Skocz do zawartości

Statyw do lornetki


Mielony

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

tytułem wstępu to może parę słów o sobie i miejscach obserwacji

 

nie posiadam jeszcze ŻADNEGO sprzętu obserwacyjnego ale od zawsze planowałem kupić teleskop ale wiadomo jakoś inne rzeczy na drodze stanęły a z drugiej strony jak chciałem kupić pierwszy teleskop to pamiętam, że tylko firma Uniwersał z Żywca i najtańszy teleskop to coś koło 50 mln zł (tak tak mln to rok 93 chyba był i pamiętam, że z ojcem ustaliłem że mi dorzuci do kasy z urodzin no ale jak zadzwonił do żywca i usłyszał ile to temat umarł dostałem za to dużo ksiązek :) ) Zawsze jakoś mi brakowało pieniędzy a zresztą nie miałem jakiegoś takiego wsparcia od rodziców bo jak przyszedłem do domu w wieku 12 lat z gazetą wiedza i życie no to mój ojczulek poszedł zapoznać się z nią w wiadome miejsce po czym wyszedł i powiedział, że dobrze bo przynajmniej każdy z nas będzie miał różne gazety i nie będziemy musieli się kłócić. Po jakimś czasie jak doszło do wyboru studiów i coś tam bąknałem że może Toruń i astronomia to mi powiedzieli zejdź na ziemie więc moje ukryte tajemnicze hobby jakoś rodziło się w bólach. Od jakiegoś roku czytam a w sumie to wciągam wszystko co znajdę na tym forum i innych ale jednak tutaj widać pasję przez P. Tak jak mówiłem planowałem kupić teleskop nawet zgromadziłem środki na "ściśle tajnym" koncie uzbierało się coś ponad 2 tyś więc jakieś pole wyboru mi się zaczęło otwierać i weekend na zlot (ten w Jodłowie) wolny od żony i dziecka więc cały rozentuzjazmowany w pracy piątek zaklepałem na wolny żeby dojechać bo ja ze Szczecina więc kilka godzin jazdy aż mi szef złożył propozycję nie do odrzucenia wyjazdu do Oslo 15 września i cały misterny plan poszedł w p......u

 

W związku z powyższą opowiastką jestem w Oslo gdzie niestety ale teleskop czy jakikolwiek sprzęt stacjonarny odpada. Mieszkam w hotelu jak na razie więc jedyne co mogę zrobić to wyjść na zewnątrz. Mieszkanie będę miał za miesiąc ale też nie wiem co to będzie.

 

Postanowiłem kupić lornetkę na początek jakąkolwiek aby zacząć zabawę. Jestem raczej osobą która w weekendy "ucieka" z miasta a tutaj warunki do tego fantastyczne.

 

Zastanawiam się nad wyborem jednej z dwóch tj

 

http://astromarket.pl/lornetki-1/lornetka-ts-optics-20x80-le.html

 

lub

 

http://astromarket.pl/lornetki-1/lornetka-ts-optics-15x70-le.html

 

miała być pierwotnie pierwsza ale jak zapytałem się na astromarkecie to mi od razu powiedzieli że koniecznie statyw bo lornetka 2,5kg więc znalazłem drugą opcję waży już dwa razy mniej.

 

Statyw jaki znalazłem to

 

http://astromarket.pl/montaze-1/statywy-i-piery/skladany-statyw-triton-fvt-z-glowica-3d-nosnosc-do-8-kg.html

 

i tu clue mojego pytania. Czy ten statyw wraz z pierwszą lornetką jest dobrym zestawem do wypadku weekendowego pod namiot w celu nocnych obserwacji. Chodzi mi o wytrzymałość tych rzeczy a zwłaszcza statywu. Oczywiście jeśli macie lepsze propozycję to skorzystam z lepszych bo ja trochę wg swojego jakiegoś klucza wyboru że tak powiem z kosmosu wziętego.

