Skocz do zawartości

Zakup okularu 10mm do pentaflexa 80/900


tetragrammaton

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Noszę się z zamiarem kupna jakiegoś lepszego okularu 10mm niż ten defaultowy, który był w zestawie. Nie znam się kompletnie na firmach i producentach sprzętu, nie chcę kupować w ciemno. Zależy mi na ostrości obrazu i polu widzenia okularu wiekszym niz 50 stopni. Szukam czegoś w cenie tak do 400zł.

 

Czy w ogole warto zmieniać ten okular, tzn czy uzyskam dzięki temu obraz o lepszej jakości? Defaultowy to PL 10mm, a teleskop: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_298&products_id=1636&lunety=Teleskop_PENTAFLEX_R-80/900_GOTO_SynScan

 

Z góry dzięki za wszelkie rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastanowiłbym się na tym: http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-wa-erfle-12-mm.html

Ja mam Erfla TS 20mm i jestem b. zadowolony.

 

70 stopni, super. Przynajmniej latwiej znajde planety.

 

A czy beda one choc troche lepszej jakosci? Na tym PL obraz jest falujacy i rozmazany. Seeing wzglenie mam dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 stopni, super. Przynajmniej latwiej znajde planety.

 

A czy beda one choc troche lepszej jakosci? Na tym PL obraz jest falujacy i rozmazany. Seeing wzglenie mam dobry.

 

Jeśli potrzebujesz okular do planet to może warto też pomyśleć o nieco krótszej ogniskowej?

10 mm w Twoim teleskopie da powiększenie 90x. O ile w tym powiększeniu można dostrzec pasy na Jowiszu i pierścień Saturna, to do obserwacji Marsa, albo bardziej dogłębnego obejrzenia Saturna czy Jowisza, to będzie trochę za mało.

Warto poszukać okularu który da powiększenie około 170-180x. Takie powiększenie będzie już wystarczające a i całkowicie możliwe do stosowania w naszych warunkach.

Np:

Popularny do planet:

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-hr-planetary-5-mm.html

 

Dobry jakościowo i w niezłej cenie, dla niektórych nawet docelowy:

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-baader-hyperion-5-mm.html

 

I w tym klimacie, nieco droższy, ale też znacznie wygodniejszy w patrzeniu od Baadera (nie ma takiej czułości na nieosiowość). Mało znane, ale bardzo fajne szkiełko:

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-expanse-5-mm-1-25-2-cale.html

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli potrzebujesz okular do planet to może warto też pomyśleć o nieco krótszej ogniskowej?

10 mm w Twoim teleskopie da powiększenie 90x. O ile w tym powiększeniu można dostrzec pasy na Jowiszu i pierścień Saturna, to do obserwacji Marsa, albo bardziej dogłębnego obejrzenia Saturna czy Jowisza, to będzie trochę za mało.

Warto poszukać okularu który da powiększenie około 170-180x. (..) pozdrawiam

 

Dokładnie przy powiększeniu 90x będziesz miał niedosyt przy obserwacji planet. Ja poszedłem hardcorowo i zakupiłem UWA 4mm 58* co przy moim sprzęcie da - maxymalne rozsądne przewidziane dla niego - powiększenie 225x.

Ten okular 5mm co polecają koledzy będzie też fajny. Powiększenie ok.180x przy obserwacji planet to początek potem chce się coraz więcej w granicach rozsądku oczywiscie :) ja tak dobiłem do powiększenia 225x ale jeszcze nie miałem okazji testować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie przy powiększeniu 90x będziesz miał niedosyt przy obserwacji planet. Ja poszedłem hardcorowo i zakupiłem UWA 4mm 58* co przy moim sprzęcie da - maxymalne rozsądne przewidziane dla niego - powiększenie 225x.

Ten okular 5mm co polecają koledzy będzie też fajny. Powiększenie ok.180x przy obserwacji planet to początek potem chce się coraz więcej w granicach rozsądku oczywiscie :) ja tak dobiłem do powiększenia 225x ale jeszcze nie miałem okazji testować.

 

Do tego 10 mm mam jeszcze defaultowego barlowa x2. To nie bedzie to samo? Tzn. x180?

 

Wczesnie na ktoryms forum odradzano mi kupowanie czegokolwiek mniejszego niz 10mm. W pewnym sklepie facet mnie wysmial jak mu powiedzielm ze do takiego teleskopu chce kupic 6mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli potrzebujesz okular do planet to może warto też pomyśleć o nieco krótszej ogniskowej?

