Skocz do zawartości

Chwila prawdy + nagroda


Rekomendowane odpowiedzi

- Astroprogramista, oceniam na X

- Szkicowanie, oceniam na 4

- Co na niebie?, oceniam na 4

- Gwiazda Barnarda, oceniam na 5

- Gwiazdozbiory sierpnia, oceniam na 4

- Komety na sierpień 2012, oceniam na 4

- Z lornetką na gwiazdy, oceniam na 4

- Perseidy, oceniam na 4

- Mapy efemerydalne, oceniam na 3

- Niebo w sierpniu (plansza na rozkładówce), oceniam na 3

- Księżyce Jowisza i Saturna (plansze), oceniam na 3

- Wydarzenia w układzie księżyców Jowisza, oceniam na 3

- Kalendarz astronomiczny (tabele), oceniam na 4

- Ciekawe obiekty mgławicowe, oceniam na 4

- Podniebne pląsy Księżyca, oceniam na 4

- Astrofotografia pl.-ks., oceniam na X

- Obserwujemy Księżyc gołym okiem, oceniam na X

- Prognozy maksimum 24. cyklu akt. sł., oceniam na 4

- Wspomnienie tegorocznego tranzytu Wenus, oceniam na 4

- W sercu Herkulesa, oceniam na 5

- Wszechświat jak łąka, oceniam na X

- Sklep prenumeratora, oceniam na X

- Pytania czytelników, odpowiedzi redakcji, oceniam na X

- Galeria, oceniam na 4

 

Uwaga ogólna na temat czasopisma:

 

Podoba mi się, można znaleźć wiele interesujących artykułów. Za dużo map w środku a za mało treści. Nie podobają mi sie efemerydy ksiezyców Jowisza i Saturna - kiepska grafika a poza tym można je znaleźć w internecie. Proponuje bardziej wzorować się na S&T z którym konkurujecie w końcu cenowo (biorąc pod uwagę możliwości prenumerty Sky&Telescope). Na pewno też warto zwrócić uwagę na pewną konkurencję z Uranią, która w mojej ocenie w tej sytuacji zniknie z rynku, bo jest w porównaniu do AA niezbyt ciekawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Astroprogramista, oceniam na 4 (brak kodu, który choćby w delphi ułatwia zrozumienie i jest łatwy do przeniesienia na inne języki)

- Szkicowanie, oceniam na 4 (gdybym miał oceniać pierwszy numer to dałbym 5 - w szkicowaniu chciałbym więcej o szkicowaniu)

- Co na niebie?, oceniam na 4 (fajna mapka, ale czy w sierpniu naprawdę tak mało się dzieje? Można choćby wspomnieć o Perseidach i artykule szerzej je opisującym)

- Gwiazda Barnarda, oceniam na 4 (trochę krótko i mapka wymaga chyba lupy - wg mnie wystarczyłby tylko jej fragment ale powiększony)

- Gwiazdozbiory sierpnia, oceniam na 5

- Komety na sierpień 2012, oceniam na X

- Z lornetką na gwiazdy, oceniam na 3 (niby ok, ale tak jakoś bez pomysłu na urozmaicenie tej wyliczanki. Ten artykuł jest chyba największym dla mnie rozczarowaniem - po czytaniu tekstów z obserwacji lornetkowych na forum liczyłem w nim na więcej piękna i magii)

- Perseidy, oceniam na 5 (super tekst)

- Mapy efemerydalne, oceniam na X

- Niebo w sierpniu (plansza na rozkładówce), oceniam na X

- Księżyce Jowisza i Saturna (plansze), oceniam na X

- Wydarzenia w układzie księżyców Jowisza, oceniam na X

- Kalendarz astronomiczny (tabele), oceniam na X

- Ciekawe obiekty mgławicowe, oceniam na 5

- Podniebne pląsy Księżyca, oceniam na 5

- Astrofotografia pl.-ks., oceniam na 5

- Obserwujemy Księżyc gołym okiem, oceniam na 3 - niestety nijaki tekst, czytając mam wrażenie że Autor nie za bardzo wiedział co chce przekazać

- Prognozy maksimum 24. cyklu akt. sł., oceniam na 4 - w sumie temat interesujący, ale trochę przegadany

- Wspomnienie tegorocznego tranzytu Wenus, oceniam na 5 - bardzo fajny artykuł wnoszący odrobinę życia

- W sercu Herkulesa, oceniam na 5 (ta ocena jest za fajnie napisany tekst, choć w M13 nie widzę doskonale ciemnych pasm w kształcie litery Y ani długich ramion zawijających się do środka)

- Wszechświat jak łąka, oceniam na 5 (choć gdyby można postawiłbym 6 - SUPER!)

