Jump to content
Sign in to follow this  
Hans

Rosette Nebula jakiej chyba jeszcze nie widzieliście ;)

Recommended Posts

Głęboki ukłony Hans....pelny szacunek za podejście i pokazanie nowego kierunku... W końcu ile razy można fotografować M31 w LRGB?

Pozdrawiam.

Maciek

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepiej wychodzi to na małych mgławicach... np tak:

 

widmo.jpg

 

gdzie to "1000 nm" to już widmo drugiego rzędu, a nie 1000 nm ;)

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie bardzo wszystko rozumiem ale jest to ciekawe

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siedząc nad kalibracją tego materiału, niestety doszedłem do kilku niezbyt optymistycznych wniosków. Moja aktualna rozdzielczość to mniej więcej 8.3 angstrema na pixel. To wcale nie jest powalający wynik.

 

Wygląda też na to, że aby dojść z zasięgiem i czytelnym widmem w rejony poniżej 14 Mag. (tam gdzie poluję na nowe zmienne) muszę zorganizować sobie albo więcej światła, albo czulszy sensor... Niby więcej światła powinno wyjść taniej, ale jak przyjdzie do tak dużego przyrostu masy OTY, że będę musiał jej też wymienić podwozie, to może się okazać, że kwoty jakie wchodzą w grę przy takim rozwiązaniu przekroczą koszt czulszego sensora...

 

Niemniej nie jest źle, Star Analyser pozwala poczuć cały temat i uświadomić gdzie jest mielizna, gdzie jest łatwo i nie ma sie co przejmować, a gdzie nie można iść na kompromis. To ważne, bo jeśli zdecyduje się na jakieś ruchy w docelowy sprzęt, to raczej będą to operacje poważne, bolesne i z takich, po których człowiek nawet okularu sobie nie kupuje przez pare lat ;) Na pewno jest też to bardzo wartościowy dodatek edukacyjny dla każdego kto ma doczynienia z popularyzacją astronomii amatorskiej. Nikt nie powiedział, że nie można zrobić 1000 intrygujących akcji na gwiazdach troche jaśniejszych... A mam już kilka pomysłów :)

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widmo 14 mag to będzie ekstremalnie trudno. Ci bardziej wkręceni zazwyczaj używają już guidowalnych spektroskopów ze szczeliną podłączanych zazwyczaj do jakiegoś SCT i fotografują widmo... zazwyczaj Atikim 314L+

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak się zastanawiam, (to jest do policzenia wszystko jeszcze) czy na jakiejś silnej linii (dobrym kandydatem wydaje się być H gamma albo H delta) nie dało by się zobaczyć przesuięć linii absorpcyjnych od rozbujanej egoplanetą gwiazdy (czyli standard jaki teraz obowiązuje przy wykrywaniu egzoplanet). Pewnie mam za słabą rozdzielczość, ale do policzenia i sprawdzenia. Muszę rozkiminić które ze znanych gwiazd z plantekami mają największe przesunięcia, jakiej skali są to ruchy itd. itd. Na pewno znajdzie się tu coś o jasności powyżej 10 Mag.

 

Referencją były by linie absorpcyjne od atmosferycznego tlenu.... Hmm... Liczenie liczeniem, a test na poczatek z układem binarnym (tam przesunięcia powinny być znacznie łatwiejsze do detekcji) mógłby być niezłą zabawą. Pytanie , czy dla takiego case nie ogłupi mnie sam fakt, łapania śladów obu gwiazd w jednym widmie... To może być ciekawy eksperyment :)

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Like
   • 166 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.