Skocz do zawartości

Barn door - montaż samoróbka z napędem.


AstroNiki

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluje konstrukcji, w linku podanym przeze mnie jest przyklad koziolka typu double-arm, ma mniejszy blad. Jest tam wszytsko co trzeba zeby go złożyć, jedynie naped trzeba rozwiazac inaczej bo scalak użyty na schemacie jest u nas niedostepny.

 

http://www.astunit.com/tonkinsastro/atm/projects/scotch.htm

 

Wypowiem się teoretycznie, bo koziołka z napedem mechanicznym nigdy nie mialem (ciagle sie przymierzam). Najwięcej mozna zrobić z samym napędem, na a..o mozna kupić silniki krokowe zasilane najróżniejszymi napięciami o bardzo malym kroku. Do tego mozna podłączyć sterownik silnika krokowego dostępny jako kit avt, sterownik ma regulacje obrotów mozna dopasować do własnych potrzeb, jako przekładnie mozna zastosować koła na pasy zębate (dostępne w sklepach z akcesoriami cnc). Mechanicznie najważniejsze jest usztywnienie konstrukcji i zmniejszenie tarcia (np zatepujac zawias lozyskowaniem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AstroNiki, przejrzałem Twoje zdjęcia na photoblogu i jestem pod wrażeniem. Bardzo lubię takie szerokie pola pełne gwiazd, w których galaktyki i gromady są takimi małymi duszkami ;) Wszystkie robione na tym własnoręcznie zrobionym montażu?

Chciałem spytać, jakimi obiektywami fotografujesz?

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do tematu...

http://www.akcesoria.cnc.info.pl/profile_aluminiowe.htm

można śmiało wykorzystać do przygotowania bardzo sztywnego koziolka, na tej stronie znajdzie sie jeszcze kupa innych przydatnych rzeczy, jedyny minus to taki ze taki wypasiony koziolek pewnie bedzie drozszy niz montaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :) Wszystkie foty głębokiego kosmosu z tego montażu. Prócz kitowego obiektywu mam tylko Sigmę 70-300 DG, chyba najtańszy zmiennoogniskowy teleobiektyw.

 

Z montażem uknułem coś mniej więcej takiego żeby zębatka przy gwincie była równiej obciążona; Górna deska była by dłuższa i wychodziła dalej za zawias, gdzie by była obciążona, a głowica aparatu by była bliżej osi urządzenia, bo teraz zmiana środka ciężkości w pewnie powoduje te zmiany w tempie śledzenia w trakcie pracy. Przymocował bym też koniec gwinta do górnej deski żeby nigdzie się nie ruszał w trakcie śledzenia.

 

post-21297-0-40960400-1333663496_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie giety gwint zawsze bedzie najslabszym mechanicznie elementem urzadzenia, w domowych warunkach ciezko bedzie na tyle dokladnie wyprofilowac srube zeby nie miec odchylek czy problemow z wykrecaniem gwintu. Posiadasz jakies kopyto na ktorym wygniesz gwint na odpowiedni promien?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ta Sigma rysuje ale duże spajki od gwiazd po pewnym czasie przeglądania zdjęć jednak trochę przeszkadzają, przynajmniej mnie- zdjęcie nie jest takie czytelne. Dodajesz te spajki podczas obróbki pewnie?

A nawiasem mówiąc, to nie wiedziałem, że w mojej okolicy ktoś działa w tym kierunku- mieszkamy raptem 30 km od siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ta Sigma rysuje ale duże spajki od gwiazd po pewnym czasie przeglądania zdjęć jednak trochę przeszkadzają, przynajmniej mnie- zdjęcie nie jest takie czytelne. Dodajesz te spajki podczas obróbki pewnie?

A nawiasem mówiąc, to nie wiedziałem, że w mojej okolicy ktoś działa w tym kierunku- mieszkamy raptem 30 km od siebie :)

Spajki lubię, fajnie podkreślają jasność gwiazdy. Wszystkie są naturalne, obecnie używam filtra gwiazdkowego, wcześniej używałem dwóch cienkich paseczków czarnego papieru przed obiektywem.

Można się kiedyś wybrać na nocke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto gotowe dzieło:

http://img10.imageshack.us/img10/5253/p1900928.jpg

http://img832.imageshack.us/img832/772/p1900933.jpg

http://img803.imageshack.us/img803/9776/p1900934.jpg

 

Może śledzić przez prawie 3 i pół godziny. Przy najbliższej dobrej pogodzie będę testował. Ponawiam swoje pytanie o lunetkę biegunową bo chcę kupić jak najszybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości zapytam co to za folia na obiektywie?

Grawitacja mi się bawi ogniskową i ostrością gdy jest wycelowany w górę, szczególnie z założoną osłoną obiektywu. Do taśmy klejącej owiniętej wokół ruchomych pierścieni przyklejam w poprzek inną taśmę żeby temu zapobiec.

 

A oto skutek wczorajszych pierwszych prób na na M51: 44x30s F/5,6 ISO-1600 300mm. Złożone w DSS, wycropowane i na szybko wyciągnięte w fotoszopie. Na więcej materiału nie pozwoliła pogoda.

 

 

post-21297-0-21301000-1334219651_thumb.jpg

 

Zmiany środka ciężkości i zmieniające się obciążenie mają nadal duży wpływ na prędkość śledzenia. Obiekt sobie powoli tańczy. Jeszcze poeksperymentuje czy przeciwwaga coś daje czy nie.

Edytowane przez AstroNiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.