Skocz do zawartości

ED 100 czy warto


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnimi czasy się zastanawiam nad kupnem refraktora ED100 SW (bo dość tanio chodzą na giełdach). Miałby służyć głównie do obserwacji planet m.in z balkonu, szybkich wyjść jak i większych wyjazdów na pole. Powinien być znacznie lepszy od SCT 127, który wówczas by poszedł na giełdę. Alternatywą dla ED mógłby być SCT 150 (chyba rzadko na giełdach dostepny w przyzwoitych cenach) i Mak 150 (co już z kolei trochę waży i długo chłodzi).

 

Katadioptyki 6" mają przewage w krótkiej tubie i większej aperturze, ale z kolei mają dłuższe czasy chłodzenia.

 

ED powinno mieć lepszy kontrast i efekt 3D, którego nie dadza teleskopy lustrzane. 2 razy patrzyłem przez APO 127mm, ale akurat wtedy kiedy był fatalny seeing (w stojącej obok syncie 8" nie moglem wyostrzyć dobrze obrazu już przy ok 80x) i za słaby montaż bo obraz drgał. Chociaż na Księżyc akurat wystarczylo aby zobaczyć ładny obraz 3D.

Apertura EDjest trochę mała, ale przy dobrych seeingach to większy Newton będzie mial pole do popisu, jeżeli chodzi o powery i detale (akurat Syntę też mam w planach wymienić na 10 lub 12").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź też pod uwagę, że EDek 100 to już spora rurka. Do obserwacji planet w dużych powerach będzie potrzebował solidnego montażu. A do szybkich wypadów całość może nie być za bardzo mobilna.

 

 

3 kg waży z tego co wiem. Więc AZ4 powinno spokojnie wystarczyć, to również planuję kupić, na razie mam tylko AZ3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnimi czasy się zastanawiam nad kupnem refraktora ED100 SW (bo dość tanio chodzą na giełdach). Miałby służyć głównie do obserwacji planet m.in z balkonu, szybkich wyjść jak i większych wyjazdów na pole. Powinien być znacznie lepszy od SCT 127

przyznam, że nie bardzo rozumiem skąd przekonanie o wyraźnym skoku jakościowym :unsure:

planetki będą nieco bardziej kontrastowe (Księżyc już nie) i obraz bardziej plastyczny ale wcale nie bardziej szczegółowy. Za to na DSO będzie to spory krok w stecz ze względu na małą aperturę. Szerokich pól (dużych źrenic w dużym polu) też nie uzyskasz bo zamienisz f/10 na f/9

za to zamiast krótkiego tubusa otrzymasz metrową rurę

jeśli Edzio to 80ED do fotografii lub jako teleskop mobilny lub 120ED jako bardziej uniwersalny dobrze spisujący się na planetach i DSO

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem już na FA, ale powielę tu:

 

Odwieczny dylemat, mój również.

Sam ED100 to super tubka, uniwersalna i z dobrą optyką. Ale:

- jest już wymagająca co do montażu

- jest długa więc i średnio mobilna i średnio balkonowa

- może być rozpatrywana jako główny teleskop, ale jako dodatek do 8" to już sprawa nie tak oczywista

 

Dodatkiem może być ED80, krótki i lekki. Mam, wiem co mówię, ostatnio był na giełdzie, ale bardzo trudno mi się z nim rozstać. No i chodzi w cenie ED100 smiley.gif Zmorą ED100 jest ogniskowa. Gdyby to był f/6-f/7, byłoby idealnie, ale i cena byłaby pewnie inna.

 

Moim zdaniem, mając 8" nie warto. Bardziej skłaniałbym się do SCT 6". Ale też nieco "na siłę". Alternatywa? Dobra lornetka!

 

PS. nie doczytałem, że to na planety więc lornetkę cofam :)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam, że nie bardzo rozumiem skąd przekonanie o wyraźnym skoku jakościowym :unsure:

planetki będą nieco bardziej kontrastowe (Księżyc już nie) i obraz bardziej plastyczny ale wcale nie bardziej szczegółowy. Za to na DSO będzie to spory krok w stecz ze względu na małą aperturę. Szerokich pól (dużych źrenic w dużym polu) też nie uzyskasz bo zamienisz f/10 na f/9

za to zamiast krótkiego tubusa otrzymasz metrową rurę

jeśli Edzio to 80ED do fotografii lub jako teleskop mobilny lub 120ED jako bardziej uniwersalny dobrze spisujący się na planetach i DSO

 

pozdrawiam

 

SCT ma obstrukcje centralną i raczje mniejszą sprawność optyczna od lustra. Dlaczego uważasz, że Księżyc będzie mniej kontrastowy, skoro planety bardziej ? Jeżeli SCT 127 miałoby być porównywalne z ED100, to wymiana by była bez sensu. I wg tego SCT/MC 150 powinno zmiażdżyć ED100. Tyle że w jakiejś recenzji znalazłem opinię, że to ED wygrało z Makiem.

