Skocz do zawartości

Teleskop Sky-Watcher MAK 150/1800 BKMAK150 PRO EQ3-2


Dark77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Zapragnąłem kupić sobie teleskop, jestem amatorem (jakieś hobby trzeba mieć). Zastanawiałem się nad Sky-Watcher MAK 150/1800 BKMAK150 PRO EQ3-2, albo Sky-Watcher MAK 127 na montażu azymutalnym GSO AZ4 ALT-AZ, a może Tuba optyczna Sky-Watcher 80 ED APO 80/600 OTAW Black Diamond.

Mieszkam na osiedlu, czwate piętro, balkon średni, muszę liczyć się z miejscem. Ale oczywiście nocne wypady na ryby z ojcem w dzicz - wtedy niebo jest piękne. Chciałbym poobserwować księżyc, planety, no i oczywiście dalekie obszary po za naszym układem (może kiedyś jakieś zdjęcia obiektów). Do planet to pewnie nadadzą się dwie pierwsze pozycje a i ich rozmiar jest odpowiedni do miasta, a jak z obserwacją gromad itd?

A jak trzecia pozycja tuba? Jak z rozmiarem, i co można zobaczyć?

Proszę o pomoc i jakieś propozycję. Czytam już dłuższy czas różne artykuły i jestem w kropce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky-Watcher 80 ED do Księżyca dobry do Planet niestety za mały. Sky-Watcher MAK 150/1800 jest fajny do Planet, Gromad też tylko, że do niego to lepszy montaż potrzebny. Minimum to taki:http://astromarket.pl/montaze-1/montaze-paralaktyczne/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-eq3-2-ze-statywem-aluminiowym.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 127 na EQ3-2 z aluminiowym statywem nie jest mistrzem stabilności, a co dopiero Mak 150

do niego lepszy będzie EQ5 ale przede wszystkim statyw powinien być stalowy lub ewentualnie ciężki drewniany np. geodezyjny

 

Maczki dobrze sprawdzają się na gromadach choć cudów nie należy się spodziewać bo apertura trochę mała. Jaśniejsze galaktyki i mgławice też pokażą

ED80 to niestety maleństwo. Najczęściej koledzy używają go do astrofotografii, a do wizuala znacznie rzadziej. Jego zaletą jest możliwość obserwowania w szerokich polach ale tu tańszym i lepszym rozwiązaniem będzie lornetka. Planety wyglądają dość dobrze. Młode osoby z dobrym wzrokiem potrafią wycisnąć z niego nawet 200x

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój balkon ma 250x85 cm. Wielki to on nie jest. Czy te sprzęty MAK 150/1800 lub R-150/750 wszedłby na ten balkonik?

Zastanawiałem się nad jakimś montażem do poręczy, wówczas część telepa wystawałaby za barierkę i trochę miejsca zostałoby na obsługę jego no i mnie.

Interesują mnie obydwa sprzęty, lecz obawiam się, że R-150/750 na balkon się nie nada - trochę poświaty z miasta i mało miejsca. Ale czasami chciałbym coś pooglądać po za. No i chłodzenie Mak'a też ponoć sprawia problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad jakimś montażem do poręczy, wówczas część telepa wystawałaby za barierkę i trochę miejsca zostałoby na obsługę jego no i mnie.

 

Jak dam rade to zrobię zdjęcie mojej prowizorki. Dla montażu eq2 i teleskopu 90/900 się sprawdza.

 

Tak to wygląda.

platforma_balkonowa.jpg

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i dziś kupiłem Nexstara 6. No cóż, jedni chwalą inni są przeciwni mocno. Coś trzeba było wybrać :) . Ale jestem zadowolony.

Leży narazie w pudle, pogoda jak każdy widzi, ale jestem cierpliwy. Jutro poczytam instrukcję montażu, przeglądnę dołączone CD'jki i będę powoli się wdrażał w astronomię. Moje wrażenia będę się starał opisywać na bieżąco aby inni mogli wykorzystać moją przygodę ze sprzętem GoTo przy zakupie lub niezakupie takowego ;) .

Póki co to szukam jakiś zasilacz 230VAC/12VDC, 2 A. Mam 13,8 V; 1,5 A ale nie wiem, kupię chyba jakiś inny z adapterami.

Akumulatory mam - lekkie przenośne 7Ah to narazie będę zasilał go z nich.

CDN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.