10 mm w Twoim teleskopie da powiększenie 90x. O ile w tym powiększeniu można dostrzec pasy na Jowiszu i pierścień Saturna, to do obserwacji Marsa, albo bardziej dogłębnego obejrzenia Saturna czy Jowisza, to będzie trochę za mało.

Warto poszukać okularu który da powiększenie około 170-180x. Takie powiększenie będzie już wystarczające a i całkowicie możliwe do stosowania w naszych warunkach.

Np:

Popularny do planet:

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-hr-planetary-5-mm.html

 

Dobry jakościowo i w niezłej cenie, dla niektórych nawet docelowy:

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-baader-hyperion-5-mm.html

 

I w tym klimacie, nieco droższy, ale też znacznie wygodniejszy w patrzeniu od Baadera (nie ma takiej czułości na nieosiowość). Mało znane, ale bardzo fajne szkiełko:

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-expanse-5-mm-1-25-2-cale.html

 

pozdrawiam

 

Dziekuje bardzo za porady. Te okulary sa jeszcze w moim zasiegu cenowym, pewnie ktorys wybiore. A skoro juz jestesmy przy polecaniu to moze podalbys mi cos dobrego z podobnej półki do obserwacji mglawic / galaktyk? Z zestawu z teleskopem mam jeszcze wide angle 25mm, ale jakos nic nie udalo mi sie nim odnalezc, nawet M42 czy M31. Nie wiem, mape mam, lornetke tez w razie czego, ale nic nie znalazlem. Czy 25mm to tez za duzy zoom do mglawic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za porady. Te okulary sa jeszcze w moim zasiegu cenowym, pewnie ktorys wybiore. A skoro juz jestesmy przy polecaniu to moze podalbys mi cos dobrego z podobnej półki do obserwacji mglawic / galaktyk? Z zestawu z teleskopem mam jeszcze wide angle 25mm, ale jakos nic nie udalo mi sie nim odnalezc, nawet M42 czy M31. Nie wiem, mape mam, lornetke tez w razie czego, ale nic nie znalazlem. Czy 25mm to tez za duzy zoom do mglawic?

 

 

no nie wiem ale 180x dla twojego teleskopu to chyba za duzo. obraz bedzie zbyt ciemny. ja w swoim N150/f6 stosuje max.180x. dla twojego 80mm refraktora max. to 100x-120x. proponuje okular BST ED 8mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem ale 180x dla twojego teleskopu to chyba za duzo. obraz bedzie zbyt ciemny.

Nie wiem czy obraz będzie za ciemny. Biorąc pod uwagę źrenicę wyjściową, to obrazy będą podobnej jasności jak np. w Maku 127.

Dla pewności może wziąć 6mm, tylko czy powiększenie 150mm wystarczy mu do planet?

 

...ja w swoim N150/f6 stosuje max.180x. dla twojego 80mm refraktora max. to 100x-120x. proponuje okular BST ED 8mm.

Ale tak z zasady? Nigdy nie próbowałeś większych? Nie kusiło Cię, żeby sprawdzić na własne oczy, czy utarte przekonania o bezużyteczności powiększeń powyżej zakazanej liczy 200x są prawdziwe? ;)

Kolega tetragrammaton ma refraktor 80/900. Astronomiczna matematyka woła, że 2xD i ani grosza więcej ;) Ale to refraktor f/11,5 elastyczny dla jakości okularów. Sprawność refraktorów różni się od sprawności luster i można założyć że 80mm refraktor ma mniej więcej taką sprawność jak lustro 100mm, albo i 114mm (zakładając, że obydwa są podobnej jakości).

Ważne żeby ten krótki okular miał dobrą transmisję światła. Poleciłbym ortoskopa, ale dla początkującego to może być mordęga ;)

 

A skoro juz jestesmy przy polecaniu to moze podalbys mi cos dobrego z podobnej półki do obserwacji mglawic / galaktyk? Z zestawu z teleskopem mam jeszcze wide angle 25mm, ale jakos nic nie udalo mi sie nim odnalezc, nawet M42 czy M31. Nie wiem, mape mam, lornetke tez w razie czego, ale nic nie znalazlem. Czy 25mm to tez za duzy zoom do mglawic?

