Skocz do zawartości

Jaki montaż do małego teleskopu


Agatek

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam zamienić mój plastikowy statyw na coś trochę pożądniejszego do refraktorka SW70/500. Z moim budżetem stwierdziłam, że lepiej będzie zakupić jakiś lepszy statyw foto. Na początku rozważałam takie opcje:

 

http://amaina.com/shop/product_info.php?cPath=2_47&products_id=321

 

albo

 

http://amaina.com/shop/product_info.php?cPath=2_47&products_id=1450

 

 

Zastanawiałam się także nad montażem AZ3.

 

Zaletą statywu foto jest to, że mogę powiesić na nim również aparat bez żadnych dodatkowych złączek. Dodatkowo w zestawie dodają torbę do statywu(niby nic, ale już większa wygoda). Oglądałam te statywy i są zrobione dość solidnie(żadnych plastików itd.)

 

Co do AZ3 to oczywiście głowną zaletą są pokrętła mikroruchów, a wada, ze nie dają torby w zestawie :szczerbaty:

Ile faktycznie można powiesić na takim montażu??

 

Sama tubka mało waży, ale chcę mieć możliwość podłączenia aparatu i by wszystko nadal było (w miarę) stabilne.

 

Pozdrawiam

Agatek

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi z głowicą pistoletową to by był koszmar w użytkowaniu, na pewno już lepsza ta pierwsza głowica.

Ja bym jednak do teleskopu nie polecał używania statywu z głowicą foto - sam mam refraktor 70/430 i na głowicy kulowej obserwuję Słońce i krajobraz. O ile do obrazów ziemskich jeszcze można wytrzymać o tyle podążanie za ruchomym obiektem jest bardzo niewygodne. Największym problemem jest precyzja ruchu i to że jak zablokujesz pozycję to każde dotknięcie statywu powoduje drgania (używam markowego statywu uważanego za superstabily).

Wynika to przede wszystkim z tego, że podparcie jest praktycznie punktowe a ogniskowa 500 mm to już spore tele w fotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast statywu foto może lepiej kupić montaż typu EQ-2? Może nie będzie mega-stabilny, ale na pewno wystarczy do 500mm, a mikroruchy pomogą śledzić (przy zgrubnym ustawieniu na biegun trzeba będzie kręcić tylko jedną gałką). Na takim montażu miałabyś moim zdaniem lepszą stabilność, bo jak wspomniał kolega wyżej mocowanie nie jest punktowe. No a cena podobna, nowe eq-2 kosztuje 350zł, używane jeszcze lepiej by Cię wyszło, bo pewnie 150-200...

Lub wspomniane przez Ciebie AZ-3, to też chyba lepsze rozwiązanie niż zwykły statyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw pierwszy wygląda dobrze. Podobnego chińskiego grzmota (detale podobne to i manufaktura pewnie ta sama :) ino bez korbki i z głowicą 3D, używam z powodzeniem pod maczka. Do poweru 100x nie zauważyłem problemów ze drganiami. Ustają w c.2-3s. Śledzenie też nie problem, głowica chodzi równo. Ten z linku ma usztywnienie w środku wysokości i głowicę 2D czyli powinno być jeszcze lepiej.

 

Zaletą statywu foto jest uniwersalność. Nada się i do astro i do obserwacji przyrody i pod aparat. Da się jeszcze toto bez wzywania na pomoc Szerpy tarabanić ze sobą nawet per pedes :) Tak, że pod mały refraktorek "świat i ludzie".. znaczy wystarczy. IMHO oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAk coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Teleskop musi mieć swój statyw, a aparat swój. Inaczej, ani dobrych zdjęć, ani dobrej obserwacji.

 

Kupuj najlepszy na jaki cię stać, a nawet lepszy. Kupując tanio, dwa razy kupujesz. Pierwszy raz przy zakupie, a drugi raz jak stwierdzisz, że to był niedobry wybór i trzeba to zmeinić.

 

Aparatem bez statywu zrobisz zdjęcia. Ostatecznie psotawisz go na kamieniu, krześle i uruchomisz samowyzwalacz, a teleskopem bez montazu niewiele zdziałasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAk coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Teleskop musi mieć swój statyw, a aparat swój. Inaczej, ani dobrych zdjęć, ani dobrej obserwacji.

 

 

Acha i noś oba... a musi to na Rusi :D

Wybór silnie zależy od rodzaju/miejsca obserwacji. Przy domu masz rację, w góry z aparatem pod czarne niebo już mniej, a do przyrody statyw foto jest już omalże idealny. Po ewentualnej zmianie sprzętu na większy solidny statyw foto i pod lunetę zostanie.

Różne problemy techniczne miałem przez lata gapienia się w niebo i na ptaszory, nigdy z powodu statywu. Zaznaczam sprzęt mały i obserwacje do 100x.

IMHO idealny sprzęt to taki który jest zawsze pod ręką, znaczy lubi się go zabierać gdziekolwiek się wybieramy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.