Skocz do zawartości

Rozciągniętę gwiazdy


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Co może być powodem takich rozciągniętych gwiazd w lewym górnym rogu .Za kazdym razem kiedy wyciągam kamerę i wkładam jest ciągle to samo.Wykonałem próbne zdjęcie aby pokazać problem. Teleskop GSO 200/1000, kamera to QHY 8L , off axis guider korektor ,MPCC Baader. Odległości są prawidłowe, teleskop jest wywręgowany,wyciąg crayforda.Kamera jesat mocowana w wyciągu na jaskółczy ogon.Teleskop jest dobrze skolimowany lasserem. Czasami udało mi się że było dobrze ale nie zawsze. Już brakuje mi koncepcji, co zrobić, gdzie szukać przyczyny.Może ktoś miał podobny przypadek

próba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że wyciągasz i wsadzasz kamerę i ciągle to samo. wnioskuję, że mocowałeś kamerę pod różnymi kątami (w ten sposób można sprawdzić czy to wada korektora, ugięć wyciągu).

Jeżeli montujesz kamerę zawsze pod tym samym kątem, to wada wskazuje na za bardzo dociśnięte lustro. Co prawda nie jest to jakaś potężna wada, ale na pewno denerwująca. Co zaś do kolimatora laserowego to twierdzenie, iż kolimacja nim jest doskonała jest zwyczajnie błędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem wyciągając lustro. Dociski poluzowałem na tyle ,że można lustem obracać i nic się nie zmieniło.

Antoni

Mnie to wygląda na nieprostopadłe ustawienie detektora względem osi wyciągu.

Rozciągnięcie gwiazd stopniowo się zmniejsza od lewej strony kadru do prawej na całej powierzchni.

Proponuje wykonanie zdjęć tego samego obiektu /3szt/z 90* obrotem kamery względem pierwszego ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie, jak pisze Staszekpapis. Nieosiowość układu, błąd na wtórnym, czyli cała kolimacja, do tego mogą być nieprostopadłości matrycy do osi. Na pewno nie jest to żadne ściśnięte lustro. Skąd taki wniosek? Gdyby tak było, to wszystkie gwiazdy miałyby problem, także te w środku.

 

Musisz powalczyć z kolimacją, najlepiej jakimś pasywnym kolimatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie, jak pisze Staszekpapis. Nieosiowość układu, błąd na wtórnym, czyli cała kolimacja, do tego mogą być nieprostopadłości matrycy do osi. Na pewno nie jest to żadne ściśnięte lustro. Skąd taki wniosek? Gdyby tak było, to wszystkie gwiazdy miałyby problem, także te w środku.

 

Musisz powalczyć z kolimacją, najlepiej jakimś pasywnym kolimatorem.

 

Dzięki Adamie powalczę jeszcze z tą kolimacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adamie powalczę jeszcze z tą kolimacją.

 

Może takie coś by Ci pomogło, tylko by trza było sprawdzić jakie ten GSO ma gwinty na końcu tulei wyciągu.

 

 

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/12/sztywne-poaczenie-mpcc-z-wyciagiem-sw.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może takie coś by Ci pomogło, tylko by trza było sprawdzić jakie ten GSO ma gwinty na końcu tulei wyciągu.

 

 

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/12/sztywne-poaczenie-mpcc-z-wyciagiem-sw.html

 

Cześć

 

W GSO nie ma wykręcanej końcówki wyciągu, trzeba ją przetoczyć. Ja tak zrobiłem w AK i przy okazji tą złączkę do MPCC, teraz jest sztywno i osiowo.

Do Janusza wysłałem samą rurę wyciągu i za 2 dni wszystko mialem w domu.

 

Astropozdrowienia

zibii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

W GSO nie ma wykręcanej końcówki wyciągu, trzeba ją przetoczyć. Ja tak zrobiłem w AK i przy okazji tą złączkę do MPCC, teraz jest sztywno i osiowo.

Do Janusza wysłałem samą rurę wyciągu i za 2 dni wszystko mialem w domu.

 

Astropozdrowienia

zibii

 

Jeżeli chodzi o przetaczanie tulei w wyciągu GSO to ja podsunąłem taki pomysł Januszowi a u siebie wykonałem sam osobiście mocując w wyciągu na jaskółczy ogon.Przesyłam zdjęcia jak to wygląda

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

Edytowane przez Antoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym ,że jesteś pewien osiowości połączeń pozostają jeszcze dwie możliwości.

1- Ugięcie na wyciągu przy prawidłowej kolimacji.

2-Zła kolimacja i tylko kolimacja .

Obydwa przypadki mogą dać efekt przesunięcia ogniska w pobliże prawej krawędzi kadru jak na zdjęciu.

Wydłużone gwiazdy z lewej strony kadru są skutkiem nierównoległości płaszczyzny pola obrazu do płaszczyzny detektora.

Osobiście stawiam na punkt pierwszy w związku z Twoją wypowiedzią w pierwszym wątku.

"Teleskop jest dobrze skolimowany lasserem. Czasami udało mi się że było dobrze ale nie zawsze. Już brakuje mi koncepcji, co zrobić, gdzie szukać przyczyny."

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.