Skocz do zawartości

Pasma w Galaktyce Andromedy


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

W dyskusji o Syncie 8" doszło do lekkiej kontrowersji na temat pasm widocznych w M31. Woojek G. dypomatycznie milczy na ten temat. Kto potrafi rzetelnie objaśnić - czy to pył, czy obszary słabszych gwiazd pomiędzy ramionami galaktyki a może i jedno i drugie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g mnie jest tym samym co pasma pyłowe naszej Galaktyki, czyli Drogi Mlecznej:

 

milkyroadMan_landolfi.jpg

 

czyli tym, na co składa się Horse Nebula, Mgławica Pelikana czy Północna Ameryka i setki innych mgławic,

A jeżeli takie chmury gazu i pyłu mają skąd czerpać energię, czyli są podgrzewane przez, związane (wewnętrzne) gromady młodych gwiazd, wtedy mgławice są emisyjne, a jeżeli tylko odbijają światło padające od pobliskich gwiazd, wtedy są refleksyjne, a gdy w pobliżu niema żadnych mocnych źródeł energii, to wtedy są to ciemne mgławice, czyli np. takie globule Boka, tylko w większej skali, te pasma to po prostu budulec przyszłych gwiazd i układów planetarnych, ale i resztki po rozpadzie poprzednich pokoleń, ale to tylko moje dywagacje, nie mające nic wspólnego z rzetelnością prawdziwej wiedzy.

Edytowane przez sumas
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wygrzebałem taki opis zdjęcia (Encyklopedia Wszechświat, PWN, str. 303):

"Galaktyka Andromedy. Na zdjęciu galaktyki M31 i jej dwóch sąsiadów, karłowatych galaktyk eliptycznych M32 (na górze po lewej) i M110 (na dole), ciemne pasma pyłu widoczne są na tle świecącego gazu i gwiazd."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

William Morgan na podstawie fotografii M31 zrobionych przez Baadego doszedł do wniosku, że to obszary H II wyznaczają położenie ramion spiralnych i jako pierwszy wyznaczył takie ramiona w Drodze Mlecznej (wraz z Osterbrockiem i Sharplesem). Przed nim próbowało tego dokonać wielu obserwatorów m.in. Bart Bok. Bok poniósł klęskę gdyż prowadził zliczenia gwiazd, a tych między ramionami wcale nie jest mniej niż w ramionach (cienki i gruby dysk)

 

obszary H II są pobudzane do świecenia przez młode gwiazdy O i B, które są położone wyłącznie w ramionach spiralnych. Powodem jest ich wiek. Są za młode by opuścić ramiona gdyż nie podlegają rozpraszaniu Shwarzschilda

 

pozdrawiam

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie pasmo pyłowe, czyli zagęszczenie materii międzygalaktycznej. ...

 

nie myl pojęć - pasma pyłowe to nie "zagęszczenie materii międzygalaktycznej", tylko to jest materia wewnątrzgalaktyczna

tu rozprawa naukowa na temat ciemnych mgławic M31: http://articles.adsabs.harvard.edu/full/1980AJ.....85..376H a naliczono ich łącznie 730 :)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pasma pyłowe w Galaktyce widzimy tylko dlatego, że wraz ze Słońcem krążymy niemal dokładnie w płaszczyźnie Galaktyki (około 50 lat św. od niej)

podobnie pasma pyłowe widać w innych galaktykach zwróconych do nas "kantem"

powód jest prosty. Ten pył znajduje się w pobliżu płaszczyzny dysku, a jego grubość jest bardzo mała w porównaniu z grubością dysku z gwiazd

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a IC342? widzimy ją en face

nie dość że ukryta za kurtyną naszej Galaktyki to wciąż widać jej pasma pyłowe: http://apod.nasa.gov/apod/image/0801/ic342_noao_big.jpg

zresztą teleskop Spitzera obnażył jej zapylone lico: http://www.spitzer.caltech.edu/images/3670-sig11-010-A-Twisted-Dust-Web-in-the-Galaxy-IC-342 bez skrupułów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, nie wiem, czy Cię dobrze zrozumiałem, ale w takim razie skąd się wziął taki model naszej Galaktyki:

