Skocz do zawartości

Nexstar 6 GoTo. Moja przygoda


Dark77

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak zacząłem pisać w innym moim temacie o mojej przygodzie z telepem Nexstar 6 zakładam nowy post, w którym będę zawierał moje wrażenia z obcowania z powyższym.

A więc wczoraj kupiłem ten teleskop oraz okular BST Explorere ED 8mm + filtr ND96-0.9. Cały dzień lało jak z cebra więc pozostało mi tylko otworzyć w domu pudło i zerknąć czy wszystko jest OK. Sprzęt dosyć solidnie wykonany, CD'jki sztuk 3, instrukcja po angielsku. Ponoć na płytce jest wersja PL.

Po skonsumowaniu ze szwagrem napoju Bogów w odpowiedniej liczbie wskoczyłem do wyra, ale nosiło mnie ciągle do okna. I co? Nie uwierzycie. O 1:30 zero chmur, tylko lekka mgiełka, a łysy na wprost balkonu ( mieszkam na 4 piętrze na obrzeżach niewielkiego miasta). Dziewczyna mnie podpuściła " i ty nie poskładasz tego sprzętu ?". Nie ma takiej opcji, żeby się nie dało. Złożyłem go w 10 min i bach na balkon. I jest problem - brak zasilania - mam akumulatory, ale bez kabla. Ale co tam, na szczęście można nim kręcić ręcznie, trochę z oporem, ale jednak. Ustawiłem na łysego i normalnie orgazm. Dziewczyna popatrzyła z 5 min. i do wyra, a ja do 4:00 rano oglądałem naszego pięknego satelitę.

Dobrze, że kupiłem filtr, bo można oczopląsu dostać. Obraz jest wyśmienity zarówno przez oryginalny okular z zestawu jak i przez 8mm.

Dziś wstałem, Nexstarka na balkon no i przy pięknej pogodzie pooglądałem osiedle, drzewka i inne takie - wszystko super - obraz w dzień też jest dobry. To mnie trochę zaspokoiło, gdyż będę mógł go używać o każdej porze.

Teraz kombinuję jakieś kabelki + adapter i spróbuję go uruchomić.

Ciąg dalszy moich wrażeń w niedalekiej przyszłości.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jest problem - brak zasilania - mam akumulatory, ale bez kabla. Ale co tam, na szczęście można nim kręcić ręcznie, trochę z oporem, ale jednak.
No wlasnie, a mozna tak? W tanszych "jednoramiennych" montazach Celestrona nie da sie odczepic napedow od osi, przez co reczne prowadzenie moze uszkodzic zebatki. Ktos wie, jak wyglada to w tym wlasnie modelu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Z tym kręceniem ręcznie bez elektryki to jest różnie. Najprawdopodobniej po jakimś czasie może się uszkodzić napęd. Dlatego to było jednorazowo z mojej strony.

Dzisiaj podłączyłem do akumulatora 7Ah i porobiłem dokładne pomiary poboru prądu, a więc:

  • w stanie standby (tylko wyświetlacz w gotowości): 154 mA
  • Pracujące obydwa silniczki dosyć szybko (nie wiem czy max prędkość): około 500mA

Czyli aku o tej pojemności pociągnie dosyć długo.

 

Ponadto Menu jest dosyć proste intuicyjne, ktoś kumaty szybko je rozpracuje. Pilot mógłby być lepiej zamocowany - może wypadać ze swojego miejsca przy transporcie. Problem jest podczas pracy obrotowej podstawy, znajduje się tam wtyka zasilacza i kabelki mogą się poobkręcać.

Mogli wymyśleć przeniesienie zasilania poprzez pierścienie ślizgowe, no ale cóż. Ogólne wstępne wrażenie super, solidnie wykonany jak na chińszczyznę, zobaczymy co dalej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Problem jest podczas pracy obrotowej podstawy, znajduje się tam wtyka zasilacza i kabelki mogą się poobkręcać.

...

