Skocz do zawartości

Columbus 16"


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem już po pierwszych obserwacjach. Powiem, że jestem bardzo zadowolony z mechaniki i z optyki :)

 

Pomimo filtru z wysokich chmur i przeszkadzającego Księżyca widać most w M51, gromada M3 rozbita w Naglerze 31, epsilony w łunie Krakowskiej 15* nad horyzontem rozbite w ES 9. Wenus i Mars genialne :) Acha i wszystko to w moim nieciekawym LP !

 

Ciesze się że w końcu mam Columbusa 400 - teraz czekam na wyjazd pod ciemniejsze niebo i nów :D

 

 

Kolejne dwa zdjęcia:

Col 400 q.jpg

Col 400 w.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło zobaczyć, że konstrukcja ciągle się rozwija. Klatka górna jest teraz super sztywna. Ciekawe, jakie będą następne pomysły ..... :)

To konstrukcja rozwojowa, więc na razie nie mówię dość ;)

W sumie bardzo mnie napędza wymyślanie i dokładanie czegoś tam, oczywiście podobne konstrukcje już istnieją, ale nikt nie sprzedaje przecież gotowych pomysłów na materiały i technologie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop osłania się jakąś koszulką, chyba ze spandexu, czy taka ochrona przed światłem zewnętrznym jest choć porównywalna z tradycyjną tubą?

 

Pozdrawiam

 

p.s. czy lustra mają jakiś certyfikat ;) ?

 

Porównywalna,nie.Ale jest zbliżona bardziej od otwartych konstrukcji,więc warto uszyć jakieś ubranko.

 

Jale,szczere gratule i obyś konstruował coraz lepsze,bez konkurencyjne telepy.

 

Pozdrawiam i czekam na więcej.:friends:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teleskop ma osłonę co pokaże w kolejnych zdjęciach lub na filmie :) zresztą na tych ostatnich na obudowie dolnej części widać zapięcia :)

W tej chwili spandex jest niedostępny, mam jednak jeszcze lepszy zamiennik, lepszy bo lżejszy i chyba (bardziej światłoszczelny ;) ). Zastosowałem go po raz pierwszy własnie w tym teleskopie. Po sprawdzeniu organoleptycznym wygląda to tak, że gdybym Ci zawiązał oczy pojedynczą warstwa tego materiału i skierował w kierunku okna, (ale nie patrzyłbyś bezpośrednio na Słońce) nie potrafiłbyś ocenić czy jest dzień czy noc.

 

Co do jakości luster to polegam wyłącznie na tym co otrzymuje od producenta, wiem, że nie wypuszcza gorszych jak 1/8 lambda. Co do wiarygodności producenta to wiem, że wyprodukował ich dość sporo (pewnie niektóre osoby posiadają lustra od tego Pana - nawet nie wiedząc o tym ;) , gdyż kilka znanych firm zaopatrywało się właśnie u niego). Ja jestem sporadycznym odbiorcą, ale przenigdy nie narzekałem na jakość.

 

Zresztą przeczytaj wrażenia z obserwacji poprzednika :D

 

http://dgronkiewicz....25-3201500.html

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.