Skocz do zawartości

Pepin w krzakach - Olympus 10x42 EXWP I


Pepin Krootki

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że recenzja nie jest czysto astronomiczna, ale po konsultacji z Jankiem postanowiłem nią się z Wami podzielić.

O, o, teraz zwala na mnie!

PS

Łukasz, więcej takich recenzji! Mogą dotyczyć także małych lornetek. Małe jest piękne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzja boska. Nie zgodzę się tylko z tym, że z klocami typu WO ED 10x50 nie da się łazić po krzaczorach - przecież w takich miejscach łatwiej natknąć się na dziką zwierzynę, a wtedy dobrze jest mieć ze sobą lornetkę zaczepno-obronną ;)

 

O, o, teraz zwala na mnie!

Najpierw podpuszcza a potem ma pretensje...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie zgodzę się tylko z tym, że z klocami typu WO ED 10x50 nie da się łazić po krzaczorach - przecież w takich miejscach łatwiej natknąć się na dziką zwierzynę, a wtedy dobrze jest mieć ze sobą lornetkę zaczepno-obronną ;)

Był już taki przypadek, że pewna Amerykanka uratowała męża szarpanego przez niedźwiedzia, waląc misia po łbie lornetką na pasku. U nas by poszła do kicia za kłusownictwo i dewastację przyrody.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna recenzja

Takie pytanko nasuwa się xininsowi :) . To znaczy , że skłaniasz się Pepinie w stronę dachówek , czy jest to raczej chwilowe zauroczenie . A , i jeszcze jedno co mnie interesuje - pole widzenia . Czy przyrównywałeś swój egzemplarz z odpowiednikiem Porro ? Jeśli tak to czy jest różnica między nimi , chodzi mi o to czy różnica jest odczuwalnie większa w Porro czy niekoniecznie ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy , że skłaniasz się Pepinie w stronę dachówek , czy jest to raczej chwilowe zauroczenie . A , i jeszcze jedno co mnie interesuje - pole widzenia . Czy przyrównywałeś swój egzemplarz z odpowiednikiem Porro ? Jeśli tak to czy jest różnica między nimi , chodzi mi o to czy różnica jest odczuwalnie większa w Porro czy niekoniecznie ?

Pozdrawiam

 

Czy skłaniam się w stronę dachówek. Cóż... człowiek z wiekiem zmienia poglądy :) zbiera doświadczenia, nabiera dystansu...

Można raczej powiedzieć, że "wyzdrowiałem" :)

Poza tym miałem ostatnio okazję często popatrzyć przez sprzęty z naprawdę wysokiej półki.

Kiedy patrzysz przez Swarovskiego, albo Nikona HG masz gdzieś, że to dachówka :) Amen.

 

No dobra, zejdźmy na Ziemię. Gdy chodzisz po górach, taka dachowa 8x42 u szyi jest jednak znacznie bardziej wygodna od mojej uniwersalnej 50-tki, chociaż z "suchych liczb" to nie wynika (moja 7x50 Porro i tak jest lekka i kompaktowa jak na 50-tkę). Jestem osobą raczej drobnej postury, mam małe dłonie, a wiszący na piesi klocek jednak uprzykrza spacery. Dlatego zacząłem szukać czegoś mniejszego i przez przypadek trafiłem na tego używanego Olympusa.

Na pewno są to instrumenty do konkretnych zastosowań. Jeśli ktoś jest ptasiarzem, potrzebuje lornetki tylko na dzień, a do tego przemierza pieszo z lornetką u szyi duże dystanse... zaczynam rozumieć, dlaczego oni wybierają "dachówki".

 

Wstawiam porównanie. moja lornetka Porro 7x50 (cuś a'la DO Titanium 7x50) oraz obok dachowy Olympus. Kiedy sobie powieszę obie na piersi - czuć różnicę.

 

IMG_3028.JPG

 

Ktoś powie - porównujesz 50-tkę z 40-tką a nie powinieneś. Naturalnie - są też małe, poręczne i kompaktowe "Porro". Nie przeczę.

 

Trzeba jasno powiedzieć, że jako podstawowa lornetka do astro taka średniej wielkości dachówka to nieporozumienie. Jako instrument do przeglądu i podziwiania nieba Olympus raczej się nie sprawdzi. 7x50 wygrywa z nią o kilka długości - widzisz w jednym polu znacznie więcej gwiazd. Łatwiej dostrzega się obiekty rozciągłe (o ile w małym "Olku" w ogóle je się dostrzega). Przewaga wynikająca z większego obiektywu jest ogromna.

 

Gwoli porównania pola widzenia - nie miałem okazji porównać osobiście. Muszę podeprzeć się ustaleniami fachowców.

Tutaj o dziwo Olympus 10x42 EXPS I (Porro) ma dużo mniejsze pole widzenia, od dachówki 10x42 EXWP I.

 

http://www.optyczne.pl/107-Test_lornetki-Olympus_10x42_EXWP_I.html

 

http://www.optyczne.pl/151-Test_lornetki-Olympus_10x42_EXPS_I.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli porównania pola widzenia - nie miałem okazji porównać osobiście. Muszę podeprzeć się ustaleniami fachowców.

Tutaj o dziwo Olympus 10x42 EXPS I (Porro) ma dużo mniejsze pole widzenia, od dachówki 10x42 EXWP I.

 

http://www.optyczne....x42_EXWP_I.html

 

http://www.optyczne....x42_EXPS_I.html

 

No właśnie zbieram sobie takie informacje i tak próbuję jakieś wnioski wyciągnąć . Mam starą 10x50 (oczywiście Porro) i naprawdę wiem , co znaczy tułać się z nią na szyi kilka godzin i myślę że nie ważne czy się waży 50 czy 100 kg. po kilku godzinach ciąży tak samo każdemu . Choć w najbliższych planach (rok może dwa) nie mam zakupu nowej lornetki , a wiem że tego typu sprzęt należy kupować z rozwagą (no chyba że się napalimy :) ) to w przyszłości na pewno chciałbym powiększyć swoją kolekcję i już dziś zbieram powoli wiadomości . Czy warto "przepłacić" trzykrotnie za dachówkę , czy już pomęczyć się z dodatkowym balastem na szyi. Z drugiej strony wiem dobrze , że zakup ma służyć długimi latami , a w takim razie inaczej podchodzę do "przepłacania" .

Dziękuję za dzielenie się swoją refleksją i wiedzą w podobnych (pierwszorzędnie opisywanych) artykułach .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.