Skocz do zawartości

Księżyc Agatka


Agatek

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuje bardzo za motywacje, na pewno się przyda ^_^

 

Do podziękowań dorzucam mój wczorajszy księżyc, wydaję mi się, że troszkę lepszy. Może przez to, że już trochę mniejszy i widać więcej szczegółów.

 

Chiałabym jakoś wyostrzyć szczegóły za pomocą jakiś stacków, czy coś tam. Czy jest to możliwe bez prowadzenia?Jak księżyc jest na w innym miejsu na każdej klatce? Jeśli tak, to jak? Jaki darmowy program polecacie? Na kompie mam gimpa2, może w tym programie da się to zrobić. Ale jak? :rolleyes:

2_A179188.JPG

2_A179201.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam IRIS. To jest bardzo dobry program do DSów i nie tylko dla początkujących. Może wydać ci się nieco skomplikowany na początek, ale jest sporo tutoriali w necie i szybko się nauczysz.

Do Księżyca idealny jest Registax.

Pozdrawiam i podziwiam determinację :):):)

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Mam już na kompie dwie wersje registax i deepskystacker. Może powiem do jakiego etapu udało mi się dojść ( bo nie za dalego). Znalazłam wiele turtoriali do registax'a ale wszystkie koncentrują się na stackowaniu materiału zrobionego kamerką, czyli jeden plik avi, wybrana najlepsza klatka, trzask prask i gotowe <_< No i mam problem, bo nie wiem jak mam w ten program wrzucić więcej niż jedną fotkę.

Z programu deepskystacker próbowałam korzystać z pomocą tego turtoriala

 

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2010/06/deepskystacker-stackowanie-zdjec.html

 

ale nic z tego, program nie chce zestakować moich zdjęć. Jak wspominałam na każdym moim zdjęciu, księżyc jest w innym miejscu zupełnie i to nie tylko kwestia braku prowadzenia, ale także lichego statywu, gdzie przy każdym dotknięciu aparatu muszą ponownie wszystko ustawiać. Więc wygląda to tak, że raz księżyc jest mniej więcej na środku, raz w lewym górnym rogu, raz w prawym itd.

 

Pewnie zbyt prosto wyobrażam sobie działanie tych programów i dlatego nie wychodzi. Więc proszę o pomoc o "łopatologiczne" wytłumaczenie co i jak, chociażby tego jak wrzucić te zdjecia do tego registax'a.

Please :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już naprawde przestaje być zabawne <_< Walcze z tym registaxem i nie wiem jak sobie poradzić z tym programem. Nie mogę zestackować tego księżyca, by te fotki były idealnie na siebie nałożone. Na które opcje muszę zwrócić uwagę, żeby udało się to zrobić??

Czy ten program ma jakąś opcje, by to równo połączyć?? Jedyne co udało mi się zrobić, co pokazało jakieś efekty to manually alignment, czy coś takiego, are ręcznie nie ma opcji by je tak idealnie nałożyć. A może jest? :huh: Nie mogę znaleść żadnego tutoriala na ten temat (jeśli chodzi o foto oczywiście i brak prowadzenia), DS tak, ale księżyc i planetki nie :(

 

Proszę o pomoc, bardzo :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już naprawde przestaje być zabawne

 

 

Nie, no spokojnie.

 

Wszystkie fotki wrzucasz zaznaczając myszą wszystkie naraz i OK. Oczywiście wszystkie mają taką samą rozdzielczość ....

Suwakiem na dole wybierasz ta najlepszą.

Na tarczy Księżyca (sugeruję się wielkością którą wstawiłaś wyżej) znajdź jakiś charakterystyczny punkt. Jakiś odznaczający się detal.

Jeżeli na obrazkach Księżyc "biega " we wszystkie strony to faktycznie "manual aligment" trzeba.

Jak zrobisz "Align" to zawoła że utracił szczegół i żebyś ręcznie mu wskazała poprawny i tak w kółko na każdej klatce aż przeleci wszystkie.

Zależy ile jest klatek/fotek może być trochę żmudne. Potem dalej już jak przy avikach.

 

Najlepiej popróbuj na starszej wersji np. Registax2 lub 3 te nowsze mają sporo bajerów zaciemniających początkującym działania.

 

 

Powodzenia.

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogłaby koleżanka podać parametry zdjęć jakie wykonuje swoim Olimpusem?

Czy wykonujesz je w formacie RAW czy jpg?Jakie czasy,jakie ISO?

Sam używam DSS i muszę przeyznac,że to fajny i prosty program do składania materiału :Salut:

Może po tych infomacjach coś udam się wiecej Ci pomóc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogłaby koleżanka podać parametry zdjęć jakie wykonuje swoim Olimpusem?

