Skocz do zawartości

NGC 281/IC 11 w Kasjopei


piotrem

Rekomendowane odpowiedzi

Za Wikipedią:

 

Mgławica ta, odkryta w 1881 roku przez Edwarda Barnarda jest klasycznym obszarem H-II, oświetlanym przez młode gwiazdy uformowane w tej mgławicy. Obłok molekularny, z którego powstała mgławica, jest od kilku milionów lat miejscem formowania się młodych masywnych gwiazd. Gwiazdy te należą do gromady IC 1590 znajdującej się powyżej centrum NGC 281 (na moim zdjęciu północ jest z prawej strony). Gromada gwiazd obfitująca w nowe gwiazdy jest źródłem energii mgławicy. Wskazuje to na to, że proces tworzenia gwiazd trwa nadal. Na pierwszym planie mgławicy widocznych jest kilka ciemnych globul Boka. W tych gęstych globulach obserwowanych w latach 90. XX wieku w podczerwieni odkryto protogwiazdy. Największa globula należąca do NGC 281 ma średnicę około 2,6 roku świetlnego.

Mgławica znajduje się w odległości 9500 lat świetlnych i ma wymiary 35’x30’.

 

Pacman_web_6.jpg

 

Czasy:

HaRGB 240:60:50:90

Ha @ 10min

RGB @ 5min

 

Sprzęt:

SW ED 120+FF 0,85x, EQ 6, ST-10

 

Miejsce:

Warszawa-Wawer, październik 2011

 

Wrzucam też pojedyncza klatkę Ha (ciężka!), która miała dodać szczegół do RGB a w sumie niewiele wniosła do całości. Albo miejski seeing (jesienny) jest taki marny albo ja nie umiem nastawiać ostrości :unsure:. A może to granica rozdzielczości tego refraktora? Ale wiosną ‘wyciskałem’ z niego większy szczegół :icon_confused: .

 

Pacman_Ha_-20C_600s.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie takie Ha nic nie wniosło w szczegółach. Współczuje trochę.

Ostatnie 2tyg seeing jest kiepski pomimo tzw wyżowej pogody.

 

 

To nie może być granica twojego refraktora.

http://www.astromarcin.pl/images/halpha/NGC281/ngc281h_2009_1440.jpg

To nie jest pojedyncza klatka tylko zdjęcie które wiadomo podlegało procesowi obróbki ale z dłuższej ogniskowej musisz mieć podobny wynik w dobrych warunkach.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany , ale hot pixeli na tej klatce Halfa :blink: Te SBIGi to tak mają zawsze?

Zdjęcie ok, chociaż widać zdecydowanie za mało szczegółów mgławicy . Niestety nawet w Halfa nie przeskoczy się braku porządnego nieba .

 

PS. Chętnie zobaczyłbym zestakowany materiał Halfa - to tak dla porównania z materiałem Marcina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, nie chce siać paniki, ale to nie jest prawidłowy objaw. Znam go (niestety) z własnego doświadczenia. Gdybyś chciał się dowiedzieć więcej, to mogę wyjaśnić.

 

Adamie, to ja proszę o rozwinięcie tematu - masz na myśli marną rozdzielczość tuby czy hot piksele?

 

jeśli chodzi o tubę to pamiętam Twoje perypetie z TOA 130, może jej po prostu nie wychłodziłem albo 'łapałem' niebo nad swoim domem zapominając, że o tej porze roku jest on źródłem ciepła wywołującym turbulencje, w ten sposób raz wiosną straciłem całą sesję :szczerbaty:

 

to co mnie niepokoi to fakt, że o ile wcześniej odczyty w Maximie pokazywały

FWHM 1-2

HFD 2-2,5

 

to teraz mam

FWHM 1-2

HFD 3-3,5

 

może się czepiam, przeciez to refraktor za 1000 EURO ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany , ale hot pixeli na tej klatce Halfa :blink: Te SBIGi to tak mają zawsze?

Zdjęcie ok, chociaż widać zdecydowanie za mało szczegółów mgławicy . Niestety nawet w Halfa nie przeskoczy się braku porządnego nieba .

 

PS. Chętnie zobaczyłbym zestakowany materiał Halfa - to tak dla porównania z materiałem Marcina

 

voila :)

 

Pacman_druga_próba.jpg

 

hot pixele ściągają się pojedynczym darkiem, ja ostatnio porzuciłem bibliotekę i robię jeden przed a drugi po sesji, po prostu wychodzi mi lepiej

 

i RGB

 

RGB_aligned.jpg

Edytowane przez piotrem
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.