Skocz do zawartości

Maxim DL i guiding


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

od pewnego czasu zmagam się z ustawienie guidingu w Maximie - dzięki wskazówkom Szymka_O mam cały czas postępy ale chciałem wyklaryfikować jedną rzecz... a mianowicie kalibrację.

 

Wczoraj udało mi się odpalic guiding ale tak trochę na około - już tłumaczę o co mi chodzi.

 

Kalibracja powinna przebiegać tak (po wybraniu gwiazdy)

1. Kamerka naświetla klatkę w pozycji 0

2. montaż wykonuje ruch w jednej osi i kamerka naświetla klatkę w pozycji 1

3. montaż wraca do pozycji 0 i kamerka naświetla klatkę w pozycji 0

4. montaż wykonuje ruch w drugiej osi i kamerka naświetla klatę w pozycji 2

5. montaż wraca do pozycji 0 i kamerka naświetla klatkę w pozycji 0

 

i mamy "L"

 

W settings mam ustawiony czas na kalibracje każdej z osi - 20 oraz guidowanie przez Guider Relays i miałem coś takiego:

 

1. Kamerka naświetla klatkę w pozycji 0

2. montaż wykonuje ruch w jednej osi i ułamek sekundy po rozpoczęciu ruchu przez montaż kamerka naświetla klatkę (nie czeka aż montaż dojedzie do końca)

3. Tak na prawdę wszystkie ekspozycje kamerki są wykonywane w czasie jednego ruchu montażu i dostaję informację, że gwiazda nie ruszyła się o więcej niż 5pixeli

 

Wygląda mi to na brak sychronizacji między montażem i kamerką... ale mogę sie mylić.

 

Szymek podesłał mi plugin do Maxima - Manual Calibration i zastosowałem go by skalibrować guiding.

Sprawa wygląda identycznie jak przy automatycznej kalibracji - czyli kamerka zaczyna wykonywać naświetlanie klatki przed zakończeniem ruchu montażu, ale po chwili zastanowienia zrobiłem tak:

 

1. Kliknąłem na gwiazdę żeby Maxim określił punkt 0 - montaż zaczął jechać (kamerka zrobiła klatkę) ale ja nie klikałem na gwiazdę.

2. czekałem aż silniki montażu skończą pracować i naciskałem Exposure by uzyskać obraz gwiazdy w nowym położeniu - po kliknięciu na gwiazdę montaż wracał do pozycji 0 a oczywiście kamerka robiła ekpozycję

3. dalej czekałem aż silniki montażu skończą pracować i naciskałem Exposure po skończonym ruchu...

tak zrobiłem by uzyskać pełną kalibrację.

 

Różnica x i y speed wynosiła ok 2 jednostek (ale to pewnie kwestia backlashu montażu) - w każdym bądź razie guiding ruszył i prowadził dobrze...

 

ale czy to nie półśrodek? Spotkał się ktoś z takim problemem przy kalibracji guidingu?

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego używasz interfejsu pomiędzy maximem i kamerkami oraz montażem? ASCOM czy jakieś dedykowane sterowniki/pluginy?

PS - jak wybierasz w maximie kamerki i montaż to jest to konkretnie EQ6 i QHY5 czy ASCOM camera na przyklad?

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego używasz interfejsu pomiędzy maximem i kamerkami oraz montażem? ASCOM czy jakieś dedykowane sterowniki/pluginy?

Między Maximem a montażem - EQMOD (via kabelek USB<-> RS232 od Pierro Astro) - podłączony przez Maxima z zakładki Dome Control

Między kamerką a Maximiem - ASCOM QHY5v Camera - podłączony za pomocą ST4 z montażem i USB z komputerem.

 

PS - jak wybierasz w maximie kamerki i montaż to jest to konkretnie EQ6 i QHY5 czy ASCOM camera na przyklad?

Jeśli chodzi o montaż to: EQMOD ASCOM EQ5/6

Kamerka to ASCOM QH5v Camera

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wygląda to jakby maxim źle kontrolował cały proces - może to kwestia jakiś ustawień typu oczekiwanie na koniec ekspozycji...?

Próbowałeś guidowania sposobem via Telescope lub ASCOM Direct?

