją w kolorze . Zabrakło nieco kadru na dwie słabe galaktyki NGC 2961 i 2959, jasność 14 i 16 mag . Pieknie wyszła NGC 3077 (11 mag) co już zauważył Janusz . Paweł zrób M-100 , przy takim polu doliczymy się pewnie kilkunastu galaktyk :D

Link to comment
Share on other sites

HX916 oczywiscie uzywana, kupilem ja od faceta ktory robil upgrade do SVX, roznica w cenie byla proporcjonalna do roznicy w czulosci (moze nawet wieksza) - 48% do 65%.

 

Jednak pole widzenia megapixel robi swoje, rowniez w kwestii zajecia dysku na sesje obserwacyjna :-(

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Link to comment
Share on other sites

Guest Paweł Schmidt

Bardzo ładna fota - salut dla Mistrza :salu:

Przy tej maxsymalnej roździelczości jest SUPER!

Gratulacje! :D

Acha, można spytać ile kosztuje takie nowe cacko, bo wiem że chyba taką urzywaną to raczej z leksza będzie ciężko zdobyć?

Link to comment
Share on other sites

HX916 nie jest juz produkowana.

 

Obecnie SX produkuje model SVX-H9, o minimalnie wiekszej rozdzielczosci (1400 x 1040 chyba) i wiekszel czulosci (QE 65% zamiast 47%), no i przede wszystkim majaca wbudowany interfejs USB 2.0 co daje bardzo szybki eczasy ladowania obrazka na PC (u mnie ok 10s na pelna rozdzielczosc). SVK mozna kupic w wersji mono - H9 - i kolor - H9C. Oczywiscie kolorowa jest mniej czula ze wzgledu na straty swiatla w filtrach (ma RGB czylo okolo 35% czulosci modelu BW).

 

SVX-H9 kosztuje chyba 1900 Funtow. SX przymieza sie do produkcji kamery 6 megapixelowej SVX-M25 (3000 x 2000), chlodzonej, USB 2.0. Cena - w trakcie dyskusji - okolo 6000 USD. Ale obrazy testowe robione ta kamera na krotkim refraktorze sa powalajace.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Link to comment
Share on other sites

Guest Paweł Schmidt

Dzięki bardzo!!! :D Ceny są z leksza Ekhmm... nie małe, ale cuż za jakość się płaci a raczej napewno warto. Kiedyś możliwe se coś takiego skonbinuje ale to kiedyś...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.