 

Przepraszam za przydługi wstęp ale normalnie raz pierwszy wiem że mogę "chlapać" i zostanę wysłuchany :D

 

pzdr

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,statyw z Twojego linku to solidny sprzęt.

a lornetkę to wybrałbym tą,good price:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-delta-optical-skyguide-15x70,d1945.html

 

20x80 w tym przedziale cenowym może przerazić aberacją chromatyczną,oczywiście domyślam się,nigdy nie używałem tej konkretnej 20x80.

Edytowane przez madrax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Też kiedyś miałem podobne dylematy.O ile temat lornetki masz już ogarnięty to ze swojej strony polecam Ci poszukać statywu typu "żuraw".

W porównaniu z innymi tradycyjnymi statywami nawet z głowicami 3D , żuraw lornetkowy nie ma sobie równych. Dla lornetek większego kalibru jest niezastąpiony.

Kiedyś takowy zbudowałem i posadziłem go na statywie geodezyjnym , komfort obserwacji przy masie optyki 2,5kg niesamowity.

 

Pozdr.

zuraw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść typowy statyw foto. Obserwacje w zenicie będziesz na nim przeprowadzał tylko w wypadku gdy nie posiadasz kręgosłupa, a ciało masz z plasteliny. Celuj w coś, co pokazał na rysunku Tomero. Ewentualnie może być patent Janka. Konstrukcja nietypowa, ale fajna. http://astropolis.pl/topic/32295-lornetkarium-polowe/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dzięki Panowie za odpowiedzi.

 

Zmianę lornetki wezmę pod uwagę nie pomyślałem o abberacji chociaż kurczę nawet nie ma tutaj wyobraźcie sobie w stolicy kraju sklepu astronomicznego żeby po dotykać, porównać. Lornetka w sumie pół kg lżejsza więc tak czy siak statyw na dłuższe oglądanie muszę kupić. Statyw musi mi się zmieścić do plecaka a ten żurawiowy hmm... zmieści się??? Czy mogę do tej lornetki dokupić inne opakowanie niż walizkę???

 

pzdr.

 

Byłem wczoraj za miastem bo akurat na weekend dostałem auto. Słuchajcie no maskara jak się wyjedzie ze 2h samochodem od Oslo to normalnie można drogę mleczną zobaczyć. Ja widziałem w Polsce takie cuda tylko w Bieszczadach i oczywiście w planetarium :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętam, że tylko firma Uniwersał z Żywca i najtańszy teleskop to coś koło 50 mln zł (tak tak mln to rok 93 chyba był

 

to było raczej 5mln=po denominacji (01.01.1995 r.) 500zł (przypomnę, że w 1993 r. 50mln kosztował np fso z rocznika 1989 lub golf 1 - 15 letni)

 

co do lornetek to nie sugeruj się powiększeniem, na niebie w zdecydowanej (min księżyc) większości obserwacji lepiej się sprawdzi 15*70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dzięki Panowie za odpowiedzi.

 

Zmianę lornetki wezmę pod uwagę nie pomyślałem o abberacji chociaż kurczę nawet nie ma tutaj wyobraźcie sobie w stolicy kraju sklepu astronomicznego żeby po dotykać, porównać. Lornetka w sumie pół kg lżejsza więc tak czy siak statyw na dłuższe oglądanie muszę kupić. Statyw musi mi się zmieścić do plecaka a ten żurawiowy hmm... zmieści się???

Można przypiąć z boku , bo do środka to za długie ,chyba że ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to było raczej 5mln=po denominacji (01.01.1995 r.) 500zł (przypomnę, że w 1993 r. 50mln kosztował np fso z rocznika 1989 lub golf 1 - 15 letni)

 

No właśnie skłaniałbym się do ceny 50 mln a dokładnie coś koło 40mln bo pamiętam że ojciec zarabiał wtedy koło 13mln i mówił że to jego trzy wypłaty no i że to duuuużo za duuuużo. Lat temu prawie 20 więc może 5 ale chyba jednak te 40 mln

 

 

A jak Wy używacie lorentek??? Bez statywów ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja od roku używam statywu fotograficznego i bronię się przed żurawiem jak tylko mogę, choć miałem okazję obserwować przez lornetkę zawieszoną na żurawiu i bardzo wysoko cenię sobie taki komfort obserwacji.

