Skocz do zawartości

HEQ5- SynScan? SynTrek?


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Powoli przymierzam się do zakupu lepszego montażu, obserwując wszelkie możliwe giełdy sprzętu i polując na jakąś okazję. Moim celem jest HEQ5, pytanie tylko, czy SynScan czy SynTrek? Różnica w cenie dość znaczna, przynajmniej jak dla mnie.

Pytanie jest takie- czy warto dopłacić kilkaset złotych za SynScan, jeśli można sterować montażem z poziomu laptopa (którego za jakiś czas będę miał na własność)?

Rozumiem że obie wersje HEQ5 mają tę samą elektronikę? Mówię tu o wersjach białych.

Kolejna kwestia- HEQ5 mają wbudowane fabrycznie napędy w obu osiach, a prądu dostarcza zasilacz, tak?

EQDIR, EQMOD- to dwa określenia tej samej rzeczy (uruchomienie GoTo w SynTreku?) ? : ))

 

Chciałbym rozwiać wszelkie swoje wątpliwości w miarę wcześnie, a nie na gorąco, gdy pojawi się jakaś oferta. Z zakupem jakoś strasznie mi się nie spieszy.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie!

Tylko pytanie, bo jednej rzeczy nie wiem: jakie wejścia/wyjścia są w HEQ5? EQDIR ma po jednej stronie (stronie komputera) USB/RS232, po drugiej ST4/RS232 z tego co się zorientowałem. Trzeba przełączać kable, gdy chce się uruchomić guiding?

Widziałem HEQ5 na giełdzie w cenach znacząco poniżej sklepowych (nawet za 2200-2400), muszę tylko poczekać aż pojawi się jakaś oferta, co, jak mi się zdaje, prędko nie nastąpi, bo rzadko kto sprzedaje taki montaż... Jest też duży rozrzut PE w poszczególnych montażach pewnie, bo to chińszczyzna tak czy siak...

 

Aha, i jeszcze jedno- niektóre HEQ5 mają dopisek PRO, niektóre nie- czymś się one różnią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie warto dopłacać. Kup Syntreka plus kabel do Eqmoda i masz GOTO z poziomu laptopa. I tak jak napisałeś-wystarczy stabilizowany zasilacz i już masz prąd.

 

No dobra sterujesz z poziomu stellarium lub CDC,a jak w takim wypadku przeprowadzasz aligowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra sterujesz z poziomu stellarium lub CDC,a jak w takim wypadku przeprowadzasz aligowanie?

ustawiasz teleskop na gwiazdę na którą program jest ustawiony i potwierdzasz synchronizację. podobnie jak potwierdzasz w pilocie synscan gdy robisz alignowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiam zawsze na jedną i nikt mnie nie przekona, żeby bawić się w ustawianie na 3 :D

jeżeli masz wystarczającą dokładność, to musi to być wynik super ustawienia na biegun, albo ustawiasz na 1 gwiazdę blisko obiektu jaki chcesz fotografować. ja jak skacze po niebie, to wolę alignować na więcej niż jedną gwiazdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz wystarczającą dokładność, to musi to być wynik super ustawienia na biegun, albo ustawiasz na 1 gwiazdę blisko obiektu jaki chcesz fotografować. ja jak skacze po niebie, to wolę alignować na więcej niż jedną gwiazdę.

Ustawiam ja biegun za pomocą Polarisfindera i na gwiazdę jak najdalej od niego ustawiona na południu i to wystarcza , żeby potem trafiać w punkt w każde miejsce. Nie za bardzo rozumiem po co mam mieć ustawione na 3 gwiazdy, żeby pogorszyć to pierwsze ustawienie ? - bo takie zwykle miałem efekty.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..Nie za bardzo rozumiem po co mam mieć ustawione na 3 gwiazdy, żeby pogorszyć to pierwsze ustawienie ? - bo takie zwykle miałem efekty.

 

może to dla tych, którym nie starcza cierpliwości porządnie ustawić na polarną, albo nie zadbali o ortogonalne ustawienie sprzętu, a może po prostu robią to, nie dlatego żeby było łatwiej, robią to, żeby było trudniej ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie o to, czy są różnice w montażach HEQ5 i HEQ5 PRO.

 

możesz spokojnie alignować z laptopa

a różnica pomiędzy HEQ5 a HEQ5 PRO, to taka, że ten pierwszy ma pilota syntrek, a drugi synscan, przynajmniej w tych nowych wersjach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może to dla tych, którym nie starcza cierpliwości porządnie ustawić na polarną, albo nie zadbali o ortogonalne ustawienie sprzętu, a może po prostu robią to, nie dlatego żeby było łatwiej, robią to, żeby było trudniej ;)

sumas, nie mądruj się tutaj. nie każdy ma obserwatorium, gdzie ustwaienie na polarną to zadanie raz na rok i zalignowianie na 1 gwiazdę daje dobre rezultaty. tak się składa, że metodę dryfu stosuję zawsze i mimo wszystko dokładność celowania mam lepszą po ustawieniu na 3 gwiazdy. i nie jest to wielki problem i nie robi całej procedury trudniejszej.

