Skocz do zawartości

Samsung SCB-2000


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Na zimowe pochmurne wieczory każdy szuka patentu. Zbyt np. pucuje lustro. Ja zachęcony filmikami na youtube postanowiłem zainwestować w kamerę Samsung SCB-2000 i trochę się tym pobawić.

Kamera jest bezpośrednim następcą kamery Samsung SDC-435P.

Kamerę kupiłem w firmie zajmującej się dostarczaniem usług monitoringu. Jako że w mojej pracy wykorzystujemy rozwiązania dla firm (instalujemy kamery i rejestratory itd.) mamy u wcześniej wspomnianego dostawcy spory rabat. Zapłaciłem brutto 459 PLN a nie prawie 700PLN.

 

Opis kamerki.

Jak kamerka wygląda - każdy sobie może obejrzeć w sieci :szczerbaty: (he he ale polot twórczy - prawie jak Mickiewicz).

Urządzenie jest dostępne w 2 wersjach. Zasilanie 12v i 220V. Oczywiście wybrałem 1 rozwiązanie. Zasilacz 12V 0,5A wystarczył. Wolałem nie ryzykować i dokładnie sprawdziłem bieguny na zasilaczu. Na moje szczęście, bo żyła z czerwonym kolorem okazała się minusem. Nie sądzę aby kamera uległa awarii pomimo zmiany biegunów ale elektronikiem nie jestem...

Urządzenie jest dostarczane bez obiektywu więc nie mogłem jak na razie sprawdzić jakości obrazu. Gdyby ktoś był zainteresowany to obiektyw 8mm kosztuje około 80 PLN. Ale kamera ma pracować z teleskopem.

Do podłączenia do laptopa wykorzystałem kartę TV na USB (walała się w kącie) - model WinFast PalmTop TV. Jjaką jakość obrazu generuje ta karta wyjdzie w testach.

Teraz czas na modyfikację, podłączenie, złączki i inne badziewia.

Wyniki będę opisywał w miarę postępu prac nad kamerą. Na zlot w Oderne pewnie nie zdążę jej wyszykować ale nie zapowiada się żeby była pogoda.

cdn.

 

Jeżeli ktokolwiek ma jakieś doświadczenia z tym urządzeniem niechaj pisze.

 

Pozdrawiam Roman

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Odnośnie ceny, to tak na szybko znalazłem parę sklepów deklarujących cenę 480-490 brutto:

http://www.eltrox.pl/kamera-dzie%C3%83%E2%80%98noc-samsung-scb2000p-600-linii-p-3754.html

http://monitoruj.pl/cctv/3953-samsung_scb-2000p.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Też się zainteresowałem ta kamerką.

Przywieź ją do Odernego ja wezmę super obiektyw i zrobimy fajny test.

Szczegóły na miejscu.

Masz już jakieś fotki?

 

Dzięki noskowi z kątówki mamy wyjście na 1,25 cala. Jak to wpiąć w obiektyw foto? ...

 

testów ciąg dalszy

 

Ostrzenie, przejściówki itp.

 

Dobra nowina. Nie potrzeba żadnych przeróbek. Wystarczy wykręcić z kątówki metalowy nosek (ja miałem tą od SW 80/400). Gwint pasuje idealnie. Zero problemów z ostrzeniem. Przetestowane na SW 80/400 oraz C8NGT.

Muszę powiedzieć że obraz jest całkiem niezły. Aktualnie mocno śnieży ale i tak mogłem pooglądać obrazki na ścianach sąsiadów z wieżowca oddalonego o około 1 do 1,5 km. Nie znam jeszcze wszystkich możliwości w ustawieniach kamery ale będzie dobrze. Pozostała modyfikacja i wyjęcie chyba filtra. Tak wynikało o ile dobrze pamiętam z filmu na YT.

 

Program do karty TV ma sporo opcji nagrywania video. MPG1, MPG2, avi i inne. Dzięki kliknięciu w spację można zgrywać pojedyncze klatki JPG, PNG, TIF. 15 min nagrania w MPG2 zajmuje 500mb. Nieźle.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modyfikacja i konfiguracja.

 

Wyjęcie filtra

Usunięcie filtra jest banalnie proste.

http://www.qcuiag.org.uk/sam/Mod.htm

Niestety w tej kamerze musimy zadać sobie odrobinę więcej trudu. W starszym modelu wystarczyło odkręcić 3 śrubki trzymające plastikową obudowę przy matrycy. W modelu 2000 są one umieszczone od wnętrza kamery.

Obudowa kamery składa się z 4 elementów.

DSCF0105.JPG

1 i 4 - powiedzmy że to front i tył

2 i 3 - dół i góra

Wystarczy wykręcić 4 śrubki na elemencie 2 i 3 - czyli dół i góra. Następnie rozsuwamy te elementy od siebie. Dolna część jest całkiem luźna. Ale na górną trzeba uważać i nie ciągnąć zbyt mocno. Znajduje się w niej gniazdo z kablem do sterowania obiektywem. Kolejnym krokiem jest odkręcenie 2 wkrętów trzymających środek kamery z obudową (1). Teraz mamy praktycznie luźny front. Dochodzą do niego 2 taśmy. Ja wszystko zrobiłem bez rozłączania tych tasiemek ale jest tam dość ciasno i namagnesowany śrubokręt raczej się przyda.

 

Dochodzimy do 2 śrubek (czarnych) Bardzo mały śrubokręt krzyżakowy (ja zrobiłem to płaskim). Wykręcamy śrubki i przednia część chroniąca matrycę zostaje uwolniona i mamy dostęp do wstrętnego małego szkiełka o które tyle zachodu. Kamerka gotowa.

 

W linku pokazano działające ustawienia pod kątem astro - balans bieli, ekspozycję.