- Sklep prenumeratora, oceniam na 4 (pomysł fajny ale gdzie jest wymieniany jednym tchem na forach model NIKON EX 10x50?)

- Pytania czytelników, odpowiedzi redakcji, oceniam na 5 (konkretna, rzetelna informacja)

- Galeria, oceniam na 5 (Pętla Łabędzia po prostu powala, natomiast Irys zaskoczył mnie kolorem)

Uwaga ogólna na temat czasopisma:

Trochę brak mi konsekwencji w publikowanych mapkach. Dla mnie (jako “zielonego” amatora) o wiele czytelniejsza jest poglądowa “mapka” jak w artykule “Co na niebie?” (oczywiście mam na myśli mapki w artykułach z zielonym listkiem). Myślę, że można rozważyć rozważyć w składzie tekstu wcięcia akapitów (dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo pogubienia się w kolejności czytania tekstu - jak mi się to zdarzyło na str. 24) i jakiś znaczek na końcu artykułu (daje to pewien komfort podczas czytania). Co do składu i korekty jest zdecydowanie lepiej niż w pierwszym numerze. Generalnie bardziej odpowiadają mi artykuły, w których nie ma przerostu ilości wymienianych obiektów i informacji - ważniejsze jest aby te informacje były ciekawe i pokazujące temat z różnych perspektyw (nie tylko astronomii). Uważam również, że dobrym pomysłem byłby umieszczanie przy autorze artykułu np. adresu emailowego (bo czytając artykuły czasami nasuwają się pytania co Autor miał na myśli).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Astroprogramista, oceniam na 4 - nie do końca wszystko zrozumiałem

- Szkicowanie, oceniam na X, choć wydaje się być praktycznie i konkretnie napisane

- Co na niebie?, oceniam na 5

- Gwiazda Barnarda, oceniam na 5 - bardzo ciekawe

- Gwiazdozbiory sierpnia, oceniam na 4

- Komety na sierpień 2012, oceniam na 5

- Z lornetką na gwiazdy, oceniam na X, nie mam jeszcze lornetki xD

- Perseidy, oceniam na 5

- Mapy efemerydalne, oceniam na 5

- Niebo w sierpniu (plansza na rozkładówce), oceniam na 4

- Księżyce Jowisza i Saturna (plansze), oceniam na 4

- Wydarzenia w układzie księżyców Jowisza, oceniam na X

- Kalendarz astronomiczny (tabele), oceniam na X

- Ciekawe obiekty mgławicowe, oceniam na X

- Podniebne pląsy Księżyca, oceniam na 4

- Astrofotografia pl.-ks., oceniam na 3

- Obserwujemy Księżyc gołym okiem, oceniam na 3

- Prognozy maksimum 24. cyklu akt. sł., oceniam na 5 - super tema!

- Wspomnienie tegorocznego tranzytu Wenus, oceniam na 5, bardzo miłe dzielenie się wspomnieniami z obserwacji.

- W sercu Herkulesa, oceniam na 5, dzielenie się odkryciami i propozycjami obiektów do obserwacji- świetny pomysł!

- Wszechświat jak łąka, oceniam na 5, super zdjęcia kosmicznych "owadów"

- Sklep prenumeratora, oceniam na X

- Pytania czytelników, odpowiedzi redakcji, oceniam na 5

- Galeria, oceniam na 4, chciałbym więcej tych pięknyych zdjęć

Uwaga ogólna na temat czasopisma:

Życzę umiejętności wyczucia odpowiedniej propocji artykułów "dla początkujących" do tych "dla zaawansowanych", gdyż może to być istotne w pozyskiwaniu czytelników(tak żeby z ednej stony sięnie nudzili, a z drugiej coś jednak rozumieli), jeśli o mnie chodzi proporcja póki co jest w porządku. Ważne żeby po roku w artykułach "dla początkujących" nie było tego samego np. o gwiazdozbiorach sierpnia co rok wcześniej, bo będzie nudno. Ale z pewnością nie wyraziłem właśnie żadnej odkrywczej myśli. I życzę umiejętności dobierania ciekawych tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi numer będę miał w najbliższym tygodniu więc jak moge ocenie artykuły z 1 numeru:

 