 

O ile dobrze wiem (jest w moim SLT, czyli niższej klasy, ale podobnym montażu), jest tam opcja anti-cordwrap albo "Cordwrap" (On/Off). To zapobiega obwijaniu się kabla wokół montażu. Jak montaż wykona dość długi ruch po niebie dla przykładu w prawo, to potem leci do następnego obiektu już tylko w lewo, żeby kabelka nie ciągnąć :) Szkoda tylko, że nie jest mądrzejszy, i jak ma przejść do nowego obiektu oddalonego ledwie o 2 stopnie, to i tak leci na około :D

No ale cóż.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Minęło paręnaście dni i mogę ponownie podzielić się moim doświadczeniem z telepkiem Nexstarkiem. A więc z kumplem pewnego razu oglądaliśmy widoczki z balkonu (on lubi przyrodę) i wymacał (oprócz sąsiadek na końcu osiedla palących cygarety) jakieś światełko w oddali, ustawił telepka w tym kierunku i objawiła się, jak Madonna niektórym, wieża na góry szczycie. Okazało się, że jest to wieża na Biskupiej Kopie na granicy z Czechami w prostej linii od nas jakieś 45 - 50 km. No tego to się nie spodziewałem ani ja, ani on. Tak daleko. Ale gotowi byliśmy na oglądanie nocnych widoczków. I tu ostrzegam wszystkich!!! Choćby nie wiem jaki sprzęt by był i tak nic nie zobaczycie po flaszce na łeb ;)). Saturna zobaczyliśmy tylko prze chwilę, a później gdzieś uciekł i ni jak go znaleźć. Strata czasu - albo widzenie albo przywidzenie.

A tak poważnie. Saturn z tego sprzętu rewelka. Ustawiam się na niego okularem 25mm, następnie zakładam 8mm i jest super. Dokupiłem Barlow'a Meade S5000 TeleXtender 3x + 15mm WA i w sumie wychodzi powiększenie 300x i jest niezłe oglądanko ( to jest tyle co użyteczna na tym telepie). Ale lubię eksperymentować i założyłem tego Barlow'a z moją 8mm (wychodzi ponad 500x powiększenie) i wyobraźcie sobie, że widać go super tylko ostrośc ciężko ustawić, trochę się gubi. Sprzęt pewnie trochę słaby no i ciepłe powietrze pływa nad osiedlem + łuna świetlna.

Z księżycy Saturna jake widziałem przy 300x to: Japetus, Rhea, Tytan, Tethys (tak mi się zdaje). Niezły sukces jak na amatora.

Czekam teraz na księżyc, może zobaczę tę flagę powiewającą amerykańską i Twardowskiego. Dokupiłem filtr Baader Neodymium Moon & SkyGlow i zobaczymy co wart, bo szkoda by było wywalić tyle kasy w błoto.

No a do przeniesienia telepka w plener nie polecam torby na ramię. Waga sprzętu + Aku + okularki + torba=18kg. Na dłuższą przechadzkę trochę za wiele. Najlepiej plecak ze stelażem wyłożony gąbką.

CDN...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś spośród użytkowników NexStar'a (w sumie dowolny model, niekoniecznie 6SE) sprawdzał, jak zachowuje się ten sprzęt podczas obserwacji Słońca? Mam filtr mylarowy, oryginalny od Celestrona, ale zastanawiam się, w jakim stopniu chroni on wnętrze tubusa przed nadmiernym nagrzewaniem. Jest to przecież zamknięta katadipotryczna konstrukcja, z której ciepło uchodzi bardzo powoli.

 

Zastanawiam się nad użyciem tego sprzętu do obserwacji tranzytu Wenus (bez robienia zdjęć, same obserwacje wizualne), stąd pytanie o bezpieczeństwo sprzętu i obserwatorów.

 

W razie czego mam jeszcze starego Tał-1 i Coronado PST, będę jeszcze montował camera obscura według wskazówek stąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam C11 do fotografii Słońca z folią Baadera. Sprawdza się to dobrze. Tuba nadmiernie się nie nagrzeje... choć grzać trochę się będzie od padającego na nią światła.

 

OK, dzięki, to już ważna wskazówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu ewentualnego nagrzewania się NexStar 6SE (taki mam model), zamkniętych katadioptrycznych konstrukcji w szczególności. Zadałem takie pytanie pomocy technicznej Celestrona i dostałem następującą odpowiedź:

 

As long as your scope is protected by the full aperture solar filter, you should have no problems with the optics overheating. This type of solar filter keeps all the heat and light out of your optical tube.

 

Czyli:

 

Tak długo jak twój teleskop jest chroniony przez pełnoaperturowy filtr słoneczny, nie powinieneś mieć kłopotów z przegrzewaniem się optyki. Ten typ filtra zatrzymuje całe ciepło i światło z dala od twojego teleskopu.

 

No, może nie tak "całe światło", bo inaczej nie widziałbym Słońca ;) Chyba, że mieli na myśli pokrywę na tubus :D

 

W każdym razie chyba mogę obserwować spokojnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.