 

Ten 25mm z zestawu jest całkiem niezły. Na początek możesz go sobie zostawić. Jeśli nie znalazłeś M42 to nie jest to wina okularu. Powiększenie 36x i jasny obraz w tym okularze powinny pokazać piękną mgławiczkę. Możliwe że źle szukałeś, albo obserwowałeś w bardzo podłych warunkach ;)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 25mm z zestawu jest całkiem niezły. Na początek możesz go sobie zostawić. Jeśli nie znalazłeś M42 to nie jest to wina okularu. Powiększenie 36x i jasny obraz w tym okularze powinny pokazać piękną mgławiczkę. Możliwe że źle szukałeś, albo obserwowałeś w bardzo podłych warunkach ;)

początkującemu może być trudno odnaleźć słabe obiekty przy źrenicy niewiele ponad 2 mm, a jeśli do tego warunki były kiepskie ...

 

ten teleskop jest zdecydowanie przeznaczony do obserwacji planetarnych. DSO da się też sporo zobaczyć ale potrzeba bezksiężycowej nocy i umiejętności ich odszukania. Proponuję w najbliższych dniach wieczorem odszukać M42, a powinno się udać

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kitowy okular 10mm to zapewne kellnar oznaczony jako "super 10mm". Wbrew pozorom nie jest ona taki zły i podejrzewam że wymieniając go na dużo droższy okular mógłbyś być nieco rozczarowany. Kellnar ma tylko 3 soczewki co oznacza że ma dosyć dobrą transmisję światła jeśli zastosowano w nim w miarę dobre powłoki, co ma znaczenie w wypadku teleskopu o małej aperturze, czasem może nawet większe niż np perfekcyjna korekcja aberracji sferycznej.

 

Ja bym ci polecał nie kupować drugiego okularu o tej samej ogniskowej, ale kupić coś o ogniskowej 7mm lub 6mm. Teoretycznie maksimum co można wyciągnąć z apertury 80mm to powiększenie 160x. 150x (6mm) zatem powinno być zatem dosyć użytecznym powiększeniem w twoim sprzęcie. 7mm da ci zaś powiększenie około 128x.

 

W wersji ekonomicznej mógłbyś kupić tutaj jakiegoś plossla tylko wtedy miałbyś malenki i mało komfortowy ER (musiałbyś oko przyklejać do okularu. No i pole widzenia miałbyś w granicach 45-52 stopnie.

 

W wersji nieco droższej mógłbyś kupić jakiegoś Erfla - który da ci komfortowy ER i pole widzenia 60 stopni. Np celestron x-cel 7mm albo TS planetary HR 6mm.

 

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-hr-planetary-6-mm.html

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-celestron-x-cel-lx-7-mm,d2023.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak z zasady? Nigdy nie próbowałeś większych? Nie kusiło Cię, żeby sprawdzić na własne oczy, czy utarte przekonania o bezużyteczności powiększeń powyżej zakazanej liczy 200x są prawdziwe? ;)

Kolega tetragrammaton ma refraktor 80/900. Astronomiczna matematyka woła, że 2xD i ani grosza więcej ;) Ale to refraktor f/11,5 elastyczny dla jakości okularów. Sprawność refraktorów różni się od sprawności luster i można założyć że 80mm refraktor ma mniej więcej taką sprawność jak lustro 100mm, albo i 114mm (zakładając, że obydwa są podobnej jakości).

Ważne żeby ten krótki okular miał dobrą transmisję światła. Poleciłbym ortoskopa, ale dla początkującego to może być mordęga ;)

 

Ja próbowałem powiększenia 140x w refraktorze 70mm i to było trochę za dużo. Obraz już dosyć ciemny. Powiększenie użyteczne jedynie na Księżycu. Na planetach (Saturn w opozycji) dało się od biedy obserwować ale obraz był już dosyć ciemny i mało kontrastowy. Dla zminimalizowania strat światła obserwowałem bez kątówki co nieco pomagało. Dlatego jestem zdania, że 5mm dałoby już zbyt duże powiększenie i bezpieczniej było by wziąć 6mm.

 

PS - dla luster chyba powinno się przyjmować 1.6D zamiast 2D jak dla refraktorów.

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, widocznie tylko ja jestem zboczeńcem który stosował powiększenia ponad 150x w refraktorach 60 i 70mm ;)

 

Najlepiej by było koledze sprawdzić okular 5, czy 6mm, pożyczyć skądś, albo potestować na jakimś spotkaniu lokalnym czy zlocie, czy obraz będzie odpowiadał i nie będzie za ciemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, widocznie tylko ja jestem zboczeńcem który stosował powiększenia ponad 150x w refraktorach 60 i 70mm ;)

 

Najlepiej by było koledze sprawdzić okular 5, czy 6mm, pożyczyć skądś, albo potestować na jakimś spotkaniu lokalnym czy zlocie, czy obraz będzie odpowiadał i nie będzie za ciemny.

