Skocz do zawartości

Jaki kupić teleskop?


SEBOS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wiem że takich tematów była pewnie masa... ale powstają nowe teleskopy, ceny się zmieniają... teleskop zależy też od warunków i upodobań...

 

W obserwacjach przez teleskop jestem nowy (tak jak i na forum :P) , ale już wiem co nieco... nawet mam teleskop ale taki że nic w nim nie widać...

 

A więc JAKI TELESKOP WYBRAĆ?

Mieszkam 15km od niewielkiego miasta, więc warunki są OK, i nie muszę wozić teleskopu nie wiadomo gdzie.

Na sam teleskop mógłbym wydać ponad 1000zł, bo całe dodatki do teleskopu będą kosztować nie mało (a na nie też trzeba kasę zostawić).

Oglądać chciałbym zarówno obiekty dalekiego nieba jak i planety układu słonecznego... ale można by czasem popatrzeć na Księżyc i Słońce.

W przyszłości może pokusiłbym się na astro-foto, ale co do tego nie jestem pewien.

 

I nasuwa mi się też pytanie: Lepiej kupić większy teleskop i kiepski sprzęt (szczególnie okularki), czy mniejszy teleskop i Extra okulary?

 

Proszę, pomóżcie mi wybrać teleskop (mam już jeden na oku, ale posłucham opinii)

Możecie też podawać swoje ulubione teleskopy

 

Pozdrawiam

Edytowane przez SEBOS
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uniwersalnego teleskopu nie ma. Ale patrząc na twoje wymogi to wg mnie ten będzie dobry: http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-gso-8-dobson-200-1200-mm.html

Mam nadzieję, że nie spodziewasz się widzieć piękne Galaktyki jak ze zdjęć, gdyż takich widoków nie uświadczysz, nawet przez większy teleskop.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Synte 8" od zimy gdzieś, teraz dokupiłem tylko okular barlowa x2 i folie na słońce, razem dołożyłem do tego z 150zł i aktualnie wystarcza spokojnie na obserwacje. Wydatek niewielki a poszerza mocno spektrum możliwych obserwacji. Także popieram Mateusza, synta 8" będzie jak najbardziej odpowiednia i od niej można dalej wychodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku myślę, że wystarczy mu Synta 8" SW. GSO są dość drogie a nasza "biała" synta jest już od 1150 zł do 1500 dokupi sobie barlowa, folie słoneczną, jakiś filtr. Takie funkcje jak chłodzenie lustra głównego w Newtonach jest nie potrzebne, ponieważ jest to układ otwarty tzn bardzo szybko się chłodzi nie to co teleskopy S-C ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zapewne ale to się różni materiałem wykonania tuby, kolorami (biały &złoty), pewnie materiał wykonania lustra. co aż tak znacząco nie wpływa moim zdaniem na jakość obrazu. Synta zupełnie mu wystarczy na bardzo dobry początek. jest łątwa w obsłudze, jeśli ma jakąś lustrzankę albo nawet aparat kompaktowy to juz może się zacząć bawić w astrofoto ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8-calowy newton na dobsonie jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Masz do wyboru dwie firmy GSO i SkyWatcher (Synta). Obie chińskie a ich produkty cechuje podobna jakość wykonania. GSO ma lepszy wyciąg i dodatkowo wentylator mający przyśpieszać chłodzenie lustra. O ile to drugie to trochę bajer to z uwagi na lepszy wyciąg polecałbym GSO. No chyba że będzie znaczna różnica w cenie na korzyść Synty to bierz Syntę. To już rozważ wedle własnego uznania.

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8-calowy newton na dobsonie jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Masz do wyboru dwie firmy GSO i SkyWatcher (Synta). Obie chińskie a ich produkty cechuje podobna jakość wykonania. GSO ma lepszy wyciąg i dodatkowo wentylator mający przyśpieszać chłodzenie lustra. O ile to drugie to trochę bajer to z uwagi na lepszy wyciąg polecałbym GSO. No chyba że będzie znaczna różnica w cenie na korzyść Synty to bierz Syntę. To już rozważ wedle własnego uznania.