Czy wykonujesz je w formacie RAW czy jpg?Jakie czasy,jakie ISO?

Sam używam DSS i muszę przeyznac,że to fajny i prosty program do składania materiału :Salut:

Może po tych infomacjach coś udam się wiecej Ci pomóc :)

 

 

Zdjęcia są w formacie jpg. Te co teraz robiłam miały chyba dodatkowo rozszerzenie raw, bo po przeniesieniu na komputer były dwie ikonki, ale zdjęcie i tak było w jpg. Nie wiem o co chodzi. Więc powiedzmy jpg. Gdzieś tam przeczytałam, że stackowane zdjęcia muszą mieć to samo ISO, a później widziałam czyjeś stacki ze zdjęć o różnym iso, więc już nie wiem.

Używam, różnych czasów i iso, bo nie wiem jakie rozwiązanie, kiedy będzie najlepsze, więc to tak w granicach 1/200 do 1/400sek a ISO 100 do 400.

Próbowałam złożyć księżyc w DSS i wyszło coś kosmicznego :P Szybko wyleciałam na balkon złapałam kilka klatek nieba po 10sek, tak byle jak i dss złożył je bez problemu, policzył gwiazki i było ok, powiedzmy :rolleyes: , ale przy księżycu zawsze wyskakuje komunikat, że można zestackować tylko 1zdjęcie z np.10, a ja się pytam, po co stackować jedno zdjęcie? <_<

 

Z porady sp3uca udało mi się wyciągnąć przydatnie informacje które zaowocowały czymś takim. Piersze zdjęcie-pojedyńcza klatka, drugie stack z czterech zdjęć(zostały na nim jakieś kawałki do obróbki,ale pomińmy ten szczegół). I co wy na to?

Czy idę w dobrą stronę?

_A179188kadr.jpg

stack2kadr.jpg

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są w formacie jpg. Te co teraz robiłam miały chyba dodatkowo rozszerzenie raw, bo po przeniesieniu na komputer były dwie ikonki, ale zdjęcie i tak było w jpg. Nie wiem o co chodzi. Więc powiedzmy jpg. Gdzieś tam przeczytałam, że stackowane zdjęcia muszą mieć to samo ISO, a później widziałam czyjeś stacki ze zdjęć o różnym iso, więc już nie wiem.

Używam, różnych czasów i iso, bo nie wiem jakie rozwiązanie, kiedy będzie najlepsze, więc to tak w granicach 1/200 do 1/400sek a ISO 100 do 400.

Próbowałam złożyć księżyc w DSS i wyszło coś kosmicznego :P Szybko wyleciałam na balkon złapałam kilka klatek nieba po 10sek, tak byle jak i dss złożył je bez problemu, policzył gwiazki i było ok, powiedzmy :rolleyes: , ale przy księżycu zawsze wyskakuje komunikat, że można zestackować tylko 1zdjęcie z np.10, a ja się pytam, po co stackować jedno zdjęcie? <_<

 

Z porady sp3uca udało mi się wyciągnąć przydatnie informacje które zaowocowały czymś takim. Piersze zdjęcie-pojedyńcza klatka, drugie stack z czterech zdjęć(zostały na nim jakieś kawałki do obróbki,ale pomińmy ten szczegół). I co wy na to?

Czy idę w dobrą stronę?

 

Jeżeli miałaś "dwie ikonki" może w opcjach aparatu masz ustawione żeby robił jpg + raw. Tak mogę np. ustawić u siebie w Canonie...

Nie muszą mieć takiego samego ISO.

Dla Księżyca jeżeli robisz tylko fotki a nie nagrywasz filmiku ustaw ISO w miarę duże żeby móc robic b.krótkie ekspozycje. Dlaczego , ano dlatego że Księżyc jest jasny i nie trzeba długo naświetlać a chodzi tylko o to żeby nałapać dużo ostrych klatek. Co innego fotki ciemnego nieba dla DSS tu naświetlasz długo ale z mniejszym ISO aby zminimalizować szum.

Generalnie tak upraszczając to : W fotkach Księżyca niwelujesz stackowaniem w Registaxie ewentualne pływanie atmosfery - z kilkunastu lub wiecej fotek wydobywasz to co ucieka na pojedynczej klatce.

(Dlatego kamerką jak robisz 15-20 klatek na sekundę masz większe szanse że któreś klatki będą OSTRE JAK ŻYLETKA a reszta kicha - wtedy Registax te złe odrzuci a złoży dobre dla uwydatnienia szczegółów)

Więc generalnie dla Księżyca, Wenus, Jowisza lepiej nałapać maksimum klatek i albo ręcznie albo zdając się na Registaxa wybrać najlepsze i je złożyć DLA SZCZEGÓŁÓW.