Ja u siebie podłączyłem tylko raz port ST4 żeby sprawdzić czy działa a cały czas używam pulse guiding z EQASCOM - jeden kabelek mniej dzięki temu :) Próbowałem też powalczyć z maximem jakiś czas ale w końcu używam do guidowania PHD - jak dla mnie wszystko jest bardziej przejrzyste i łatwiejsze do opanowania zarówno przy ustawianiu parametrów jak i później przy korygowaniu ustawień w trakcie ekspozycji (co musiałem robić do tej pory dwa razy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między Maximem a montażem - EQMOD (via kabelek USB<-> RS232 od Pierro Astro) - podłączony przez Maxima z zakładki Dome Control

Między kamerką a Maximiem - ASCOM QHY5v Camera - podłączony za pomocą ST4 z montażem i USB z komputerem.

 

 

Jeśli chodzi o montaż to: EQMOD ASCOM EQ5/6

Kamerka to ASCOM QH5v Camera

 

Paweł

 

A próbowałeś bez ST4, Guider Control Via Telescope?

Miałem podobne problemy, wywaliłem ST4 i o problemach zapomniałem.

 

EDIT: o już jest :szczerbaty:

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wygląda to jakby maxim źle kontrolował cały proces - może to kwestia jakiś ustawień typu oczekiwanie na koniec ekspozycji...?

Próbowałeś guidowania sposobem via Telescope lub ASCOM Direct?

 

Próbowałem Guider Relays i Telescope.

Dodam, że opcja Move działa bez problemu - montaż się rusza ale kamerka za szybko wykonuje ekspozycje.

 

Nie znalazłem opcji oczekiwania na koniec ruchu by zrobić ekspozycję

Ja u siebie podłączyłem tylko raz port ST4 żeby sprawdzić czy działa a cały czas używam pulse guiding z EQASCOM - jeden kabelek mniej dzięki temu :) Próbowałem też powalczyć z maximem jakiś czas ale w końcu używam do guidowania PHD - jak dla mnie wszystko jest bardziej przejrzyste i łatwiejsze do opanowania zarówno przy ustawianiu parametrów jak i później przy korygowaniu ustawień w trakcie ekspozycji (co musiałem robić do tej pory dwa razy).

Ja też guiduję przez PHD ale (może to geekowskie "oko") wydaje mi się, że maxim prowadzi bardziej "z głową" - mniej skacze i ma więcej opcji kontroli ruchu i korekcji.

Poza tym chciałbym mieć to wszystko w 1 programie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś bez ST4, Guider Control Via Telescope?

Miałem podobne problemy, wywaliłem ST4 i o problemach zapomniałem.

 

EDIT: o już jest :szczerbaty:

 

Próbowałem :-(

tak samo - montaż sie rusza bez problemu ale... kamerka za szybko wykonuje ekspozycje :-(

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to napiszę świeżo po testach.

 

Niestety zmiana na kropkę nie przyniosła efektu.

 

Zmieniłem na ASCOM Direct - współczynniki speed y i z były zbliżone (np -6,1y i 5,9x) ale wykres guidu był daleki od idału. Latał na jedną i drugą stronę, przy niskiej i wysokiej agresywności.

Pulse guide miałem na 0,9 a współczynniki DEC i RA na 1.00x

 

Przy manualnym trybie kalibracji guidingu współczynniki speed y i x były rozbieżne (np -1,7 y i 4,9 x) ale wykres guidu oscylował w granicach 1/2-1/3 pixela więc było dobrze.

 

Dochodzi tutaj seeing bo wszystko robiłem z balkonu.

 

Chyba przyjdzie mi to jeszcze sprawdzić w polu.

Napisałem do pomocy technicznej i podałem im potrzebne dane - zobaczymy co odpowiedzą.

 

Jak na razie nie wiem co już może pomóc :-(

 

Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej - podbiję troche temat bo nadal męczy mnie ten sam problem.

Niestety o pomocy technicznej mogę zapomnieć - do dziś nie nie odezwali mimo kilku przypomnień (czyt. monitów).

 

Cały czas mam problem z faktem, że kamerka za szybko "strzela" ekspozycje - nie czeka na montaż aż skończy ruch :-(

 

Może komuś "wyskoczył" podobny problem...

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.