- Astroprogramista, oceniam na X

- Szkicowanie, oceniam na 5

- Co na niebie?, oceniam na -

- Gwiazda Barnarda, oceniam na -

- Gwiazdozbiory sierpnia, oceniam na -

- Komety na sierpień 2012, oceniam na -

- Z lornetką na gwiazdy, oceniam na 5

- Perseidy, oceniam na -

- Mapy efemerydalne, oceniam na 4 planetoidy troche za słabe i moim zdaniem za dużo poświęcono miejsca szczególnie na mapy choc same mapy na 5

- Niebo w sierpniu (plansza na rozkładówce), oceniam na - moge tu dac ocene na lipiec 4 ponieważ troche mało zrozumiałe dla początkującego tzn. te współrzedne

- Księżyce Jowisza i Saturna (plansze), oceniam na 4 po prostu za mała grfika

- Wydarzenia w układzie księżyców Jowisza, oceniam na 4 bo po co wydarzenie w ciągu dnia i dotego pod horyzontem ?

- Kalendarz astronomiczny (tabele), oceniam na 4 mozna by to ując w tabelke bo poco pisac kilka razy to samo "Słońce eschodzi w Warszawie (..) "

- Ciekawe obiekty mgławicowe, oceniam na 5

- Podniebne pląsy Księżyca, oceniam na -

- Astrofotografia pl.-ks., oceniam na x

- Obserwujemy Księżyc gołym okiem, oceniam na -

- Prognozy maksimum 24. cyklu akt. sł., oceniam na -

- Wspomnienie tegorocznego tranzytu Wenus, oceniam na -

- W sercu Herkulesa, oceniam na -

- Wszechświat jak łąka, oceniam na -

- Sklep prenumeratora, oceniam na 4 a nie lepiej to umiescic na stronie www ?

- Pytania czytelników, odpowiedzi redakcji, oceniam na 5 - bardzo dobrze

- Galeria, oceniam na 5

Uwaga ogólna na temat czasopisma:

bardzo fajnie sie prezentuje ale wielkość czcionki jest dobra choc mozna troche zmniejszyć zawsze wiecej miejsca. Chyba innych zastrzezeń nie mam. Jak bedzie obowiazywał konkurs to ocenie reszte artykułów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem dla wszystkich zaangażowanych w powstawanie pisma , ale uważam , że jeszcze nie czas na "podsumowanie wyników" . W innym wątku czytelnicy wypowiadają się ; "co by zrobić aby było lepiej" , a redaktorzy wyciągają wnioski (i moim zdaniem to jest godne pochwały) więc uważam że nie trzeba zachęty (typu nagroda) . Ja odbieram AA jako czasopismo , które "trzeba" mieć nie dla nagrody , ale doceniam starania redakcji na ciągłe doskonalenie - KAIZEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że to bardzo dobry sposób na wyrażenie zdania na temat pisma bo autorzy jasno widzą które artykuły cieszą się największym zainteresowaniem wśród czytelników i pod tym kątem mogą rozwijać swój miesięcznik. Dodaję moją ocenę:

- Astroprogramista, oceniam na X

- Szkicowanie, oceniam na 5

- Co na niebie?, oceniam na 5

- Gwiazda Barnarda, oceniam na 4

- Gwiazdozbiory sierpnia, oceniam na 4

- Komety na sierpień 2012, oceniam na 5

- Z lornetką na gwiazdy, oceniam na 4

- Perseidy, oceniam na 5

- Mapy efemerydalne, oceniam na 3 - tak nisko dlatego że trochę trudno odnaleźć się w tych mapkach mniej doświadczonym astroamatorom (tutaj przydała by się jakaś mała prostsza mapka gdzieś w rogu, która umiejscawiała by tą dokładniejszą), brakowało mi też mapy dla komety C/2011 F1 (LINEAR) którą chciałbym "ustrzelić"

- Niebo w sierpniu (plansza na rozkładówce), oceniam na X

- Księżyce Jowisza i Saturna (plansze), oceniam na X

- Wydarzenia w układzie księżyców Jowisza, oceniam na X

- Kalendarz astronomiczny (tabele), oceniam na 5

- Ciekawe obiekty mgławicowe, oceniam na 5

- Podniebne pląsy Księżyca, oceniam na 5

- Astrofotografia pl.-ks., oceniam na 3 - nie podobało mi się to że autor za często odsyłał czytelnika do internetu, rozumiem że temat jest obszerny i w jednym artykule nie ma możliwości jego wyczerpania ale zawsze można kontynuować problem w kolejnych numerach

- Obserwujemy Księżyc gołym okiem, oceniam na 3

- Prognozy maksimum 24. cyklu akt. sł., oceniam na 5

- Wspomnienie tegorocznego tranzytu Wenus, oceniam na 5

- W sercu Herkulesa, oceniam na 5

- Wszechświat jak łąka, oceniam na 5

- Sklep prenumeratora, oceniam na X

- Pytania czytelników, odpowiedzi redakcji, oceniam na 5

- Galeria, oceniam na X

Uwaga ogólna na temat czasopisma:

