Skocz do zawartości

Duże planetarne teleskopy - VX16?


Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie patrzę na http://www.orionoptics.co.uk/VX/vx16.html i mnie kusi. Pewna wada to półtorametrowa tuba i wylot optyczny na górze tuby. C14 byłby znacznie krótszy, ale zdecydowanie wymagałby przeróbek dodających jakiś chłodzący nawiew (bo nawet C11 dość często wpada w dryf temperaturowy). W obu przypadkach myślałem o zastosowaniu EQ6 z wydłużonym prętem przeciwwagi dla znacznie efektywniejszego wyważenia tuby (chyba powinno dać spokojnie radę?). Innych realnych opcji na duże apertury planetarne to nie widzę... Ktoś może miał do czynienia z dużymi Newtonami OO UK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W obu przypadkach myślałem o zastosowaniu EQ6 z wydłużonym prętem przeciwwagi dla znacznie efektywniejszego wyważenia tuby (chyba powinno dać spokojnie radę?)....

 

1,5 metra tuby na EQ6? :no: to się chyba raczej nie uda,

nawet SC o tej aperturze, to ogromne wyzwanie dla EQ6, pamiętam boje Siergieja z C16 w Bieszczadach,

pręta przeciwwagi brakowało, a nie z uwagi na "efektywniejsze wyważenie" ale po prostu się już nie mieściły!

IMG_4700.jpg

a Saturna ledwo się dało trzymać w kadrze, bo cały czas obraz latał

i wyobraź sobie teraz 2x dłuższą tubę teleskopu:

DSC00152.jpg

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na HEQ5 mam C11. Pręt jest dłuższy i mam tylko 10 kg przeciwwagi na dole i 3kg na samej górze. Tuba z akcesoriami to jakieś 15kg. Bez przedłużonej przeciwwagi efekt był jak powyżej - przeciwwagi się nie mieściły i musiałem dawać ich znacznie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

pamiętam boje Siergieja z C16 w Bieszczadach,

...

A to nie był czasem C14? Tak czy inaczej, popieram Sumasa. Nie wyobrażam sobie takiego teleskopu na EQ6, choć być może to kwestia mojej ograniczonej wyobraźni. Z drugiej strony lubię takie pionierskie pomysły!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie był czasem C14?...

tak, oczywiście Michale to było C14, przepraszam za pomyłkę,

jak widać, dwucalica złośliwa nawet we wspomnieniach potrafi wypalać swoje piętno :)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem przyszłość amatorskiej astrofotografii planetarnej leże w rękach dużych Newtonów.

 

16" Newton a może w przyszłości i większe , są już wyposażane nie tylko w prowadzenie w 2 osiach ale nawet GT.

 

Miałem przyjemność krótko testować teleskop Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" dzięki uprzejmości firmy Deltaoptical i rozmawiać z dyrektorem firmy który wspominał mi że następny krokiem będzie Synta 14" wyposażona w taki system.

 

Brak konieczności budowania piera itd. a nawet jako teleskop przenośny (2 osoby wystarczą) można go zabrać praktycznie wszędzie , na zloty pokazy itp. a nawet na balkon ;) jeśli jest w miarę duży .

 

Testowałem Syntę 12" bez GT na balkonie 1.5mx1m i nie było tak źle .

 

System prowadzenie działał różnie raz bardzo dobrze innym razem słabiej , nie wiem od czego to zależało , może to kwestia jakichś regulacji - nie wiem , wiem jedno że swoje testy przeprowadzałem w bardzo niskich temperaturach i w krótkim czasie więc nie zdążyłem zgłębić tego tematu , nie omieszkałem jednak wspomnieć o tym P. Matoskowi (dyr. Deltaoptical) i otrzymałem zapewnienie że system ten będzie udoskonalany więc jest nadzieja że pociągnie nawet z większymi średnicami.

 

Do zalet mogę też zaliczyć szybkie studzenie z racji otwartej optyki , w razie dużej wilgotności można założyć worek , jak dla mnie jest to przyszłościowe i jedyne rozwiązanie biorąc pod uwagę przelicznik apertura/cena w porównaniu z tej wielkości SCT (planety).

