Skocz do zawartości

Obserwacje Marsa


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

jakoś ostatnio nie mam czasu na śledzenie forum a co dopiero na pisanie, więc aż się przedwczoraj zdziwiłem że na Marsie było widać tyle szczegółów - no tak, to już opozycja!

piszę o tym w tym wątku bo znalazłem na wiki świetny obrazek, który idealnie pokazuje jak to jest z tymi opozycjami: (i widać że aktualna opozycja jest prawie najgorsza jaka może się zdarzyć...)

Mars_oppositions_2003-2018.png

...a przy okazji pokazuje też zalety systemu geocentrycznego (in your face, kopernik! :yahoo: ) oczywiście to czerwone kółko to nie jest orbita marsa :flirt: mars dzięki wielu epicyklom porusza się po torze w kształcie rozetki i raz na ponad 2 lata do nas podlatuje - tego nie pokaże widok heliocentryczny:

Marsorbitsolarsystem.gif

który może i jest bardziej przejrzysty ale do pewnych rzeczy się nie nadaje ^_^

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj postanowiłem się zasadzić na Marsa z moim sprzętem :astronom: . obserwowałem od godz. 21 do 22. Próbowałem różnych powiększeń z zakresu od 150x - 300x. Optymalnym stwierdziłem było powiększenie ~225x uzyskanym porzez okular 4mm plus barlow wkręcany w gwint filtrowy dający krotność około 1.5x. Niestety Mars okazał się świecącą na pomarańczowo kulką, pozbawiona praktycznie jakichkolwiek szczegółów na powierzchni. Liczyłem że zobaczę czapę polarną na jednym z biegunów, które podobno są dostrzegalne. Po ponad półgodzinnym wpatrywaniu się w ową kulkę doszedłem do wniosku że dwa obszary po przeciwległych krańcach (po skosie) wydają się momentami nieco jaśniejsze. Nie znałem obecnego ustawienia Marsa więc nie wiedziałem gdzie teoretycznie te czapy powinny się znajdować. Potem sprawdziłem w domu w Stellarium i wychodziło na to ze w jednym z tych obszarów (na północy) istotnie była czapa polarna. To wszystko oczywiście jednak co widziałem było dosłownie na granicy percepcji. Ciekawi mnie co faktycznie można zobaczyć przy takiej jak obecna opozycji (ponad 100 mln km odległości). Czy owe czapy polarne powinny być łatwo dostrzegalne? Czy ledwo co - n agranicy percepcji? Czy w ogóle są dostrzegalne bez np stosowania filtrów?

 

Dodam że seeing wydawał się być wczoraj niezły, bo Ksieżyc odsłaniał niesamowite widoki i nawet w powiększeniach 225x i 240x obraz był ostry i wyraźny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

No niestety. Dość jasny achromat, powiększenie bliskie maksymalnego teoretycznego, i brak filtra to przepis na porażkę na tak małego (14") Marsa. Rekomendacje filtrowe na Marsa są różne, ale ja ostatnio byłem zaskoczony jak dobrze tu pracuje zwykły polaryzacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z takim zestawem:

achromat 102/500,

nasadka bino

powiększenie ok 120x

filtry: neodymowy+fringe killer

widziałem czapę polarną i jakieś sugestie detalu na tarczy.

Generalnie jasne achromaty to raczej do Marsa średnio się nadają.

Można byłoby się pobawić z jakimś wąskim filtrem, np. czerwonym. Wtedy spora część kolorków zostanie wyeliminowana i powinno być sporo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z takim zestawem:

achromat 102/500,

nasadka bino

powiększenie ok 120x

filtry: neodymowy+fringe killer

widziałem czapę polarną i jakieś sugestie detalu na tarczy.

Generalnie jasne achromaty to raczej do Marsa średnio się nadają.

Można byłoby się pobawić z jakimś wąskim filtrem, np. czerwonym. Wtedy spora część kolorków zostanie wyeliminowana i powinno być sporo lepiej.

 

 

Dokładnie, większym achromatem (120/600) tez widziałem tylko ledwie czapę polarną. Dla porównania w SCT o tej samej aperturze widać już sporo szczegółów tarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam takie pytanko.

Jak można nazwać po polsku ciemniesze obszary powierzchni np.: "3. Syrtis Major" ? Np "morza marsjańskie" - podobnie do księżycowych?

Czy tez lepiej "lądy ..." jak na Ziemi?

 

Jak opowiadacie wolnemu słuchaczowi o obszarach powierzchni planety?

Domniemam, że nikt przy pokazie nie posługuje się terminologią typu: "a obok widać Tyrrena Terra".

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Ja też wczoraj obserowałem Marsa Newton`em 170mm (F/5,3) w podobnych godzinach. Zdecydowanie nie jest to maszynka do planet, ale czapa polarna była widoczna cały czas. Ciemne obszary - tylko w momentach, gdy była stabilniejsza atmosfera. Obserwowałem z balkonu, z centrum miasta. Dziś, o ile pogoda pozwoli - kolejne podejście.

 

Miłego dnia i bezchmurnego nieba:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.