A bronię się właśnie ze względu na mobilność, której żuraw już nie ma. Na obserwacje ze statywem zabieram się na jeden raz do auta. Jeśli chodzi o składowanie, to lornetka w walizeczce i statyw w futerale zajmują mało miejsca i wystarczy im niewielki kącik, żeby nie zagracały nawet małych przestrzeni.

Jeśli natomiast chodzi o obserwacje w zenicie, mam na to prosty patent. Wysuwam głowicę na kolumnie centralnej o jakieś 30cm, odsuwam nieco statyw od siebie i przechylam na siebie w taki sposób, że statyw stoi na dwóch nogach, a trzecim punktem podparcia są moje ręce. Tak więc bez wyginania kręgosłupa można prowadzić całkiem komfortowe obserwacje w zenicie. Nie jest to komfort taki, jaki daje żuraw, traci się też nieco stabilności, ale i tak jest zupełnie nieźle. Dobrym uzupełnieniem statywu może być pewien wynalazek opisany TUTAJ.

 

A co do lornetek, które masz na oku, nie szedłbym w żadną z tych, które podlinkowałeś. Obie wyglądają na lornetki klasy celestronowego SkyMastera, a to nie wróży specjalnie dobrze ani optyce ani trwałości tego sprzętu. Jeśli masz faktycznie ok.600 zł do dyspozycji, lepszym wyborem będzie podpowiadany wcześniej SkyGuide 15x70.

Statyw, który wybrałeś wydaje się być bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi właśnie chodzi o mobilność jak największą i taki żuraw fajna rzecz w domu będąc zmajstrowałbym pewnie sam ale tutaj odpada. Jak mówiłem na razie bardzo rzadko będę miał auto żeby wyjechać za miasto ale znowu mają bardzo dobry transport publiczny więc można wyskoczyć metrem czy autobusem. Statyw wygrywa mobilnością i pewnie wagą co do tej walizki to własnie tak ...... zmieszczę ją do plecaka??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki żuraw to fajna sprawa w domu na pewno zmajstruje coś takiego bo to nawet łatwe mi się wydaje ale tutaj to tak średnio. W pokoju hotelowym tak średnio gdzie zresztą nie ma balkonu a okno skierowane jest na inny hotel wyższy o jakieś 10 pięter dlatego jedynie co mogę zrobić to wyjść.

 

Pozostaje statyw ale nadal zastanawiam się nad tą lornetką. No ale skoro wszyscy mówią że te co wybrałem są gorsze to nie ma co tylko trzeba szybko do świętego pisać coby zmienił w paczuszce :D

 

Dzięki bardzo za porady

 

pozdrufffffka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Też kiedyś miałem podobne dylematy.O ile temat lornetki masz już ogarnięty to ze swojej strony polecam Ci poszukać statywu typu "żuraw".

W porównaniu z innymi tradycyjnymi statywami nawet z głowicami 3D , żuraw lornetkowy nie ma sobie równych. Dla lornetek większego kalibru jest niezastąpiony.

Kiedyś takowy zbudowałem i posadziłem go na statywie geodezyjnym , komfort obserwacji przy masie optyki 2,5kg niesamowity.

 

Pozdr.

Ech, gdybym tylko miał dostęp do warsztatu. W Krakowie ciężko znaleźć kogoś, kto byle pierdółkę ma zrobić np. z aluminium (a nie będzie to zamówienie na 400 sztuk :szczerbaty: ). Myślę o takim żurawiku pod mojego goliata. Jak ktoś ma namiary na kogoś, kto mógłby się tym zająć to proszę o PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.