Skocz do zawartości

M31


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Mam straszny sentyment do tej galaktyki, może dlatego, że nie mam jej w swoich zbiorach.

Podoba mi się zdjęcie. Może dało by się lekko wyostrzyć struktury gazowe w M31.

 

Jaki miałeś odrzut klatek? czy wszystkie wykorzystałeś do stacku?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 100% uzysku klatek :) przy takiej ogniskowej i 90s to nic takiego. Następnym razem dopalę jeszcze materiału, ale zastosuję czasy rzędu 150-180s, odrzutu będzie trochę, ale detalu powinno być więcej.

Pav1007, wrzucam stack, pobaw się i pokaż co Ci wyszło ;)

http://speedy.sh/zhHTp/m31.tif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za wasze wersje, są świetne, szczególnie Iluvatara. Jak obrabiałeś?

Chociaż wydaje mi się, że zdjęcie ma dominantę niebieskiego, to sama galaktyka wygląda wspaniale.

 

Obrabiałem tylko w PS. Głównie na krzywych, trochę levelsów do wyrównania tła (choć jeszcze nie idealnego), użyłem też akcji Astronomy Tools

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawat jestem pod wrażeniem, piękna jest. Koło północy sam zasadziłem się na M31. Jednak na wschodzie mam łunę od Krosna i nie wyglądało to dobrze. Robiłem zdjęcia na 250mm, montaż to EQ 3-2, aparat Canon 1000d. Czasy koło 2min przy tej ogniskowej już niestety ujawniają niedoskonałość montażu. Dzięki Tobie wiem że:

-moje 12min (suma) naświetlania to zecydowanie za mało ;)

-ogniskowa 250mm to zdecydowanie za dużo do 2min naświetlania

 

Dzisiaj w nocy się poprawię i zacznę zabawę koło 1 w nocy jak już Andromeda będzie wyżej. Zmniejsze też ogniskową powiedzmy do 170mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Ja osiągałem dobre rezultaty stosując czasy rzędu 3,5 minut na 135mm przy małym odrzucie czy też 30 sekund na 750mm również z bardzo niewielkim odrzutem. Sprawdź dokładnie ustawienie na biegun, może tu leży problem.

I, tak, 12 minut to jest jednak dosyć mało :)

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lunetkę biegunową i na nią ustawiam. Oczywiście najpierw mniejwiecej ustawiam godzinę i datę na montażu. Być może nie wypoziomowałem dobrze całości. Albo po prostu mój montaż nie jest tak dokładny :)

 

Edit:

Twoje czasy są godne podziwu, 30sek na 750mm mi się udawało raz na 15 klatek :)

Edytowane przez Piotrekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Echhh ja już sam nie wiem co jest grane, mimo 1h naświetlania nie osiągam takich rezultatów jak Twoje. Może to wina samego aparatu, albo obiektywu albo braku ostrości. Tylko tyle udało mi się osiągnąć:

 

a4.jpg

 

Sprzęt:

Montaż EQ 3-2 napęd jedna oś

Canon 1000d + EF-S 55-250mm robione na 200mm światło koło 6

Klatki koło 1,30sek ale zdażały się rodzynki po 2min

Składane w DSS + wyrównanie tła w PixInsight_LE + Lightroom

 

Podpowiedz mi proszę jak ustawiasz strość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Echhh ja już sam nie wiem co jest grane, mimo 1h naświetlania nie osiągam takich rezultatów jak Twoje. Może to wina samego aparatu, albo obiektywu albo braku ostrości. Tylko tyle udało mi się osiągnąć:

 

a4.jpg

 

Sprzęt:

Montaż EQ 3-2 napęd jedna oś

Canon 1000d + EF-S 55-250mm robione na 200mm światło koło 6

Klatki koło 1,30sek ale zdażały się rodzynki po 2min

Składane w DSS + wyrównanie tła w PixInsight_LE + Lightroom

 

Podpowiedz mi proszę jak ustawiasz strość.

 

Ja ustawiałem ostrość na oko, robiąc kilka zdjeć i szukając kiedy gwiazdka jest najmniejsza.