Milky_Way_Galaxy_artwork.jpg

w końcu opracowany na podstawie najnowszych zdjęć z teleskopu Spitzera: http://www.daviddarling.info/encyclopedia/G/Galaxy.html

chociaż w końcu podejrzewam, że ten "spór" dotyczy tego, czy to, co "ciemne", co widać na M31, to "pustka" pomiędzy ramionami galaktyki, czy też może same pasma pyłu tychże ramion, to jeżeli tu jest sedno, to moim skromnym zdaniem to jednak pył, a to argument:

 

ssc2006-14a_Ti.jpg?1246312898

http://www.spitzer.caltech.edu/images/1630-ssc2006-14a-Andromeda-Makes-a-Splash

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociaż w końcu podejrzewam, że ten "spór" dotyczy tego, czy to, co "ciemne", co widać na M31, to "pustka" pomiędzy ramionami galaktyki, czy też może same pasma pyłu tychże ramion, to jeżeli tu jest sedno, to moim skromnym zdaniem to jednak pył, a to argument:

(...)

hmmmm :g:

moim zdaniem na tych fotkach widać wyraźnie to co wcześniej napisałem

gwiazdy są rozłożone mniej więcej równomiernie w całym dysku, a gaz i pył głównie w ramionach. Tam gdzie jest więcej gazu i pyłu (większa gęstość) obłoki są też gorętsze

coś źle zinterpretowałem?

 

dla porządku warto jeszcze wspomnieć o gęstych zimnych obłokach. Tylko w takich zimnych obłokach mogą powstać nowe gwiazdy i takich wiele widać w Galaktyce. Jednym z nich jest Koński Łeb ale nie mają one nic wspólnego z pasmami pyłowymi

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie bardzo dobrze :notworthy:

ale wracając do pytania postawionego na początku tego wątku przez Janko, wystarczy nałożyć

fotki pyłu M31 z teleskopu Spitzera z jakąs dobrą fotką galaktyki w paśmie widzialnym:

 

M31 gendler.jpg andromeda_gendler&spitzer.jpg

na nieszczęście padło na krzywą fotkę Gendlera i do końca nie udało się jej poprawnie zalignować

no ale i tak chyba widać, że te ciemne pasma widoczne na M31 to jednak pył, a nie "nic"

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal nie jestem przekonany :szczerbaty:

ale chyba pomału domyślam się skąd ta różna interpretacja

na fotografii M31 widać 2 rodzaje ciemnych pasm. Jedne wyznaczają granice między ramionami i o tych mówiłem, a drugie znajdują się wewnątrz ramion (w ich najjaśniejszej części) i te bez wątpienia są pasmami chłodnego gazu i pyłu, które zasłaniają gorące rejony ramion

tylko, że tych pasm nie sposób dostrzec wizualnie więc gdy ktoś widząc M31 przez lornetkę lub teleskop mówi, że widzi pasma pyłowe w M31 w rzeczywistości widzi ciemniejsze obszary między ramionami niemal pozbawione gazu i pyłu, a nie pasma pyłu

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal nie jestem przekonany :szczerbaty:

ale chyba pomału domyślam się skąd ta różna interpretacja

na fotografii M31 widać 2 rodzaje ciemnych pasm. Jedne wyznaczają granice między ramionami i o tych mówiłem, a drugie znajdują się wewnątrz ramion (w ich najjaśniejszej części) i te bez wątpienia są pasmami chłodnego gazu i pyłu, które zasłaniają gorące rejony ramion

tylko, że tych pasm nie sposób dostrzec wizualnie więc gdy ktoś widząc M31 przez lornetkę lub teleskop mówi, że widzi pasma pyłowe w M31 w rzeczywistości widzi ciemniejsze obszary między ramionami niemal pozbawione gazu i pyłu, a nie pasma pyłu

 

pozdrawiam

 

 

AMEN!!!

 

PS Od dziś koniec z mówieniem o pasach ciemnej materii w M31. Teraz będę używał "przerwy między ramionami spiralnymi M31". Koniec kropka.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMEN!!!

 

PS Od dziś koniec z mówieniem o pasach ciemnej materii w M31. Teraz będę używał "przerwy między ramionami spiralnymi M31". Koniec kropka.

Gdyby świat był taki jednoznaczny, może łatwiej by się żyło, ale na pewno nudniej. -_-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojcze Alicjo, proszę nie kończyć nabożnej dysputy przed czasem :P

 

 

tylko, że tych pasm nie sposób dostrzec wizualnie więc gdy ktoś widząc M31 przez lornetkę lub teleskop mówi, że widzi pasma pyłowe w M31 w rzeczywistości widzi ciemniejsze obszary między ramionami niemal pozbawione gazu i pyłu, a nie pasma pyłu

Zbyszku, ale czy na pewno?

