Skocz do zawartości

Mac OS


Hall9000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam podobną sytuację sprzętową - Macki w domu - nie lubię paralles desktop, znajomemu wysypało OSX po roku użytkowania, u mnie system jako sam osx pracuje sprawnie 2 lata albo więcej prawie 3, intensywnego użytkowania w grafice, pełny pakiet design adoba i inne programy do foto (np adobe PS lightroom).

 

Taką znalazłem listę programów może się przydać :

http://www.astronomyonline.org/AstronomySoftware.asp#Apple

 

Ja z racji tego że mam Adobe zdecyduję się chyba na nebulosity i PS. PixInsight ma w diabła opcji i ciężko się w tym połapać trochę, i z tego co widziałem jakieś wiersze poleceń się w tym pisze ? dobrze mówię matematycznie się go programuje do działania. Wole jednak graficzne rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też moje maki robią głównie w grafice. Nie zauważyłem żadnego problemu z Parallesem. Co więcej, nowa wersja 8 jest naprawdę świetna. W połączeniu z SSD działa szybciej niż nie jeden oryginalny PC. Póki co, nie ma porównywalnego z Maximem softu dla Mac'a. Rozmawiałem na ten temat z twórcą Maxima i obiecał (było to na ostatnim NEAIC), że wkrótce będzie wersja na MacOS. Czekam i czekam ;)

 

W zasadzie to tylko tego już mi brakuje. TheSkyX jest na Mac'a (nawet lepszy niż PC), soft graficzny - wiadomo, jest i to super, tylko ten cholerny Maxim. To w ogóle jedyna aplikacja dla której hoduję jeszcze Pecata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również używam Parallels'a od dobrych paru lat i nigdy nie miałem z nim problemów. Na MB Air z SSD pełne ładowanie Windowsa 7 z aplikacjami działającymi w tle trwa poniżej 10 s.

 

W PixInsight nic nie trzeba pisać w linii poleceń. On ma po prostu podgląd konsoli, na której pojawia się informacja o wykonywanych operacjach i ich postępie. Moim zdaniem jest to najbardziej zaawansowany soft do obróbki obrazów związanych z astonomią. Podstawą jest to, że opiera się na typowych algorytmach przetwarzania obrazów używanych w technicznej/naukowej analizie obrazów co pozwala na dogłębne zrozumienie co się dzieje z obrazem jeśli kogoś to interesuje. Właściwie do pełnego zestawu funkcji brakuje tylko segmentacji, etykiet, współczynników kształtu itp. elementów związanych z wyszukiwaniem na obrazie obiektów o określonych cechach.

Najbardziej niesamowity jest moim zdaniem silnik skryptowy, który pozwala na niespotykane w innych programach sposoby generowania gotowych kawałków kodu odpowiedzialnych za dane operacje i dający pełny dostęp do obrazu. Można właściwie zaimplementować w tym programie wszystko.

 

Co do Maxima to problem nie leży przecież w przeniesieniu samego oprogramowania na Mac'a. Mogli by skorzystać z biblioteki QT i w ten sposób stworzyć interfejs działający pod każdą platformą. Problem w sterownikach do sprzętu, które opierają się często na platformie ASCOM. Przenieść samą platformę będzie już trudniej bo jest oparta o środowisko .NET. Trzeba przyznać, że pisanie pod nią sterowników jest bajecznie proste, ale przy okazji ograniczone do Windowsa i języków typu C#, VB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość sprzętu z klasy premium działa już na Mac'u. Szczerze mówiąc, nie wiem, w jaki sposób komunikuję się Mac OS ze sprzętem astro (np. przez TheSkyX - kamery, montaże, kopuły, etc.). Ale to przecież nie znaczy, że do tego Mac potrzebuje ASCOMa.

Oczywiście, że nie potrzebuje - ASCOM to tylko standard uławiający komunikację z urządzeniami. Sterownik w nim napisany musi implementować standardowe funkcje i to w nich zaszyta jest komunikacja z konkretnym sprzętem, niewidoczna dla programu używającego sterownika.

Pod MacOSX'a trzeba pisać sterowniki od zera. Generalnie komunikacja ze sprzętem odbywa się przez port szeregowy więc oprogramowanie tego nie stanowi problemu. Nawet jak jakieś urządzenie podłącza się przez USB to i tak najczęściej w układzie jest wlutowany konwerter USB-RS232(TTL). Niestety same komendy i ich sekwencja jest znana tylko producentowi. Nie wiem czy trudno taką informację od niego wyciągnąć. Problem w tym, że przy braku standardu, każdy producent oprogramowania wymaga pewnie inaczej napisanego sterownika :/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.