 

Co do zdjęcia to strasznie wyciąłeś tło. Pewnie w celu eliminacji szumu - nie tędy droga. Musisz poza tym dodawać klatki o takich samych czasach bo po pierwsze darki będą się źle odejmować a po drugie szum Ci się nie uśredni, przez co nie wyłowisz z tła detali. Tak poza tym to zdjęcie jest praktycznie monochromatyczne i całe czerwonawe - coś jest źle zrobione w czasie składania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obiektyw, na którym nieskończoność jest na końcu pierścienia, z ostrością nigdy nie ma problemu, dodatkowo przymykam trochę przysłonę.

 

Twoje zdjęcie wygląda na źle złożone/obrobione.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za pomoc. Zdjęcie to stack głównie klatek po 1,30 ale zdarzały sie i dłuższe więc możecie mieć rację. Reasumując:

 

1 ustawiam ostrość

2 robię klatki o tym samym czasie naświetlania

3 robie darka, no właśnie ale wystarczy tylko jeden czy trzeba ich zrobić więcej?

4 składam w DSS (tutaj nie klikałem żadnych opcji na zmianę koloru, sam wyszedł taki czerwonawy zafarb, w wolnym czasie wrzucę stacka i pojedyńczą klatkę. Jest jakiś dobry tutorial do składania w DSS? Korzystałem z jednego i tam nie zaznaczało się praktycznie żadnych opcji, a na pewno na zmianę koloru)

5 potem kosmetyka w krzywych i wyrównaniu tła

 

 

PS. zauważyłem na innych zdjęciach, że mój aparat robiąc zdjęcia w nocy bardzo często robi niebo na odcień czerwony

 

PPS. Krawat sorry za zaśmiecanie wątku, jak coś to pisz założę nowy temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 ustawiam ostrość

Ostrość jest kluczowa w astrofoto.

 

2 robię klatki o tym samym czasie naświetlania

Tru :-)

 

3 robie darka, no właśnie ale wystarczy tylko jeden czy trzeba ich zrobić więcej?

mniej więcej połowa ilości lightów. najlepiej zrobić połowę przed i połowę po... albo jeden light i jeden dark... ale i tak robi się darki na końcu :-)

 

4 składam w DSS (tutaj nie klikałem żadnych opcji na zmianę koloru, sam wyszedł taki czerwonawy zafarb, w wolnym czasie wrzucę stacka i pojedyńczą klatkę. Jest jakiś dobry tutorial do składania w DSS? Korzystałem z jednego i tam nie zaznaczało się praktycznie żadnych opcji, a na pewno na zmianę koloru)

W DSS nic nie robisz poza stackowaniem, tutaj masz króki tutek:

http://astronomiaama...anie-zdjec.html

 

obróbkę rób w PSP, LR, PixInsight

 

5 potem kosmetyka w krzywych i wyrównaniu tła

obróbkę rób w PSP, LR, PixInsight

 

Tak jak zbuffer napisał - wyciąłeś tło by zamaskować szum... nie wyczerniaj tak tła i wyrównaj kolory.

np: http://astronomiaama...gb-balance.html

 

Krawat - jeszcze nie zabrałem się za Twoją m31... sorka ale czasu brak :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pav1007 no co tu dużo pisać, teraz wiem dużo więcej. Z darkami zaszalałem bo zrobiłem aż 1 :-). Teraz pozostaje tylko robić zdjęcia, dzięki jeszcze raz.

Polecam się :-)

 

z Darków tworzy się tzw. Masterdark który jest odejmowany od wszystkich lightów - dlatego kluczowe jest by zrobić darki w tej samej temperaturze co lighty (tyczy się odczywiście DSLR a nie kamerek, które można schłodzić w warunkach domowych).

 

:-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucasz wszystko razem, "luzem" (tylko ładujesz w DSS darki jako Dark Frames oczywiście), klikasz na stackowanie i się niczym nie przejmujesz ;)

 

 

Krawat - jeszcze nie zabrałem się za Twoją m31... sorka ale czasu brak :-(

 

To poczekaj jeszcze trochę, bo dopaliłem jeszcze 2 razy tyle materiału B)

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.