Jump to content
Sign in to follow this  
napoleon

3,8 m teleskop na Mauna Kea na Hawajach na sprzedaż

Recommended Posts

Może Polska mogłaby skorzystać z okazji na zakup 3,8m teleskopu?

4 miliony! a ciekawe ile wart jest w sumie cały sprzęt astronomiczny, który trzymamy w domach? chyba wyszłaby kwota podobnego rzędu, czyli... już kupiliśmy taki teleskop, ale w kawałkach :D (do weryfikacji tej tezy zachęcam przedstawicieli sprzedawców!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.25 mln $? Tyle zarabiają rocznie szefowie największych banków, w które rządy rozwiniętych krajów ufnie pompują biliony dolarów wzięte z powietrza. A na utrzymanie obserwatoriów jakoś kasy nie ma, smutne to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

no to jak!!!!???????? Zrzutka ludzi z Astropolis po $2500 (licze że 500 osób się znajdzie) i mamy teleskop na Hawajach!!!! :szczerbaty: Co to dla nas :whistling:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nawet nie wyjdzie jedna nocka za te 2,5 kafla... To se ne wrati :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
.....

Co o tym sądzicie? Jaką akcję należałoby przeprowadzić,aby to było możliwe do zrealizowania?

 

Nie da rady w kolejce jest kolejny program wsparcia deweloperów, obniżenie wieku emerytalnego mundurówek do 25 roku życia......

 

Proponuje abyśmy to my amatorzy wystawili swój cały sprzęt i za te miliony o których pisze szuu w czynie obywatelskim kupili ten zestaw. :laughbounce2:

 

Pozdrawiam

Edited by Tomek_P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyczuwam tu brak postawy prospołecznej. Za zebrane fundusze z opylenia egoistycznych narzędzi samorealizacji należało by kupić zestawy małego inkasenta i opłacić komando poborców opłat abonamentowych TVP. Dzięki temu krajowa rada domofonii miała by środki na jeden sezon serialu edukacyjnego Astroklan.

 

:szczerbaty:

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Błąd - nie na sprzedaż a na wynajem, roczna opłata 4 mln zł.

Jakby w tej cenie był na sprzedaż to byśmy nie zdążyli przeczytać ogłoszenia zanim stałoby się nieaktualne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, żeczywiście wynajem. To nie opłaca się sprzedawać naszych zabawek. Możemy się jednak dobrowolnie opodatkować. Podatek od deszczu fotonów, wyliczany z powierzchni lustra, normalizowany seeingiem. Oczywiście teleskopy z kratką będą zwolnione.

 

To dopiero postawa prospołeczna ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podatek od deszczu fotonów, wyliczany z powierzchni lustra, normalizowany seeingiem. Oczywiście teleskopy z kratką będą zwolnione.

 

Nigdy, przenigdy nie podawajmy pomysłów na podatki bo może się zdarzyć, że pomysł ten zostanie przez urzędników podchwycony i będzie nieszczęście. Niedowiarkom przypominam, że niektóre gminy wprowadzają właśnie podatek od deszczu pod pozorem że z dachów woda jest odprowadza do miejskiej kanalizacji.

 

Powiadają, że gdy niecałe 200 lat temu, Faraday na jakiejś wystawie prezentował swoje wynalazki z zakresu indukcji elektromagnetycznej (początki elektroenergetyki) na pytanie odwiedzającego wystawę wysokiego urzędnika podatkowego "a czemu te zabawki mają służyć" odpowiedział proroczo "jeszcze nie wiem, ale jestem pewien, że kiedyś to opodatkujecie".

 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.