 

DSO się za bardzo nie przejmuję, bo mam jeszcze Achro 120/600 (traveler DSowy) i Syntę 8"(która wspomniałem o wymianie na wiekszą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCT ma obstrukcje centralną i raczje mniejszą sprawność optyczna od lustra. Dlaczego uważasz, że Księżyc będzie mniej kontrastowy, skoro planety bardziej ?

nie twierdzę, że będzie mniej kontrastowy tylko przewaga refraktora mniejsza bo kontrast szczegółów na Księżycu jest większy. Na planetach te szczegóły są dość subtelne i stąd lepiej wypada refraktor

słabszy kontrast obrazu w reflektorach z małymi lustrami wtórnymi nie jest sprawą tylko obstrukcji (jak się dość powszechnie sądzi) ale głównie wyczernienia i sprawności luster. W katadioptrykach światło przechodzi zwdłuż wąskiej rurki, tuż przy jej ściankach, gdzie łatwo o odblaski. W Newtonach, DK i Klevcowach kontrast jest słabszy ze względu na pająka, który w fabrycznych konstrukcjach jest dość gruby, a przez to rozprasza dość dużo światła.

 

weź treż pod uwagę, że typowe powiększenia planetarne czyli okolice 200x w 100ED osiągniesz przy źrenicy zaledwie 0,5 mm. Trzeba mieć doskonały wzrok by obraz przy tej źrenicy był znośny. W SCT 5" źrenica jest niewiele ale jednak trochę większa. Im starszy obserwator tym większe ma to znaczenie

 

przy obserwacjach planet każdy centymetr apertury się liczy. Między 4" i 5" róznica jest już wyraźnie widoczna ... znacznie większa niż między 12" i 13". Miałem kiedyś podczas jednej nocy okazję popatrzyć na planety przez apochromaty 110 mm i 130 mm i różnica była ogromna

 

jeśli chcesz wyraźnej poprawy obrazu zainwestuj w nasadkę bino. Zupełnie inny komfort obserwacji, inne wrażenia estetyczne i wyraźna poprawa widoczności szczegółów ... nawet mimo mniejszych powiększeń

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W katadioptrykach światło przechodzi zwdłuż wąskiej rurki, tuż przy jej ściankach, gdzie łatwo o odblaski.

 

Problem, być może jednostkowy, opisałem tutaj: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=18864 Ale generalnie: z powodu słabego wyczernienia fabrycznego (czy braku bafli) - kontrast w SCT pozostawia wiele do życzenia...

 

...a ED 100 f/9 w/g mnie to takie "ni pies, ni wydra"... ale podobno bez problemu uniesie go AZ4, o czym przekonywał na czeskim forum znawca wogóle, ale i właściciel tego sprzętu ( link do czeskiego forum i fotek - w poście: http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,20023.0.html )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem, być może jednostkowy, opisałem tutaj: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=18864 Ale generalnie: z powodu słabego wyczernienia fabrycznego (czy braku bafli) - kontrast w SCT pozostawia wiele do życzenia...

 

...a ED 100 f/9 w/g mnie to takie "ni pies, ni wydra"... ale podobno bez problemu uniesie go AZ4, o czym przekonywał na czeskim forum znawca wogóle, ale i właściciel tego sprzętu ( link do czeskiego forum i fotek - w poście: http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,20023.0.html )

 

 

Dzięki za link. Widzę, że zamocował obejmy z tyłu tuby blisko wyciągu. Jezeli to jest dobrze wyważone to odpada problem z obserwacjami na balkonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym dobrym wyważeniem to jest jednak problem, który związany jest z przemieszczaniem się środka ciężkości. Wspominałem, że ciężka kątówka i dalsze akcesoria pogarszają sprawę. Odbija się to potem na kłopotach z korektą wysokości. Podobnie zresztą jak w dobsonach, czy innych azymutalnych. Być może trzeba byłoby szukać kompromisu i wyważać tubę, gdy już jest w pozycji skośnej; może 45 st.? Na ED 100 obowiązkowo statyw stalowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam bino do Synty - dwa dobre okulary (ja mam ES-y 11 mm 82*) i masz obrazy 3D zapierające dech w piersiach. Planety, Księżyc, gromady otwarte i kuliste oglądam tylko przez bino. Jedynie mgławice i galaktyki jednoocznie - trochę światła na pryzmatach ucieka, ale do jasnych obiektów to tylko polepsza sprawę w światłosilnym Newtonie.

Pzdrwm

Mrk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie ma już lustro 200mm i wiecej to później tylko 100mm soczewka,jako uzupełnienie, może byc 100ed

120ed za duża aberracja! cieżkie to

80 ed za mała średnica przy 200x to już zaczyna brakować rozdzielczości

100ed nie za duży zgrabny lekki ,nie za krótki, jest na tyle długi by jeszcze dobrze zagospodarować orciaki.

świetny do słońca i obserwacji wizualnych szybki nie trzeba chłodzić jak sct 15.0

Na szybki wypadzik na balkon na chwile popatrzeć i do wyraaaa, tego nie zrobisz spontanicznie na szybcika SCT-kiem czy maczkiem. Do foto planet i ds spokojnie wystarczy.

Ja sie przekonałem do setki, zwłaszcza ta plastyka na planetach rządzi, tyle co mamy dni obserwacyjnych w roku to spokojnie wystarczy.

A na obserwacje DS to trzeba miec duży kaliber, 150mm to też niezbyt wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.