 

Myślę że takie Dobsony 12" , 14",16" , z ogniskową ok 2m dobrze sobie poradzą z obiektami DS - wizualnie oczywiście , ale w porównaniu z SCT też rzadko kto je wykorzystuje do astrofotografii DS .

 

Przykładowy film z dobrego prowadzenia , ogniskowa ok 9m http://www.youtube.c...h?v=H7dcx7Mcju8

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża tuba na Dobsonie wymaga więcej powierzchni niż obecnie mam - ale już teraz platformy paralaktyczne są dostępne - do 60 czy 80kg w TSie. Próby z takimi zestawami mogą stać się popularniejsze. Można nawet na platformie postawić SW 16 z synscanem - http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4671_Skywatcher-Skyliner-400P-SynScan---16--GoTo-Dobson-Teleskop.html i używać napędów samego Dobsona do korekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400 mm Newton na EQ6 to praktycznie mission impossible. Dlaczego ?

Składa się na to kilka spraw. Samo wyważenie to najmniejszy problem, bo głównie należy zwrócić uwagę na momenty gnące i momenty skręcające. Te ostatnie wiążą się z zamocowaniem samego tubusa na dość małej głowicy EQ6. Sam robiłem doświadczenia z mniejszym, bo 320 mm Newtonem w bardzo sztywnej tubie carbonowej.

 

Ponieważ mam zamiar w przyszłości zmierzyć się z fotografią planetarną chcę wykonać platformę paralaktyczna o odpowiedniej nośności, właśnie pod 400 mm teleskop czyli Columbusa 400.

Przypomną może kilka zdjęć z mojego projektu Magellanic 320/1500:

MT i Magallanic.jpg

Mag4.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

momenty gnące, momenty skręcające...

chyba nie ma sensu tłumaczyć o wytrzymałości materiałów, mechanice budowli, planeciarzom,

różnica jest taka, że oni z powodzeniem focą planety, ...a my nie,

może właśnie dlatego, że nie przejmują się takimi niuansami? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lita tuba ma ten problem że robi za żagiel, a w połączeniu ze sporą masą ma pewną bezwładność i może potencjalnie zagrozić montażowi. Dall Kirkhamy są równie długie, jak nie dłuższe. Tylko SCT zachowują niewielką długość. Z drugiej strony w sieci da się znaleźć Newtony, czy Gladiusy DK, w których nie ma praktycznie tuby, tylko szyna trzymająca wszystko razem. Niestety takie ultralekkie tuby to rzadkość i/lub wysoka cena -_-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie p. Lazzarotti słono sobie liczy za Gladiusy (cennik zaczyna się od 4000 euro za 10"), ale konstrukcja tych teleskopów wygląda (być może zwodniczo i pozornie) na nieskomplikowaną (grunt to ta karbonowa tyka), może byś się porwał na ATM? Dobry przykład już jest, o ile pamiętam Pablito zbudował Cassegraina 250 mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lita tuba ma ten problem że robi za żagiel, a w połączeniu ze sporą masą ma pewną bezwładność i może potencjalnie zagrozić montażowi. Dall Kirkhamy są równie długie, jak nie dłuższe. Tylko SCT zachowują niewielką długość. Z drugiej strony w sieci da się znaleźć Newtony, czy Gladiusy DK, w których nie ma praktycznie tuby, tylko szyna trzymająca wszystko razem. Niestety takie ultralekkie tuby to rzadkość i/lub wysoka cena -_-

Można wykonać i tubus kratownicowy i nie mówię, że się nie da (bo taka konstrukcję też zrobiłem), ja jestem jednak zwolennikiem wchodzenia na Everest z małym plecakiem, a nie z workiem cementu na plecach ;)

 

Poniżej zdjęcie 11" który zmieścił się w 11 kg - taka magia jedynastek ;)

 

cda1379b466c83b7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.