Skocz do zawartości

Kometa 168P/Hergenrother wybuchła


Piotrek Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się nie pochwalę, bo nie ma czym ale pokażę, bo to jednio z moich pierwszych astrofoto.

Złoty Edek 80, EOS 7D, stare EQ5. 8x30sek.

Niestety kompletnie nie potrafię zidentyfikować pobliskich gwiazdek - patrzę w Stellarium i nic nie widzę. Jak Wy identyfikujecie gwiazdy na zdjęciu? Chciałem ocenić jasność komety.

kometa 168P.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie pochwalę, bo nie ma czym ale pokażę, bo to jednio z moich pierwszych astrofoto.

Niestety kompletnie nie potrafię zidentyfikować pobliskich gwiazdek - patrzę w Stellarium i nic nie widzę. Jak Wy identyfikujecie gwiazdy na zdjęciu? Chciałem ocenić jasność komety.

 

A mnie się Twoja fotka bardzo podoba, na tyle że pomogę Ci w problemie.

 

Po naniesieniu pozycji komety na swój atlas oszacowałem jej położenie na:

RA 23:47:14 (błąd rzędu 3s)

DE +30°54'45" (błąd rzędu 30")

 

Po porównianiu z MPC stwierdzić mogę, że robiłeś to zdjęcie ok godziny 23 w dniu 18 X 2012.

 

Dodatkowe informacje orientacyjne:

- Zdjęcie jest zorientowane "normalnie" czyli północ na górze

- na zdjęciu 522 pixele w lewo i 113 w górę od komety masz jakby drugą mniejszą "kometę", to galaktyka NGC7760

- jakby utworzyć trójkąt równoboczny z komety i galaktyki skierowany trzecim narożnikiem w dół to będzie nim jasna gwiazda, jedna z najjaśniejszych na zdjęciu - jest to V360 Peg

- najjaśniejsza gwiazda w lewym dolnym rogu to HIP 117559

- problemem jest fakt, że na zdjęciu nie ma żadnej gwiazdy z katalogów Bayera czy Flamsteeda.

 

PS. Dla większej jasności dołączam Twoje zdjęcie obrobione w AFA. Położenie komety to 23:47:11.4 i +30°53'40". Czas wykonania zdjęcia pomiędzy 22:49 (zgodność w deklinacji z MPC) a 23:10 (zgodność w rektascencji z MPC). Zasięg najsłabszych gwiazd na zdjęciu ok. 16.0 mag

kometa.jpg

Edytowane przez Piotr Brych
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astromiłośnik

Udało mi się ją zaobserwować dzisiaj z mojej miejscówki i powiem, że jest to bardzo słaby i trudny do odnalezienia obiekt. W szukaczu ta kometa była praktycznie niewidoczna, a to zapewne za sprawą bliskości Krakowa, ale udało mi się ją jakoś znaleźć. Bardzo słaby obiekt, ciemny, najlepiej obserwować go techniką zerkania. Dodam jeszcze, że bardzo cieszy mnie zaliczenie tej kometki, dobra mapka nieba to jest to!

 

168p.png

 

A tu mapka dla tych którzy chcą na nią zapolować. :astronom:

Edytowane przez Astromiłośnik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze,

Dziękuję za wyczerpujące informacje na temat, który mnie interesował. Twój post zmotywował mnie na tyle, że zrobiłem drugie podejście do tematu wypalając tyle materiału, na ile moje stare EQ5 pozwoliło (22x60sek. iso 1000).

 

Zdjęcie z dnia 19.10.2012 godz. 22

 

p168 kopia.jpg

 

Następnie zainstalowałem Twój program AFA - fantastyczne narzędzie - wykorzystałem go i oto wynik:

 

p168 kopia2.jpg

 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kometa ma głowę, z której wydobywa się warkocz(e)

bo tylko z ... możeby być ogon :szczerbaty:

że niby to takie proste? A co ma głowonóg powiedzieć. Nam nogi można powyrywać z ... (że zacytuję trzy kropki), a jemu? :szczerbaty:

Ale co tam, pokornie przyznaję się do niefachowego użycia ogona, choć po prawdzie to bardziej ogon, niż warkocz przypomina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że od jądra komety coś się oderwało. Jasność nowego fragmentu komety oceniono na 17 mag, a znajduje się on zaledwie 2" od głównego jądra komety. Więcej tu:

 

http://remanzacco.blogspot.it/2012/10/splitting-event-in-comet.html

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Kometa z 4 listopada 2012 ok godz. 21. z Melun pod Paryżem. GSO 150/750 C350Dmod., 11X300sek.

Jakoś dziwnie poskładał mi to DSS, próbowałem z różnymi ustawieniami szczególnie w zakładce Light ale po kilku godzinach poddałem się i zostawiam tak jak jest.

..pewnie jeszcze do tego wrócę.

 

Pozdrawiam

Tomasz

post-17684-0-96051600-1352193521_thumb.jpg

Edytowane przez Toma
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.