W fotkach ciemnego nieba kilkanaście ekspozycji nakładasz w DSS aby niejako "sztucznie" zsumować czas naświetlania i przy okazji usunąć szumy wydobyć niewidoczne na pojedynczej klatce.

 

DSS nie może Ci zestackować kilka klatek Księżyca bo on szuka gwiazd ! a na fotce Księżyca pewnie nie masz gwiazd.... B)

 

To tak na szybko ku pomocy, specjaliści niech się nie czepiają uproszczeniom w opisie :rolleyes:

 

Edit:

Ta ramka to na ostatniej stronie tam gdzie suwaki wawelet wciśnij : "DO ALL" po ich poprzesuwaniu i wyostrzeniu. Zrobi dla całości.

 

Powodzenia

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooooo...całkiem niezle...spróbuj powalczyć z krzywymi i nieco rozciągnac szarosci, to doda szczegółow.

Pozdrawiam

Maciek

 

Można jaśniej :szczerbaty: ? Rozciągnąć szarości hmm... :huh:

 

Co do rad to proszę weźcie pod uwagę dwie rzeczy:

1. Jestem kobietą

2. Do tego jeszcze blond :P

 

Dziękuję wam wszystkim za rady, także wessel'owi za konsultacje telefoniczną. Teraz mniej więcej wiem o co chodzi i mogę sama coś pokombinować. Dodaję jeszcze jedną próbe. Surowa klatka i stack z 10klatek

_A239247kadr.JPG

stack1kadr2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem na środkowe zdjęcie z pierwszego postu. Da się coś wyciągnąć tylko trzeba nieco zatuszować niepożądane efekty (nieostrość, poświata chromatyczna...). Podstawą jest trafić w ostrość i używać maksymalnego ISO 100-200 i w miarę krótkich czasów w zależności od fazy. Musisz popróbować.

 

Tu jest Twoje zdjęcie po małej obróbce:

 

 

 

I trochę jaśniej:

 

 

 

EDIT: i staraj się pracować na pojedynczych klatkach, a nie w Registaxie.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darmowy GIMP. Zmniejszenie, wyostrzenie, desaturacja i poziomy. Wszystko musisz przećwiczyć i popróbować różne ustawienia. Wiele opcji ma podgląd więc od razu widzisz jak zmienia się obraz.

 

Jednak najważniejsze jest ucelowanie z ostrością przy robieniu zdjęcia.

 

Nie wiem skąd taka kaszka szumów jeśli dane z EXIFa pokazują ISO100. No i czas trochę za krótki - przy dużym Księżycu próbuj w okolicach 1/250sek. i ISO200 o ile nie będzie za mocno szumieć.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agatek, używaj ISO 200, bo to natywna czułość tej matrycy, mniejsza jest programowo tworzona i dlatego jest kaszka. Mówisz że masz też *.orfy. Jeśli używasz takich magicznych programów takich jak Registax i Iris (które dla mnie są magią, bo do tej pory nie mogę zrobić animacji z zaćmienia łysego) to proponuję zainstalować wołarkę RAW do orf'ów: RawTherappe i tam trochę pomęczyć go, pobawić się krzywymi po kontraście i na kanale L, a zapewne zdjęcia zyskają więcej niż te prosto z puszki, budyniowate :D Balans bieli ustaw na słonko, gradację wyłączoną, ostrość i kontrast na -2 ;) Poczujesz wtedy, że to ty kontrolujesz puchę.

 

Pozdrowienia od "użyszkodnika" E-420 ;)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie będę już tworzyć nowego tematu, a odkopię mój stary wątek. Zakupiłam nowy aparacik. to trzeba było ruszyć na testy:)

 

Fotka wykonana 24 sierpnia. Canon 600D, SW 70/500 i do tego strasznie lichy statyw :)

 

Zdjęcie trochę przerobione w GIMP'ie

 

IMG_0372.JPG

 

 

Chciałam zrobić jakiegoś stacka, ale tak długo tego nie robiłam, że znowu coś nie gra, a ja nie wiem co :szczerbaty:

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu wujek Wessel pewnie będzie w akcji :)

Mam nadzieję :) A wujek Wessel już wrócił z wakacji, że oferuje swoją pomoc? ^_^

 

Muszę sobie zapisać wszystko odnośnie tego registax'a, żeby nie zapomnieć. Ciągle jakieś nowe problemy się pojawiają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.