Skocz do zawartości

Galaktyki , galaktyczki i inne zakamarki nieba.


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Na M-109 polowałem już od kilku tygodni ale albo pełnia albo chmurwy . Dziś też tylko kilka ujęć Q4 po 22-giej i zaraz czarna zaraza od północnego zachodu . Na ryzyko ustawiłem soft na 60 x50 sek i poszedłem poczytać forum :D Okazało się że przerwy w chmurach pozwoliły zapisać tylko 22 klatki . Surowe klatki wyszły słabo ale po złożeniu i ręcznym wyrównaniu ( align w astroarcie na dwie gwiazdy) uznałem że można Wam tą fotkę pokazać . Liczę że w piątek w Jodłowie wyjdzie lepsza .

 

109.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następna galaktyczka z wczoraj . To słaba NGC 4244 . Miałem ja zachować do działu zagadek ale dałem tam inną i pewnie nie zgadną  :D  

 

:mrgreen: Moze juz zgadli? :mrgreen:

 

Pozdrawiam

AX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek i sobotę focimy w Jodłowie na wys 860 m  :D

 

No to zycze Wam i Nam pogody ktora ostatnio nas nie rozpieszcza.

Poludnie polski jest ostanio zaniebywane przez matke nature...

 

Pozdrawiam

Ax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotkę musiałem podmienić bo padł mi serwer KKi i na nowy wgrałem fotke bez podpisu . Faktycznie na tamtej w żartach wpisałem "Celeron" :D

 

Druga galaktyczka z Jodłowa , też bez rewelacji ale wyszła jak wyszła przy tym seeningu.

 

To nasz ulubiony Wieloryb nieopodal od Cor Caroli .

 

wiel.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, widzę że fotki są robione przez MX7C. Dlaczego więc Wieloryb wydaje się czarno-biały?
Ja tam troche kolorku widze :D

 

Obraz bylby ostrzejszy, bogatszy w szczegóły i gwiazdki mniej poruszone czy to naprwdę tak ciężko zrozumieć
Chodzi mi o to że i tak są (jak dla mnie) bardzo ładne :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś widzę tak samo nocnym markiem jak ja AX :D Dzisiaj a raczej wczoraj niebo nie było przychylne dla galaktyk i ledwie M-109 na surowej klatce było widać (siłą woli) . Więc skierowałem tubę w zenit na M-57 ale nie wiem czy wyjdzie dobrze bo noc krótka i świtało . Ale zabawa była przednia bo jak zwykle musiałem zrobić : Dark Frame , Bias Frame , Flat Frame i do nich oczywiście Biasy i Darki do każdego , razem godzinka jak nic . Kombinuję za tym na różnych czasach bo dopiero nabywam doświadczeń w tych arkanach . Ale nocki brak w maju :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Co do tła nieba potrzebnego do obserwacji Sowy to się w pełni zgadzamy że musi być czarne bo inaczej to kicha a nie obserwacja :salu:

Wczoraj obserwując niebo pół metrówką Tura nie było jej widać w okularze z powodu Łysola na niebie i pomógł dopiero filtr OIII który wyciął z obrazu jasne widmo ciagłe rozświetlonego nieba pozostawiajac nam światło samej mgławicy, nawet jej oczka były widoczne po dłuższej obserwacji z filtrem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem z tą M97 nie jest aż tak źle. Widziałem ją całkiem wyraźnie ze swojego balkonu na przedmieściach 60-tys. miasta we wcale nie idealnych warunkach, bez filtra. Na pewno nie jest to najtrudniejszy obiekt Messiera, jak się często powtarza. No ale oczywiście dopiero pod czarnym niebem widać te wszystkie niuanse w jasności powierzchniowej i w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dobrze też nie jest bo to obiekt 10 wielkości i o rozmiarze rzedu 10' co daje bardzo małą jasność powierzchniową nie ułsatwiająca za bardzo jej odnaleziania na rozjaśnionym niebie :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.