 

edit:

1 Point alignment would only be suitable for "all sky" pointing if :

• The mount is accurately polar aligned

• There are no CONE ERRORS and the OTA's optical axis is always perpendicular with

the DEC axis

• Minimized Flexure errors

• No (or minimized) mechanical slop on both RA and DEC gears

 

http://eq-mod.sourceforge.net/docs/eqmod_alignment_models.pdf

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Będę polował na używane HEQ5 SynTrek w takim razie. Zastanawiam się, jakie czasy będę mógł ciągnąć z, powiedzmy, 750mm ogniskową, bez guidingu. Na eq3-2 i 750mm przy czasach 30-sekundowych miałem ok. 80% dobrych klatek, przy minucie już mniej ale dało się coś uchapać- oczywiście przy dobrym ustawieniu na biegun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sumas, nie mądruj się tutaj. nie każdy ma obserwatorium, gdzie ustwaienie na polarną to zadanie raz na rok i zalignowianie na 1 gwiazdę daje dobre rezultaty. tak się składa, że metodę dryfu stosuję zawsze i mimo wszystko dokładność celowania mam lepszą po ustawieniu na 3 gwiazdy. i nie jest to wielki problem i nie robi całej procedury trudniejszej.

 

edit:

1 Point alignment would only be suitable for "all sky" pointing if :

• The mount is accurately polar aligned

• There are no CONE ERRORS and the OTA's optical axis is always perpendicular with

the DEC axis

• Minimized Flexure errors

• No (or minimized) mechanical slop on both RA and DEC gears

 

http://eq-mod.sourceforge.net/docs/eqmod_alignment_models.pdf

 

Ustawiam zawsze na jedną gwiazdę, poczytaj co to jest "błąd stozkowy"......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Będę polował na używane HEQ5 SynTrek w takim razie. Zastanawiam się, jakie czasy będę mógł ciągnąć z, powiedzmy, 750mm ogniskową, bez guidingu. Na eq3-2 i 750mm przy czasach 30-sekundowych miałem ok. 80% dobrych klatek, przy minucie już mniej ale dało się coś uchapać- oczywiście przy dobrym ustawieniu na biegun.

Ja byłem trochę rozczarowany bo po przesiadce z EQ3-2 na HEQ5 Pro i tak bez guidingu nie byłem w stanie pociągnąć więcej niż 60sek przy jakimś sensownym odrzucie. Ale okazało się że guidining jest bardzo prosty i moje rozczarowanie szybko minęło :)

 

Ustawiam zawsze na jedną gwiazdę, poczytaj co to jest "błąd stozkowy"......

Teoretycznie przy dokładnym ustawieniu na biegun i zachowanych wszystkich kątów prostych etc w zestawie ustawianie na gwiazdę w ogóle nie byłoby potrzebne. To na ile gwiazd musimy ustawić montaż zależy od stopni swobody, które nam nasz zestaw "zapewnia". Jeśli mamy niedokładne ustawienie na biegun, niedokładną pozycję startową i dodatkowo "błąd stożkowy" to ustawianie na 1 gwiazdę nic nie da :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiam zawsze na jedną gwiazdę, poczytaj co to jest "błąd stozkowy"......

Spoko Mitek, jesli masz wszystko ladnie ustwione i dokladnosc celowania na jedna gwiazde zadowala Ciebie, to nie ma problemu. Nikt mnie jednak nie przekona, ze dla mobilnego zestawu ustawienie na 1 gwiazde bedzie dokladniejsze od ustawienia na 3 lub nawet wiecej gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawianie na 3 gwiazdy może usprawiedliwiać:

 

1. brak umiejętności ustawienia na g. Polarną (źle zjustowana lunetka, nie widoczna gwiazda itp.)

2. w zestawie istnieją spore ugięcia

3. ustawianie za pomocą pilota (czyli bez odblokowywania wałów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawianie na 3 gwiazdy może usprawiedliwiać:

 

1. brak umiejętności ustawienia na g. Polarną (źle zjustowana lunetka, nie widoczna gwiazda itp.)

2. w zestawie istnieją spore ugięcia

3. ustawianie za pomocą pilota (czyli bez odblokowywania wałów)

 

 

Pierwsze 2 punkty nie podlegają dyskusji .......... możesz rozwinąć pkt 3 :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawianie na 3 gwiazdy może usprawiedliwiać:

 

1. brak umiejętności ustawienia na g. Polarną (źle zjustowana lunetka, nie widoczna gwiazda itp.)

2. w zestawie istnieją spore ugięcia

3. ustawianie za pomocą pilota (czyli bez odblokowywania wałów)

 

dodalbym jeszcze:

 

4. wystepowanie luzow w slabszych klasach montazy

 

czyli wychodzi na to, ze jesli masz obserwatorium z montazem, ktory nie ma zdnych luzow, teleskop postawiony na montazu bez bledu stozkowego i super dopracowany PA (ktory w polu nie jest najczesciej mozliwy), to ustawienie na 1 gwiazde jest wystarczahjace, tak? w kazdym innym przypadku wskazane bedzie ustawienie na wieksza ilosc gwiazd.

 

ps. tez nie rozumiem punktu 3

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.