 

Różnica jest jeszcze w szkle, z którego jest wykonane lustro - GSO ma BK7 a w Syncie w podobnej cenie jest Pyrex. Pyrex ma ponad dwukrotnie mniejszy współczynnik rozszerzalności termicznej, choć w teleskopach tej klasy ma to raczej niewielkie znaczenie i ważniejsza jest sprawność mechaniki, wyciąg itd.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja, zamiast GSO proponuję w takie warunki po prostu większy teleskop, za tyle pieniędzy, na ile cię stać, do 16 cali włącznie. Najlepsze okulary nic nie dadzą i 8 cali to będzie zawsze 8 cali. Na mgławicach, galaktykach i wszelkich słabych obiektach każdy cal więcej to istotna poprawa obserwacji. Ale Newtony od 12 cali to już duże krowy i lepiej nie musieć tachać ich po schodach. Lepiej teraz dołożyć w średnicę, niż w dodatki czy inny rodzaj szkła, co w ósemce tak naprawdę niewiele albo i wielkie nic daje w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się że moim faworytem od początku jest Synta 8 :P

 

GSO za 1200zł... nawet kuszące...

pro po lustra, to naprawdę niewiem czy widać jakąkolwiek różnicę... (był na forum jakiś test GSO vs Synta... doszedł do skutku?)

no ale powiedzcie coś o tym wyciągu? Daje dużo większe efekty niż w Syncie?

No i też mógłbym zastanowić się nad 10". Czy jest na tyle dobra, aby dopłacać aż tyle kasy? Czy wchodząc z 8" na 10" jest jakaś powalająca różnica?

A no i jeszcze okulary... czy dobre okulary naprawdę nic mi nie dadzą?!?

 

 

...Synta 8, ma już tyle lat i nadal króluje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ostatnie pytanie jest głupie ponieważ jak każdy wie te fabryczne Plóssle nie są jakieś super. 10mm i 25 mm to optymalne wielkości. Wiesz że ogniskowa teleskopu/ przez ogniskową teleskopu daje powiększenie. Myślę ze wiesz jak obliczyć powiększenie minimalne. W syntach nie istnieje coś takiego jak mikroruchy więc powiększenie rzędu 300x będzie niezadobre tzn napszykłąd mars nam będzie delikatnie mówiąc uciekał.

 

Co do okularów to dobrym rozwiązaniem jest dokupienie z czasem jakiegoś okularu 30mm-40mm do oglądania mgławic. Wiadomo, że im większe pole widzenia okularu tym lepiej. Oczywiście do synty szkoda dokupować okulary droższe od teleskopu.Myślę że pierw musisz wyczuć okulary z zestawu. Potem zaczniesz próbować iść dalej tzn będziesz czół niedosyt następnie pomyślisz a zrobie zdjęcie Słońca i tak zacznie się przygoda z astrofotografią.

 

Po sobie wiem że teraz jak mam fajny teleskop okulary folie słoneczna to do szczęścia brakuje tylko lustrzanki mam 16 lat i jestem gotowy iść do jakiejś pracy by zarobić sobie na jakiegoś Canona ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby jeszcze ktoś odpowiedzieć moje wcześniejsze pytania?

 

aż 30-40mm jest do mgławić? to wogle daje jakieś powiększenie? a pole nie zależy od kątu?

 

też mam 16lat... :P ale już niedługo... a kasy mi nie braknie, bo nie żyje jakoś rozrzutnie :D

jaki masz teleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod ciemnym niebem okular 30-32 mm to b. dobry wybór. Ale nie rozumiem dlaczego koniecznie ma być Synta 8". Ja też od niej zaczynałem, ale szybko sprzedałem (ze stratą oczywiście) i kupowałem przy podobnej miejscówce 14". Akcesoria z czasem można dokupić, a powiększenia lustra nie mają w sklepach astro.

 

To ostatnie pytanie jest głupie

Plóssle

W syntach niezadobre tzn napszykłąd mars

pierw czół

mam 16 lat

i uczęszczam do szkół...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod ciemnym niebem okular 30-32 mm to b. dobry wybór. Ale nie rozumiem dlaczego koniecznie ma być Synta 8". Ja też od niej zaczynałem, ale szybko sprzedałem (ze stratą oczywiście) i kupowałem przy podobnej miejscówce 14". Akcesoria z czasem można dokupić, a powiększenia lustra nie mają w sklepach astro.

 

 

 

i uczęszczam do szkół...

 

nie rozumiem ...;>>>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.