Ogólnie uważam że AA to świetny pomysł, bardzo brakowało mi ciekawego pisma polskojęzycznego, z którego na bieżąco można dowiedzieć się o najciekawszych zjawiskach astronomicznych i dodatkowo poszerzyć zainteresowania, bo np nigdy wcześniej nie interesowało mnie szkicowanie a po przeczytaniu Waszych artykułow na ten temat mam zamiar spróbować własnych sił :D trzymam kciuki za autorów oby tak dalej :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzutem na taśmę (nie licząc na nagrody-lecz z potrzeby serca) dodaję swoją opinię:

 

- Astroprogramista, oceniam na 5

- Szkicowanie, oceniam na 4

- Co na niebie?, oceniam na 5

- Gwiazda Barnarda, oceniam na 4

- Gwiazdozbiory sierpnia, oceniam na 5

- Komety na sierpień 2012, oceniam na 5

- Z lornetką na gwiazdy, oceniam na 4

- Perseidy, oceniam na 4

- Mapy efemerydalne, oceniam na 5

- Niebo w sierpniu (plansza na rozkładówce), oceniam na 5

- Księżyce Jowisza i Saturna (plansze), oceniam na 5

- Wydarzenia w układzie księżyców Jowisza, oceniam na 5

- Kalendarz astronomiczny (tabele), oceniam na 4

- Ciekawe obiekty mgławicowe, oceniam na 5

- Podniebne pląsy Księżyca, oceniam na 5

- Astrofotografia pl.-ks., oceniam na 5 lbo nawet 6

- Obserwujemy Księżyc gołym okiem, oceniam na 3

- Prognozy maksimum 24. cyklu akt. sł., oceniam na 4

- Wspomnienie tegorocznego tranzytu Wenus, oceniam na 3

- W sercu Herkulesa, oceniam na 4

- Wszechświat jak łąka, oceniam na 4

- Sklep prenumeratora, oceniam na 3

- Pytania czytelników, odpowiedzi redakcji, oceniam na 3

- Galeria, oceniam na 5

 

Uwaga ogólna na temat czasopisma:

Proponuję wprowadzić do magazynu (np. poświęcić choćby jedną, lub pół strony) stałą rubrykę "astro-news'y" w której bedą prezentowane najnowsze odkrycia jak również informacje o projektach, misjach, lub innych osiągnięgnieciach w dziedzinie astronomi. Chodzi o takie krótkie relacje (jakieś rameczki nawet),w których w kilku zdaniach okraszonych jakimś małym rysunkiem/zdjęciem pojawią się ciekawe informacje. W internecie jest dużo takich nowinek chociażby na stronach NASA. Dostaję dużo takich informacji na newsletter z "Astronomy magazine" więc na pewno nie brakuje tego w internecie - szczególnie na anglo-języcznych stronach. Nie wiem jak pozyskiwanie takich informacji z prawem do publikacji wygląda, ale mam nadzieję, żę uda się to wcielić do magazynu.

 

2. publikować informacje o lokalnych spotkaniach, zlotach, otwartych wykładach astronomicznych, etc..

 

3. Proponuję rozszerzenie "programu lojalnościowego" dla prenumeratorów o wyrobienie jakiś kart (małobudżetowych np. w formie większej lakierowanej wizytówki etc..), które uprawniałyby np do zakupów ze zniżkami w astro-sklepach. ulgowych wejściówek do planetarium etc.. z tego co wiem ,to PTMA dogadało się z kilkoma sklepami i dla członków dają 5% zniżki..

 

4. Ciut mniejsza czcionka tekstów - pozwoli wygospodarować dodatkowe miejsce i lepiej się czyta.

 

5. Może kącik "zrób to sam".

 

6. Stała rubryka "testy sprzętu"

 

7. W przyszłości może dołączona bedzie jakaś płytka cd z aplikacjami, dodatkowymi materiałami, lub zdjęciami.

 

8. Mam nadzieję, że jak już reklamy wkroczą na łamy magazynu, to nie kosztem obecnej ilości stron, lecz bedą dokładane kolejne strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z małej furtki ;) dorzucam swoje trzy grosze

Ankieta kończy się, powiedzmy, 20 sierpnia.

