Skocz do zawartości

webcam


Smoke

Rekomendowane odpowiedzi

Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego webcam musi mieć matryce CCD zamiast CMOS do astrofoto?

W dzisiejszych czasach nie musi - pod warunkiem że będzie to współczesny CMOS. Oczywiście mówimy tylko o fotografii planet czy Księżyca.

 

Kilka lat temu CCD oferowały zdecydowanie lepszą jakość obrazu niż matryce typu CMOS. Obecnie ta różnica praktycznie zniknęła, a w niektórych przypadkach CMOSy wyprzedziły CCD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że te dobre CMOS/y raczej są droższe od webcam/a, czy się mylę?

 

Webcam Microsoft LifeCam Cinema, jeden z modeli z "dobrymi" CMOSami, kosztuje 200zł, więc nie jest to zawrotna cena (jak na sprzęt astro). Webcamy z CCD nie są już produkowane, więc pozostaje szukać używanych na tutejszej giełdzie bądź Allegro, czasem ktoś tanio sprzedaje taką kamerkę nie zdając sobie sprawy z jej przydatności do astro. Mnie udało się kupić używany webcam z CCD za 35zł.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

LifeCamy Microsoftu zostały już dość dobrze przetestowane i są chyba obecnie najlepsze w tej kategorii. Bezpieczny wybór to MS LifeCam Cinema lub większy - Studio. Creativa ktoś też kiedyś testował (inny model) - też "działał", ale ciut gorzej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Ci za pomoc w wyborze, natomiast ja mam tę kamerę do której dałem link i chciałem się jedynie dowiedzieć, czy da się coś z niej zrobić, bo zauważyłem, że właśnie ma matrycę światłoczułą, a nie CMOS :)

Edytowane przez Smoke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Ci za pomoc w wyborze, natomiast ja mam tę kamerę do której dałem link i chciałem się jedynie dowiedzieć, czy da się coś z niej zrobić, bo zauważyłem, że właśnie ma matrycę światłoczułą, a nie CMOS :)

 

Ten webcam jak wszystkie inne współczesne ma CMOSa. Tyle że te lepsze marki sięgają po lepsze matryce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/kamera-ip-avtech-avn216-1-3-ccd-h-264-d1-onvif-i2201725215.html

 

Znalazłem coś takiego. Widzę tutaj, że jest matryca CCD i ma zdolność rozdzielczą na poziomie 0.1luxa, czyli bardzo wysoką, chyba wyższą od webcamów. Co o tym myślisz? Mało się na tym znam, więc pytam :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego? Jakiś powód tej niskiej użyteczności?

 

Co do użyteczności to lepiej riklaunim się wypowie, ja od siebie dodam że 2/3 ceny tej kamery leży interfejsie ethernet. Te same bebechy w opcji z USB są zawsze dużo tańsze.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że webkamerek z CCD nie można już nigdzie dostać :)

 

Bo nie potrzeba "CCD". Jakieś 95% rynku sensorów to CMOS, z czego te współczesne są tańsze i efektywniejsze do zastosowań takich jak webcamy a nawet kamery przemysłowe. Chcesz dobrego i sprawdzonego webcama - bierz MS Lifecam Studio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie, gdybym wybrał tę kamerę którą polecasz - czy jej przerobienie na dlugie czasy zamyka się w sferze software'owej ?

 

Lifecamów nie da się przerabiać na długie czasy (a gdybyś miał SPC to i tak wątpię byś sam to przerobił i jeszcze wykorzystał te długie czasy...). Zacznij może najpierw od planet, czy Księżyca bo długoczasowa fotografia DS to już zupełnie co innego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Riklaunim, jesteś już bardzo długo astro-fanem, więc sądziłem, że jesteś za rozpowszechnianiem swojego niszowego hobby, a tu zaskoczenie :) Gdybym był totalnym lajkiem, to czytając Twoją wypowiedź wolałbym sobie podciąć żyły niż kontynuować przygodę z astronomią. Każdego człowieka który ma mniej postów od Ciebie uważasz za gorszego? Podejście godne pożałowania, a nie byłem wcale niegrzeczny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja ci odpisałem realnie. By uzyskać długie czasy w starych webcamach SPC trzeba przerobić ich elektronikę, a nie software - mimo iż webcamów jest dużo - mało kto je przerabia - bo nie jest to łatwe - jeżeli nie ma się doświadczenia elektronika. A piszę "realnie" bo wiele osób napala się na astrofotografię licząc na spektakularne fotografie po czym następuje zderzenie z brutalną rzeczywistością i rozczarowanie pierwszymi wynikami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że starasz się odpisywać uniwersalnie, ale nie zakładaj z góry, że każdy człowiek z którym rozmawiasz nie miał nigdy w dłoni lutownicy, ani aparatu czy astrografu. To odstrasza. Traktujesz wszystkich z góry :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że starasz się odpisywać uniwersalnie, ale nie zakładaj z góry, że każdy człowiek z którym rozmawiasz nie miał nigdy w dłoni lutownicy, ani aparatu czy astrografu. To odstrasza. Traktujesz wszystkich z góry :)

Jakiś czas temu kupiłem ToUcama Pro II za grosze na allegro, skompletowałem części do przerobienia go na długie czasy - z elektroniką jestem za pan brat. Nawet na ebayu kupiłem matrycę BW do podmiany. Nagrałem trochę Księżyców trochę Saturnów, kamerki nigdy nie przerobiłem, sprzedałem wszystko jak było, dołożyłem trochę i kupiłem używanego QHY5. Dokładając do webcama wszystkie dostępne w sieci modyfikacje poświęcisz na to wiele czasu bez gwarancji efektu, a koszty przewyższą zakup używanej kamerki QHY5/AlCCD przy nie osiągnięciu połowy jej możliwości.

Chodzi o to żeby się nie rozmieniać na drobne i się zdecydować czy się bawimy elektroniką, czy astronomią. Straconych pogodnych nocy i czasu nikt nam nie zwróci.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.