Skocz do zawartości

Pytanie Początkującego - Sky Lux - okular Orto 7 mm


Skalpel

Rekomendowane odpowiedzi

Skalpel, z której dzielni Gdańska jesteś ? Mamy małą ekipę jeśli chciałbyś kiedyś zobaczyć lepszy sprzęt. No i wyrzuć tą soczewkę obracającą - tego co ją puścił na produkcję powinni :lanie::sterb003::sterb026::whip::wymiotuje::fool::swear:

Cześć - jestem dokładnie z Gdańska Brzeźna. Dzieki za zaproszenie - Chętnie :-)

 

Z moich dzisiejszych obserwacji nici - rano było słońce , a teraz znowu chmury... :-(

 

Piotrek

Edytowane przez Skalpel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalpel, z której dzielni Gdańska jesteś ? Mamy małą ekipę jeśli chciałbyś kiedyś zobaczyć lepszy sprzęt.

 

Witam

 

Też jestem z Gdańska i bardzo chętnie dołączyłbym kiedyś do obserwacji :) Szykuję się do zakupu teleskopu i chciałbym rzucić okiem na niebo przez różne sprzęty. Nie mówiąc już o wysłuchaniu rad doświadczonych kolegów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Też jestem z Gdańska i bardzo chętnie dołączyłbym kiedyś do obserwacji :) Szykuję się do zakupu teleskopu i chciałbym rzucić okiem na niebo przez różne sprzęty. Nie mówiąc już o wysłuchaniu rad doświadczonych kolegów :)

 

Ja jesli dziś się pojawią gwiazdy zamiast chmur , to raczej się wybiorę z lunetką potestować brak soczewki prostującej na orto 7. Na K22 działa ładnie, na K12 nie sprawdzałem , a wiec zobaczymy :-) Słońce na razie świeci...

 

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jesli dziś się pojawią gwiazdy zamiast chmur , to raczej się wybiorę z lunetką potestować brak soczewki prostującej na orto 7. Na K22 działa ładnie, na K12 nie sprawdzałem , a wiec zobaczymy :-) Słońce na razie świeci...

 

 

Piotrek

 

ja dzisiaj wyciagam Skyluxa na Jowisza i Wenus. okular plossl Vixen 10mm, filtr polaryzacyjny. moze wieczorem porownamy obserwacje. moze jeszcze obejrze Oriona, i Marsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj wyciagam Skyluxa na Jowisza i Wenus. okular plossl Vixen 10mm, filtr polaryzacyjny. moze wieczorem porownamy obserwacje. moze jeszcze obejrze Oriona, i Marsa.

Chmmm .... za oknem dziwna mgła - soczewka prostująca obraz zostaje w domu. Zobaczę czy coś zobaczę :-)

 

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem - przetestowałem - Mars na orto 7 malutka żółta kuleczka - mimo mgły dało się ustawić ostrość i regulacja jest w dużo szerszym zakresie. Łatwo rozpoznać czy już się przejechało punkt , gdzie obraz zaczyna się robić nie ostry. Niestety na Jowisza , Wenus i Oriona spóźniłem się i nie mam porównania do wcześniejszych obserwacji na K22 na tych obiektach. Założyłem tez kontówkę , Mars wyglądał jak bez. No ale żeby coś więcej powiedzieć będę musiał looknąć na Jowisza i jego księzyce. K22 + soczewka odwracjąca dawał mi bardzo ładne obrazy - zobaczymy co pokaże sam orto 7 :-)

 

No i przy mniejszym pałąku na wyciągu drgania dużo szybciej ustają, ale mniejsze powiększenie daje też większy obszar obserwacji i obiekt przy regulacji ostrości nie ucieka od razu z pola widzenia więc pewnie dlatego łatwiej wyostrzyć :-)

 

Pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem - przetestowałem - Mars na orto 7 malutka żółta kuleczka - mimo mgły dało się ustawić ostrość i regulacja jest w dużo szerszym zakresie. Łatwo rozpoznać czy już się przejechało punkt , gdzie obraz zaczyna się robić nie ostry. Niestety na Jowisza , Wenus i Oriona spóźniłem się i nie mam porównania do wcześniejszych obserwacji na K22 na tych obiektach. Założyłem tez kontówkę , Mars wyglądał jak bez. No ale żeby coś więcej powiedzieć będę musiał looknąć na Jowisza i jego księzyce. K22 + soczewka odwracjąca dawał mi bardzo ładne obrazy - zobaczymy co pokaże sam orto 7 :-)

 

No i przy mniejszym pałąku na wyciągu drgania dużo szybciej ustają, ale mniejsze powiększenie daje też większy obszar obserwacji i obiekt przy regulacji ostrości nie ucieka od razu z pola widzenia więc pewnie dlatego łatwiej wyostrzyć :-)

