Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


beeska85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów

 

Jestem Sebastian z Łodzi, chciałbym zakupić pierwszy teleskop, wolałbym nowy lecz niekoniecznie, zauważyłem że są jakieś modele na giełdzie ale nie znam się kompletnie, no troszkę analizowałem ale to jeszcze nie podstawy dlatego piszę tego posta.

 

Już tłumaczę wszystko, a więc, chciałbym wydać max 1000 zł

Chciałbym popatrzeć na nasz układ i zarazem na jakieś DS, nie wiem czy dobrze pamiętam ale to chyba skrót od Deep Space? znaczy chodzi mi o galaktyki i mgławice, nie wiem czy można mieć dobry teleskop i do tego i do tego ale jeśli miałbym wybrać to chyba lepiej zacząć od naszego układu, ale nie ukrywam że galaktyki i mgławice to coś pięknego dla oka :)

 

Tak jak pisałem jestem z Łodzi, ale mam samochód także mogę wyjechać poza miasto gdzieś.

Mam 27 lat i jestem sportowcem amatorem także udźwignę sądzę teleskop jak będzie trzeba :)

 

Doczytałem że nie ma właśnie teleskopu do wszystkiego zaś na tej stronie

http://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1379

pisze że ten teleskop się nadaje teoretycznie na wszystko, albo źle rozumiem :)

 

Proszę o wyrozumiałość bo jestem nowicjuszem jeśli chodzi o teleskopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Sebastian,

Zacznijmy od podstawowego pytania - czy znasz niebo? gwiazdozbiory? Dlaczego chcesz kupić teleskop a nie np. lornetkę?

 

Nie wiem czego dokładnie się spodziewasz obserwując obiekty DS (tak - Deep Space) - ale nie sugeruj się zdjęciami, bo to inna bajeczka :-)

 

W zasadzie nie ma teleskopu do wszystkiego, ale są modele, które w jakiś tam sposób łączą zastosowania US i DS. Zasadniczo do US potrzebna jest długa ogniskowa (i krótko ogniskowy okular), natomiast do DS potrzebne są raczej mniejsze powiększenia (dłuższa ogniskowa okularu) i krótsze ogniskowe teleskopu.

 

Teleskop, który podlinkowałeś to słynna Synta 8" (lustro główne teleskopu ma 8" średnicy) na montażu dobsona (azymutalnym - czyli kierunki ruchów ma góra-dół i lewo-prawo). Teoretycznie nadaje się i do DS i US - wszystko zależy od okularów i oczywiście obrazów jakie chcesz zobaczyć :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie pisałem jest pytanie "jaki teleskop" zaraz i odpowiedź "a może lornetkę" ;)

 

 

Jest to teleskop bardzo uniwersalny i optymalny do każdego rodzaju obiektów. Na początek polecam.

 

Jeśli nie straszne Ci kupić używany sprzęt rozejrzyj się na giełdzie, allegro bardzo często można w takich miejscach kupić go taniej niż w sklepie - są to z reguły nietrafione prezenty urodzinowe, komunijne, choinkowe które sobie leżą, leżą aż nadchodzi czas porządków.

 

Zaoszczędzone ponad 200 PLNów mógłbyś przeznaczyć na dodatki: folię do obserwacji słońca, filtr polaryzacyjny do księżyca, atlas, może jakiś filtr czy ukular.

 

Pozdrawiam i pięknego nieba

 

p.s. Astronomia jest dla każdego, nie musisz zaczynać od lornetki jako "bezpieczniego" sprzętu ale jeśli nie chcesz zawieść się już na samym początku, warto nauczyć się, co gdzie leży na niebie już teraz, poczytac o gwiazdozbiorach, pooglądać rysunki tego co widać przez taki teleskop. itd

Edytowane przez Tomek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o wyrozumiałość bo jestem nowicjuszem jeśli chodzi o teleskopy.

 

Skoro piszesz, że jesteś nowicjuszem to polecam abyś najpierw popatrzył co widać przez teleskop czy lornetkę.

A skoro mieszkasz w Łodzi to znaczy, że masz do mnie jakieś 25km.

 

Napisz na PW to umówimy się i podjedziesz do mnie w pewną pogodną noc (mieszkam 10km na południe od Pabianic - Budy Dłutowskie).

Obejrzysz sobie różne teleskopy, lornetki, okulary. Popatrzysz przez nie i sam ocenisz co Cię kręci najbardziej :)

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro piszesz, że jesteś nowicjuszem to polecam abyś najpierw popatrzył co widać przez teleskop czy lornetkę.

Napisz na PW to umówimy się i podjedziesz do mnie w pewną pogodną noc

Popatrzysz przez nie i sam ocenisz co Cię kręci najbardziej :)

Dokładnie, najlepiej sprawdzić organoleptycznie, co widać i jak widać przez różne sprzęty, abyś mógł łatwiej podjąć decyzję, co kupić.

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.