 

- Astroprogramista, oceniam na X/4*

- Szkicowanie, oceniam na 5

- Co na niebie?, oceniam na 3/4

- Gwiazda Barnarda, oceniam na 4

- Gwiazdozbiory sierpnia, oceniam na 4

- Komety na sierpień 2012, oceniam na 5

- Z lornetką na gwiazdy, oceniam na 4

- Perseidy, oceniam na 5

- Mapy efemerydalne, oceniam na 5

- Niebo w sierpniu (plansza na rozkładówce), oceniam na 5

- Księżyce Jowisza i Saturna (plansze), oceniam na 3/5**

- Wydarzenia w układzie księżyców Jowisza, oceniam na 4***

- Kalendarz astronomiczny (tabele), oceniam na 3/4

- Ciekawe obiekty mgławicowe, oceniam na 5

- Podniebne pląsy Księżyca, oceniam na 5

- Astrofotografia pl.-ks., oceniam na X

- Obserwujemy Księżyc gołym okiem, oceniam na 5

- Prognozy maksimum 24. cyklu akt. sł., oceniam na 5

- Wspomnienie tegorocznego tranzytu Wenus, oceniam na 5****

- W sercu Herkulesa, oceniam na 5

- Wszechświat jak łąka, oceniam na 4

- Sklep prenumeratora, oceniam na X

- Pytania czytelników, odpowiedzi redakcji, oceniam na 5

- Galeria, oceniam na 3*****

Uwaga ogólna na temat czasopisma:

 

Czasopismo sprawia wrażenie świetnej rzeczy dla początkującego, natomiast - z mojego punktu widzenia - trochę za mało jest artykułów dla średnio zaawansowanych miłośników. Jeśli można wystawić ocenie tej proporcji, dałbym coś między 3 a 4. Na pewno jest dużo lepiej w porównaniu do numeru 1. Podobnie jak część kolegów, chętnie widziałbym artykuły dotyczące nowych odkryć oraz - w miarę możliwości - położenie większego akcentu na astronomię teoretyczną (pisaną zrozumiałym językiem).

Chętnie też widziałbym mniejszą czcionkę ;)

 

____________________________________________

*programowanie to nie moja bajka, ale w artykule jest sporo informacji dla nieprogramujących

**3 za czytelność grafiki, 5 za ideę dużej dokładności przedstawienia układu księżyców

***brak tranzytów WCP

****szkoda, że zabrakło relacji z miejsca, gdzie tranzyt się udał - ale to kwestia złapania odpowiedniej ilości osób piszących

***** idea galerii słuszna, ale walczcie o jakość druku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wzięcie udziału w ankiecie. Wasze odpowiedzi zostaną wykorzystane dla rozwoju pisma. Szkoda tylko, że zaledwie mniej niż 30 osób spośród kilku tysięcy użytkowników Astropolis przyznało się, że przeczytało cały numer.

 

W wyniku losowania nagrodę - lornetkę Nikon Action 8x40 EX przyznaję użytkownikowi o nicku semperfideli32.

Los jest o tyle szczęśliwy, że już po losowaniu zauważyłem, że ów czytelnik nie ma jeszcze lornetki, tym bardziej z większą satysfakcją nagrodę tę mu przekazuję.

 

W sprawie odbioru nagrody proszę o kontakt na PW.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Astroprogramista, oceniam na 5

- Szkicowanie, oceniam na 5

- Co na niebie?, oceniam na 4,5

- Gwiazda Barnarda, oceniam na 45

- Gwiazdozbiory sierpnia, oceniam na 5

- Komety na sierpień 2012, oceniam na 5

- Z lornetką na gwiazdy, oceniam na 5

- Perseidy, oceniam na 5

- Mapy efemerydalne, oceniam na 4,5

- Niebo w sierpniu (plansza na rozkładówce), oceniam na 4

- Księżyce Jowisza i Saturna (plansze), oceniam na4

- Wydarzenia w układzie księżyców Jowisza, oceniam na 4

- Kalendarz astronomiczny (tabele), oceniam na 5!

- Ciekawe obiekty mgławicowe, oceniam na 4

- Podniebne pląsy Księżyca, oceniam na 4

- Astrofotografia pl.-ks., oceniam na 5

- Obserwujemy Księżyc gołym okiem, oceniam na 4

- Prognozy maksimum 24. cyklu akt. sł., oceniam na 5

- Wspomnienie tegorocznego tranzytu Wenus, oceniam na 5

- W sercu Herkulesa, oceniam na 3

- Wszechświat jak łąka, oceniam na 3

- Sklep prenumeratora, oceniam na 5

- Pytania czytelników, odpowiedzi redakcji, oceniam na 4,5

- Galeria, oceniam na 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.