Część twojego opisu dobrze koresponduje z tym, co widać przez teleskop.

 

na fotografii M31 widać 2 rodzaje ciemnych pasm. Jedne wyznaczają granice między ramionami i o tych mówiłem, a drugie znajdują się wewnątrz ramion (w ich najjaśniejszej części) i te bez wątpienia są pasmami chłodnego gazu i pyłu, które zasłaniają gorące rejony ramion

 

 

Patrzyłem na M31 wiele razy i widziałem właśnie ciemne smugi, z grubsza równoległe do dłuższej osi elipsy dysku galaktycznego, dobrze odcięte, z wyraźną, nie rozmytą krawędzią. Na zdjęciach dodatkowo widać, że mają one swoją poszarpaną, włóknistą strukturę. I rozumiem, że rozmawiamy wtedy o ciemnych pasmach pyłowych na tle jasnych ramion galaktyki.

Zerknijcie na czwarty obrazek na podlinkowanej stronie - KLIK (po najechaniu myszką widać zdjęcie galaktyki - łatwo więc porównać ze szkicem). Podlinkowany szkic z grubsza dobrze oddaje to, co można dostrzec przez teleskopy ośmiocalowe i większe.

 

Jeśli chodzi o wizualne obserwacje granicy między ramionami a ciemniejszym obszarem między nimi, to wzorowo to widać w M51 - tam granica jest rozmyta, i nie przypomina tego, co wyraźnie widać w M31. Poza tym, w związku z takim a nie innym ułożeniem M31 wobec Drogi Mlecznej, ramiona w okolicy jądra nachodzą na siebie tworząc jeden jaśniejszy obszar. Może jeszcze za mało obserwowałem i jeszcze mniej wiem, ale z mojego dotychczasowego doświadczenia wynika, że przez teleskopy 8"-10" nie ma szans na dostrzeżenie ciemniejszych obszarów między ramionami w okolicy krótszej osi elipsy dysku galaktycznego w galaktykach ułożonych względem MW tak jak M31.

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem na M31 wiele razy i widziałem właśnie ciemne smugi, z grubsza równoległe do dłuższej osi elipsy dysku galaktycznego, dobrze odcięte, z wyraźną, nie rozmytą krawędzią. Na zdjęciach dodatkowo widać, że mają one swoją poszarpaną, włóknistą strukturę. I rozumiem, że rozmawiamy wtedy o ciemnych pasmach pyłowych na tle jasnych ramion galaktyki.

...

 

też uważam, że to co widać, to jednak ciemne pasma pyłowe, czasem widać jedno, czasem dwa, chodzą plotki że da się dostrzec trzecie

a to pokrywa się idealnie z zagęszczeniem pasm pyłowych zarejestrowanych przez Spitzera:

andromeda_gendler&spitzer.gif

może ten animowany gif lepiej to przedstawi

zdjęcia rejestrują ok. 1,5° średnicy galaktyki, przez okular widać może z 1/3

Edytowane przez sumas
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem ("a wiem ,że nic nie wiem") to ciemna materia jest jak na razie hipotetyczna. To czy w tym przypadku można być czegokolwiek pewnym ? :g:

Jeśli z definicji jest niewidoczna (nie oddziałuje z promieniowaniem elektromagnetycznym, tylko grawitacja ją zdradza), to chyba można być pewnym, że jej nie widać :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też uważam, że to co widać, to jednak ciemne pasma pyłowe, czasem widać jedno, czasem dwa, chodzą plotki że da się dostrzec trzecie

 

To zależy co się rozumie przez pasmo pyłowe. W M31 jest sporo różnego rodzaju ciemnych miejsc, które można by tak nazwać. Jedno jest z drugiej strony jądra, jedno obok NGC 206. Dociekliwy obserwator wypatrzy też całą masę mniejszych plamek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z definicji jest niewidoczna (nie oddziałuje z promieniowaniem elektromagnetycznym, tylko grawitacja ją zdradza), to chyba można być pewnym, że jej nie widać :flirt:

Można być pewnym , że jej nie widać , ale poprzestanę na tym , iż nie można być pewnym że jej tam nie ma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.