 

 

okular BST 5mm ktory posiadam jest nowy. ale dla siebie samego uzylem go z Barlowem 2x, a uzyskane pow. to 360x. ogladalem Saturna nad ranem, byl juz dosc nisko. ale obraz byl niezly. widzialem wszystkie lub prawie wszystkie szczegoly co przy pow.180x. ale taki ogromny Saturn robil wrazenie. od czasu do czasu mozna, dlaczego nie. to nic nie kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcialbym nikomu umniejszac, ale bede sie raczej trzymal rad kolegów z najwieksza iloscia postow i najstarsza data dolaczenia do forum:)

 

Mam zamiar sprobowac okularu TS Expanse 5mm, polecanego przez kolege Wimmera. Fajny uniwersalny, przyda sie ewentualnie w potencjalnym lepszym teleskopie w przyszlosci. Niestety nie mam mozliwosci pozyczenia okularu bo w swoim hobby jestem raczej odosobniony. Nie znam zadnych astronomow w mojej okolicy. Nie twierdze ze ich nie ma, po prostu ich nie znam:) Gdansk duzy jest, pewnie sie od nich roi:)

 

A co do max mocy teleskopu to do tego 10mm dolozylem kiedys barlowa x2 ale obraz byl troche rozmyty i strasznie ciezko bylo odszukac planete, tzn zlapac w polu widzenia. PL ma 50 stopni.

 

Przyszlo mi do glowy jeszcze jedno pytanie: w jakiego koloru filtr powinienem sie zaopatrzyc do obserwacji planet? W sklepach jest ich multum, ten do pasow jowisza, a ten do czap marsa, ten do chumer saturna itd. A czy jest jakis nie wiem uniwersalny, ktory choc troche polepszy jakosc obrazu wszystkich najwazniejszych planet: Jowisz, Saturn, Mars.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar sprobowac okularu TS Expanse 5mm, polecanego przez kolege Wimmera. Fajny uniwersalny, przyda sie ewentualnie w potencjalnym lepszym teleskopie w przyszlosci. Niestety nie mam mozliwosci pozyczenia okularu bo w swoim hobby jestem raczej odosobniony. Nie znam zadnych astronomow w mojej okolicy. Nie twierdze ze ich nie ma, po prostu ich nie znam:) Gdansk duzy jest, pewnie sie od nich roi:)

 

Zobacz tu:

Koledzy są z Gdańska

http://astropolis.pl/topic/37952-pytanie-poczatkujacego-sky-lux-okular-orto-7-mm/page__view__findpost__p__450088

Jeden z tamtejszych kolegów ma Skyluxa, refraktor 70/700 to może wspólnie wymienicie się doświadczeniami. Może na jakimś spotkaniu ktoś pożyczy Ci jakiś okular w ogniskowych, która Cię interesuje. Będziesz miał jasny pogląd na sprawę. Żadna porada nie równa się z tym, jak zdobyć własne doświadczenie.

 

Natomiast co do Twojego wyboru. Przyznaję, nie wziąłem jednej ważnej rzeczy pod uwagę. Wagi okularu. TS Expanse waży 450g. Jeśli w Twoim teleskopie jest lichy wyciąg, to może być ciężko z utrzymaniem tego okularu. Jest też dość duży. Sprawdź jak pracuje Twój wyciąg pod dużymi obciążeniami. Nie chciałbym aby moja rada połamała Ci tulejkę wyciągu :D Powinno być okej, ale lepiej dmuchać na zimne.

 

A co do filtrów. Na razie nie kupuj. Każdy ma różne właściwości. Pooglądasz trochę planety, to wtedy będziesz wiedział, czego Ci brakuje.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie kolegów,

 

Miałem małe urwanie głowy ostatni i minął ponad miesiąc a ja wciąż nie zaopatrzyłem się w okular... Udało mi się jednak w międzyczasie zrobić mały research i niestety dowiedziałem się, że proponowany okular TS Expanse będzie za ciężki. Mój Pentaflex posiada długą tubę i przeciwwaga niemal pół kilograma na pewno będzie powodowała jego "zjeżdżanie" w dół. Obecny defaultowy okular + barlow ważą jedynie 84g.... Nie wiem co z tym fantem począć. Czy wszystkie okulary dobrej jakości i w tym przedziale cenowym tyle ważą? Proponowano mi coś takiego:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1590&lunety=Okular_5_mm_StarGuider_ED_1,25%27%27

 

Waży o ponad połowę mniej, czyli 200g. Czy ten okular jest godny polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.