 

Pozdrawiam Piotrek

 

 

ogladalem wczoraj Jowisza i Wenus. Jowisz jest juz o wiele mniejszy jak byl w opozycji, wiec na jego tarczy juz widac mniej. jednak pasy bez problemu. Wenus widoczna wyrazna faza. ale za to mglawica Oriona M42 wygladala pieknie.

konfiguracja teleskopu dla Ciebie; do wyciagu zakladasz katowke+okular ortho - do Jowisza i Wenus

do wyciagu zakladasz katowke+okular K22 - do mglawicy Oriona i ma byc ostro i basta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogladalem wczoraj Jowisza i Wenus. Jowisz jest juz o wiele mniejszy jak byl w opozycji, wiec na jego tarczy juz widac mniej. jednak pasy bez problemu. Wenus widoczna wyrazna faza. ale za to mglawica Oriona M42 wygladala pieknie.

konfiguracja teleskopu dla Ciebie; do wyciagu zakladasz katowke+okular ortho - do Jowisza i Wenus

do wyciagu zakladasz katowke+okular K22 - do mglawicy Oriona i ma byc ostro i basta.

Koniecznie sprawdzę - wczorajsza obserwacja wyglądała zachęcająco - malutki ale wyraźny - poprzednio byl większy , ale nie wiedziałem jak go wyostrzyć. Z domu wyszedłem juz po zachodzie Jowisza z Wenus. Niestety dzis nad trójmiastem mgła - przed chwila wróciłem - nie widać nic na 50 m !!! Chyba nie zdaży sie to rozwiać za szybko...

 

Poprzednim razem mgławice Oriona testowałem na k22 bez kątówki - było ostro , ale u mnie troche jest za jasno na mgławicę, bede musiał poszukac leprzego terenu od garazy.

 

 

Piotrek

Edytowane przez Skalpel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie !

 

Witajcie ! Odbyłem wczoraj bardzo intęsywna sesję na mojej lunecie :-) Jestem zaskoczony wynikami ! Okulary K22 i Orto 7

 

Zaliczona Wenus Orto 7 (bardzo jasna wyraźnie widoczna połówka planety- przydało by się trochę przyciemnić obraz) potem Jowisz z księżycami(użo mniej wyraźny niż na początku zimy ale dobrze widoczny), następnie Mars (malutka żółta kuleczka- bardzo jasny Orto 7). Następnie gromada Plejady - chyba 22K jest za mocny , bo nie obejmuję gromady w całosci. Za miastem - okolice Kolbud próbowałem zmierzyć się z Wielką Magławicą Oriona - K22, ale chyba bedę musiał poszukać innego miejsca, bo jednak było za jasno i nie zobaczytłem nic więcej , czego nie widziałem do tej pory czyli słabiutką mgiełkę... Potem tylko oglądałem rózne sobie gwizdy delektując się wyraźnie ciemniejszym niebie niż to które mam na osiedlu. No i na sam koniec był Satrurn. Pierwszy raz widziałem go tak ostro i wyraźnie - było widać nawet cień pierścieni na samej planecie. Rewelacja - kolor wyraźnie żółty. Ogladałem go z boiska przed blokiem K22 i Orto 7.

 

Wczorajszy dzień należał do najbardziej moich udanych obserwacji jakie dotąd wykonałem moim Skyluxem.

 

To wszystko prawdopodobnie nie było by prawdopodobnie możliwe , gdyby nie Wasza pomoc :-) !!!! DZIĘKUJĘ ! :-) Wystarczyło usunąć szoczewkę prostującą i obrazy planet stają się wyraźne i stosunkowo łatwo je wyostrzyć, są zdecydowanie mniejsze i łatwiej je złapać w obiektyw.

 

Teraz myślę, że pora na zakup jakiejś dobrej lektury , abym wiedział gdzie kierować lunetę :-), no i byłbym chętny na wspólne obserwacje.

 

Na zakończenie mojego postu, jeszcze mam pytanie - podczas obserwacji za miastem w pewnej chwili przez obraz w okularze przesunął się niezbyt jasny punkt - na meteoryt to przesuwał się zbyt wolno, czy mógłbyć to zatem jakiś satelita ?

 

Pozrawiam serdecznie Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobry początek, zainstaluj sobie darmowy program Stellarium - o ile go jeszcze nie używasz. Pomoże w loalizacji obiektów na niebie. Poza tym polecam Tabelę Wimmera - czyli zestawienie najciekawszych obiektów które można obserwować za pomocą niewielkich teleskopów:

 

http://astropolis.pl/topic/22620-tabela-wimmera/

Edytowane przez adam_k27
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.