Skocz do zawartości

Kompletuję zestaw do DSów


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Przymierzam się do kupna teleskopu (astrografu) i chciałbym poprosić was o opinie. Moja sytuacja wygląda tak:

 

  • budżet: max 7 000zł
  • przeznaczenie teleskopu: głównie astrofotografia DS. Czasem obserwacje, też głównie DSy. Teleskop jeździłby ze mną za miasto.
  • co już mam: obiektyw z kamerką do guidowania, laptop, zmodyfikowany EOS 300D, wężyk spustowy na port COM do EOSa, przejściówka EOS/M42 i w zasadzie tyle. Resztę sprzętu posprzedawałem, albo będę chciał sprzedać.

 

Myślę o kupnie:

 

Mam wątpliwości do kilku rzeczy, na przykład tuby TS 200/800. Czy nie będzie za duża pod ten montaż. Z drugiej strony miałem już teleskop z 20cm lustrem i nie byłoby mi łatwo teraz przejść na coś mniejszego. :szczerbaty:

Co myślicie o takim planie? Może coś jeszcze przeoczyłem?

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powaga, nigdy bym nie kupił "stacji zasilajacej" za pół tysia.

Akumulator (i to pojemniejszy) + ładowarka to w porywach 75zł.

A jak zrezygnujesz jeszcze z tego śmiesznego pokrowca to Ci starczy na EQ6 :szczerbaty:

A mając EQ6 możesz sobie na nim wieczać co chcesz i masz pewność, że nic się nie będzie gibać i zdęć Ci psuć.

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g mnie wybrałeś bardzo trudny sprzęt jak na początek,

jasny Newton f/4, montaż bez goto - będzie Ci ciężko to wszystko sprawnie poustawiać, będziesz nieustannie walczył z kolimacją, ugięciami i precyzyjnym kadrowaniem, tym bardziej, że jak piszesz, nie będzie on stacjonarny, tylko zestaw wypadowy

może pomyśl raczej najpierw o jakim niedużym refraktorze?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do teleskopu, ja wziąłbym mniejszy ale Oriona UK z dokładnością 1/10 lambda tylko, że to drożej wyjdzie. Z pokrowca a tym bardziej stacji zasilającej bym zrezygnował- kolega ją miał i nie jest zbyt dobra. Jeżeli byś wziął TS APO 65Q to masz z głowy korektor i 300 zł w kieszeni, tylko, że nic mniejszego nie chcesz od 200mm ;)

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do HEQ5 tuba 200/800 jest kiepskim pomysłem. Nie licząc głównego powodu, napisanego przez Sumasa, to jeszcze pozostaje Ci problem z guidingiem.

Do takiego newtona trzeba niestety iść w OAG-a :(

 

Newton 6" ale o wysokiej jakości wykonania będzie dużo lepszy, ewentualnie kup sobie dwa teleskopy:

1. Do focenia SW 130 PDS, ale mało o nim informacji, np jak jest z winietowaniem, sztywnościa tuby jakością luster, ale pewnie to będzie typowo dla SW, choć niby to astrograf...

2. Do wizuala (jeśli sprzedałes to co masz w stopce) jakies 8" na dobsonie :)

 

Refraktor do 500mm ogniskowej byłby super opcją, ale musiałbyś troszke przekalkulować koszty, choć jakościowo byłby to krok naprzód.

Tej stacji zasilającej też bym nie kupił, za droga i za mało pojemna. To co pisza koledzy jest całkowicie prawdą.

Brak GO-TO w montażu można zastąpić kabelkiem a'la Pierro Astro i jedziemy poprzez lapka z np CDC (ja tak używam i jest bardzo dobrze :) )

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Przymierzam się do kupna teleskopu (astrografu) i chciałbym poprosić was o opinie. Moja sytuacja wygląda tak:

 

  • budżet: max 7 000zł
  • przeznaczenie teleskopu: głównie astrofotografia DS. Czasem obserwacje, też głównie DSy. Teleskop jeździłby ze mną za miasto.
  • co już mam: obiektyw z kamerką do guidowania, laptop, zmodyfikowany EOS 300D, wężyk spustowy na port COM do EOSa, przejściówka EOS/M42 i w zasadzie tyle. Resztę sprzętu posprzedawałem, albo będę chciał sprzedać.

 

Myślę o kupnie:

 

Mam wątpliwości do kilku rzeczy, na przykład tuby TS 200/800. Czy nie będzie za duża pod ten montaż. Z drugiej strony miałem już teleskop z 20cm lustrem i nie byłoby mi łatwo teraz przejść na coś mniejszego. :szczerbaty:

Co myślicie o takim planie? Może coś jeszcze przeoczyłem?

 

 

Może EQ6 ? z Pilotem GOTO? Pilot jest dobry bo nie trzeba kombinactwa, wystarczy kabel COM który jest w komplecie. Gdybyś "uparł" się na focenie dużym Newtonem teraz albo w przyszłości to bierz Eq6. Tylko pamiętaj że, to ciężki sprzęt..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :rolleyes:

 

Powaga, nigdy bym nie kupił "stacji zasilajacej" za pół tysia.

Po przeczytaniu tego zdania dotarło do mnie, że faktycznie stacja zasilająca z pół tysiaka to zły pomysł. Chociaż super byłoby mieć taką fajową latarkę :Boink:

 

Piszecie o refraktorach typu TS APO 65Q… powiem szczerze, że jakoś nie jestem do nich przekonany. f/6.5 + Canon… nie wiem czy to byłby dobry pomysł. Oriony UK są super, ale chyba nie ma mniejszego od 8”? a 8” kosztuje 7,5kzł. Jednak trochę za dużo. OK., a jak nie TS 200/800, to co innego byście polecili do współpracy z Canonem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :rolleyes:

 

 

Po przeczytaniu tego zdania dotarło do mnie, że faktycznie stacja zasilająca z pół tysiaka to zły pomysł. Chociaż super byłoby mieć taką fajową latarkę :Boink:

 

Piszecie o refraktorach typu TS APO 65Q… powiem szczerze, że jakoś nie jestem do nich przekonany. f/6.5 + Canon… nie wiem czy to byłby dobry pomysł. Oriony UK są super, ale chyba nie ma mniejszego od 8”? a 8” kosztuje 7,5kzł. Jednak trochę za dużo. OK., a jak nie TS 200/800, to co innego byście polecili do współpracy z Canonem?

 

 

Nic bardziej mylnego, a o to dowód: http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-vx6-orion-optics-uk-f-5.html ; Tu 8" i nie w takiej cenie co podałeś: http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-vx8-orion-optics-uk-f-4-5.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o Newtonie 8" za 7500 chodziło mi o CT8. Jest on na razie poza moimi możliwościami finansowymi. Nie wiem jak, ale nie zauważyłem wcześniej tych teleskopów VX6 i VX8 :Boink: Wyglądają ciekawie, choć niewiele znalazłem o nich w internecie. Całkiem fajny wydaje się być jeszcze CFP 200/800 Sky-Watchera za 3100. Może on byłby wyborem :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.