Skocz do zawartości

Dobry zasilacz do QHY8L - jaki ?


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

nie bądźmy audiofilami ^_^ podłączając do "idealnego" zasilacza kamerę czy montaż i tak psujemy jego idealność bo to urządzenia cyfrowe i będą zakłócać same siebie. dlatego zasilacz nie musi być idealny. wystarczy zasilacz "odpowiednio dobry", a które są odpowiednio dobre to widać czytając wypowiedzi ich użytkowników...

 

można z nostalgii używać wielkiego zasilacza liniowego z poprzedniej epoki (dodatkowa zaleta że lepiej grzeje w chłodne noce) ale w większości przypadków nie ma to racjonalnego uzasadnienia.

 

 

Jak to nie ma racjonalnego wytłumaczenia: 230V na kamerce, montażu, grzałce i co tam jeszcze podłączysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem, jak w terenie będzie spisywał się taki wynalazek http://www.jula.pl/przenosny-akumulator-rozruchowy-608010 Na jak długo może starczyć energii bez podłączenia do sieci. Co myślicie o tym.

A powiedz mi co chcesz tym zasilać ? sam montaż ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak montaż, w terenie gdzie na kilka godzin nie ma możliwości podłączenia do sieci. Dopatrzyłem się, że prawdopodobnie w tym najmniejszym brak jest gniazda zapalniczki, trzeba kombinować. Zamontować gniazdo nowe.

 

Gniazdo zapalniczki masz na prawym boku - na 3cim zdjęciu widać kawałek czarnej zaślepki. Miałem coś takiego, między innymi do zasilania montażu i jak jest nowe to działa OK, ale trzeba bardzo uważać, żeby nie wyładować akumulatora do zera, bo może trwale stracić pojemność (to zresztą chyba dotyczy większości akumulatorów). Wymiana akumulatora w czymś takim nie wygląda na najprostszą, więc chyba lepiej kupić sam akumulator. Gniazdo zapalniczki na kablu można w prosty sposób zrobić, albo kupić gotowy kabel.

 

Teoretyczna pojemność tego urządzenia to 17Ah, jeżeli montaż potrzebuje prądu o natężeniu 2A, to starczy Ci to na max 8,5h (też w teorii).

 

Ja mam w tej chwili zasilacz 13,8V / 10A transformatorowy (taki jak do CB) zasilany z sieci 230V, i mogę to rozwiązanie polecić autorowi wątku, bo mam podpięty montaż, kamerkę, opaski grzejne i zasilanie karty PCMCIA z portami USB i nie mam problemu ze spadkiem napięcia itp. Oczywiście nie w terenie, gdzie nie ma dojścia do sieci elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak wcześniej pisałem posiadam bardzo dobry zasilacz. Jedynie obawiam się o bezpieczeństwo w okresie dużej rosy i terenu bez prądu. To urządzenie rozruchowe jest stosunkowo tanie i myślę, że 5 godzin pracy załatwia sprawę. Oczywiście trzeba sprawdzać, aby nie rozładować zbyt akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, akumulator 17Ah pociągnie całą noc kamerkę z montażem.

Ile ta QHY8 ciągnie 1A? 1,5?

Montaż około 0,5A to mamy 1,5A i tu mamy ponad 10h pracy.

Krzyśku, ja zasilam kamerę Atika zasilaczem impulsowym o mocy 30W i działa extra z zapasem mocy.

Więc nie szalej z zasilaczami. Dobre zasilacze są do LED'ów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, akumulator 17Ah pociągnie całą noc kamerkę z montażem.

 

Adam,

Jakiego akumulatora używasz (powertanka może)? Ja mam 7Ah powertanka i pada mi po 3h zasilania kamery, która teoretycznie nie powinna zjadać więcej niż 0.8A. Jak dodatkowo podpinam do niego astrotraca, to umiera po 2h.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś potrzebowałem porządny zasilacz do radiostacji krótkofalarskiej i zbudowałem sam taki, na porządnym transformatorze, mocny mostek prostowniczy, duży radiator i dobra stabilizacja. Jestem wstanie podłączyć jednocześnie kilka montaży i napięcie będzie stabilne. Fakt, jest to kawał klocka, ale jest pewny.

 

 

A co ty zasilasz subbofer 500W z nudów a czasie autoguidingu tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem nic więcej w domu, w następnym terminie będzie bardziej mobilny. Przy domu ten może być. A jeżeli się trafi kilku obserwatorów z montażami, a bez zasilaczy to ten się przyda.

 

 

Sporawy mi się wydał, sam targam sprzęt na dach, i każdy dodatkowy balast to kłopot. Polecam zasilacze te co podlinkował Szymek, miałem taki w zestawie z nagrywarką. do EQ6 2A było by idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu kupilem zasilacz firmy Mean Well http://www.mplpower.pl/zasilacze-modulowe/seria-g3-jednowyjsciowe,128

Wersja 150 W. Podlaczam do niego montaz, kamere, sterownik focusera itp - generalnie wszystko co jest przy teleskopie. Poki co nie spalil mi sprzetu. Nie znam sie na elektronice, ale to na co zwracalem uwage wybierajac zasilacz to zeby byl on "przemyslowy" i mial duza tolerancje na temperature otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

Jakiego akumulatora używasz (powertanka może)? Ja mam 7Ah powertanka i pada mi po 3h zasilania kamery, która teoretycznie nie powinna zjadać więcej niż 0.8A. Jak dodatkowo podpinam do niego astrotraca, to umiera po 2h.

 

Pozdrawiam,

milosz

Mój "Power Tank" to akumulator żelowy CSB GP 12170 czyli 12V 17Ah i wszystko jest zasilane z niego.

Pamiętaj że do ładowanie akumulatora żelowego musi być odpowiednia ładowarka bo on maja wąski przedział napięcia ładowania 13,5 do 13,8V i jeśli będzie za niskie do akumulator będzie niedoładowany a jak za wysoki to jego żywotność drastycznie spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój "Power Tank" to akumulator żelowy CSB GP 12170 czyli 12V 17Ah i wszystko jest zasilane z niego.

Pamiętaj że do ładowanie akumulatora żelowego musi być odpowiednia ładowarka bo on maja wąski przedział napięcia ładowania 13,5 do 13,8V i jeśli będzie za niskie do akumulator będzie niedoładowany a jak za wysoki to jego żywotność drastycznie spadnie.

 

Dzięki! Używam ładowarki z zestawu, więc wydawało mi się zawsze, że to dobre rozwiązanie. I tak miałem kupic nowy, większy akumulator, więc pewnie przetestuję też nową ładowarkę.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.