 

Zdjęcie z ustawieniami w/g tejstrony:

Obraz00001.jpg

Reszta zdjęć z moimi testowymi ustawieniami. Wszystkie na budynek około 800m może 1km. Pogoda fatalna: mgła, śnieg z deszczem.

2.

Obraz00002.jpg

3.

Obraz00003.jpg

4.

Obraz00004.jpg

5.

Obraz00005.jpg

 

Info z MPEG`a:

 

General

Complete name : 2000.mpg

Format : MPEG-PS

File size : 159 MiB

Duration : 4mn 45s

Overall bit rate : 4 680 Kbps

Writing library : ArcSoft MPEG-2 NTSC

 

Video

ID : 224 (0xE0)

Format : MPEG Video

Format version : Version 2

Format profile : Main@Main

Format settings, BVOP : Yes

Format settings, Matrix : Custom

Format settings, GOP : M=3, N=15

Duration : 4mn 45s

Bit rate mode : Variable

Bit rate : 4 363 Kbps

Maximum bit rate : 7 000 Kbps

Width : 640 pixels

Height : 480 pixels

Display aspect ratio : 16:9

Frame rate : 29.970 fps

Standard : NTSC

Color space : YUV

Chroma subsampling : 4:2:0

Bit depth : 8 bits

Scan type : Progressive

Compression mode : Lossy

Bits/(Pixel*Frame) : 0.474

Stream size : 148 MiB (93%)

Writing library : ArcSoft MPEG-2 NTSC

 

Adamo - kamera będzie na zlocie.

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego masz ustawiony standard NTSC? Sugeruje przełączenie na PAL... wtedy masz generację więcej linii w pionie...NTSC to 525 a PAL to 625 linii obrazu.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego masz ustawiony standard NTSC? Sugeruje przełączenie na PAL... wtedy masz generację więcej linii w pionie...NTSC to 525 a PAL to 625 linii obrazu.

co zrobić - spać trzeba :P

wczoraj już nie dałem rady ale dzisiaj jeszcze usiądę do dalszej konfiguracji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testy cd.

 

Celestron C8NGT

Dzien

Filtry i ich wpyw na jakość obrazu.

 

Przystąpiłem do testów z podstawowymi filtrami. Udało się złapać kilka godzin wolnego czasu w ciągu dnia. Do testów wykorzystałem 3 podstawowe filtry Baadera.

 

1)Contrast Booster With IR-Cut

 

klatka nieprzetworzona, ten obiekt jest oddalony o około 1,5 do 2,5 km

Obraz00001.jpg

 

obiekt oddalony o około 800m

klatka nieprzetworzona, konwersja z TIF do JPG

Obraz00001.jpg

 

i klatka po PS z auto poziomami

obraz7.jpg

 

2)O III 8nm

klatka podstawowa

Obraz00004.jpg

 

po PS - auto poziomy

Obraz00003.jpg

 

3)Semi Apo Neodymium IR Cut.

baza

Obraz00005.jpg

 

i PS auto poziomy

Obraz00006.jpg

 

w ciągu dnia moim zdaniem najlepiej wypadł Contrast Booster. Testu nie można traktować zbyt serio. Warunki pogodowe są niestabilne dodatkowo zaczynało się ściemniać.

 

Czas na testy nocą.

CDN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Długo ostatnio miałem przerwę od astrozabawek ze względu na białe noce. Nie chce mi się rozkładać i składać całego sprzętu na 2-3 godziny. Ale że tranzyt za pasem więc postanowiłem pobawić się trochę więcej kamerą i sprawdzić jak się zachowa na planetach i księżycu.

 

Testy na Jowiszu. Zestaw kamera Szajsung+TS APO 65 + barlow x 2 oraz kamera + Celestron 8" + barlow x2.

Na Jowiszu próbowałem różnych ustawień. W zwykłym trybie kamery z ustawieniem ręcznym czasu ekspozycji 1/50 - 1/100 sek Jowisz bardzo dobrze widoczny łączenie z pasami. Po podbiciu czułości matrycy Jowisz jako świetlista kula i widoczne księżyce. Bez znaczenia czy to APO 65 czy C8". Stabilność atmosfery pozostawiała wiele do życzenia. Planety bardzo nisko.

 

Testy na Wenus. Tutaj jedynie widoczny rogal i nic więcej. Może stosując dużo większą ogniskową można by złapać jakiś detal. Barlow x5 albo MAK ...

 

Księżyc. Tutaj kamerka pokazała niewielki pazurek. Testy wykonywałem 11-07-2012 więc w kwadrze. Przed kwadrą i po kwadrze są to moje ulubione fazy ze względu na padające cienie w kraterach, górach ... Kamera ma wyjście BNC (koncentryczne) i do laptopa łączę ją przez kartę TV. Siedząc sobie na balkonie o 2-3 nad ranem z papierosem i kawą stwierdziłem że to super komfort. Nie musiałem się wyginać,sięgać do okularu itd itd. Mogłem studiować obraz księżyca na spokojnie, oddawać się kontemplacji :) ... Pomyślałem również że mając odpowiednio długi kabel mógłbym wrzucić sobie obraz na TV. Głęboki fotel, kieliszek wina, kobieta .... ahh :P

Wracając do testów.

Obraz satelity mocno pływał. Nagrałem 3 sesje po około 15minut każda. To jest około 30tyś klatek na każdą sesję. Prezentuję na razie 2 zdjęcia z tej kamery po Registax 5.

Video_0711-0020(CVBS)0.jpg

Video_0711-0042(CVBS)0.jpg

Na zdjęciu drugim zdecydowanie lepsza ostrość - księżyc był już dość wysoko.

 

Wkrótce reszta materiału łącznie z filmem z testów na Jowiszu...

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.