Skocz do zawartości

ASA DDM60 - jaka tuba?


JustinSullivan

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilkunastu latach kombinacji z różnego rodzaju sprzętem, począwszy od Synty 80ED do Taurusa 16'', pora wreszcie na docelowy zestaw. Jedyny problem w zasadzie pozostał z rurkąq bo montaż w zasadzie wybrany. Po przeglądnięciu kilkudziesięciu stron w sumie nadal mam mętlik odnośnie tego, ile można na DDM60 wsadzić. Na stronie producenta "loading capacity" jest 28 kilo, na stronach sklepów 25. Te 25 kilosów to wersja konserwatywna do astrofoto czy co?

Chcę na ten montaż powiesić 10'' ODK Oriona i z tym pewnie nie będzie problemu. A co gdy mi odbije i zapragnę 12'' cali? Uciągnie czy się w to nie bawić? Zestaw co należy dodać będzie mobilny (w zasadzie to trochę działa na niekorzyść 12'). Miło gdyby ktoś z użytkowników tego montażu się wypowiedział z jakimi setupami pracował.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam osoby, które używają na DDM60 14" cassegrainy. Nośność montażu nie jest problemem, tak samo jak ogniskowa teleskopu. Montaże Direct Drive nie mają czegoś takiego, jak "ziarnistość" trackingu, a więc nie mają ograniczeń najmniejszej rozdzielczości kątowej.

 

ASA DDM60 przekroje osi ma większe, niż duży Paramount, więc nośność tu nie rozpatruje się w kwestii tego, ile realnie kg może coś "mu zrobić". Znacznie większe znaczenie niż średnica ma długość teleskopu (i jego "bezwładność"). Nośność ustalona przez producenta jest "umowna" i dotyczy uśrednionych parametrów fizycznych teleskopów. Kiedyś podawano 25 kg, zaś od jakiegoś czasu ASA rekomenduję zmianę na 28 kg. Wynika to z tego, że ludzie wieszają więcej i nie mają z tym problemu, poza tym, montaż nie stoi w miejscu i każda nowa jego ewolucja jest po prostu lepsza.

 

Nadmiar masy dla DDM'a oznacza, że trudniej będzie kompensował np. powiewy wiatru, wibracje, etc. Wymagać też będzie precyzyjniejszego balansu i dokładniejszej kalibracji DD. Nie mniej, ten problem nie dotyczy ciebie ani w przypadku ODK12, ani tym bardziej w ODK10. Obydwa teleskopu są bardzo sztywne i krótkie, co ma większe znaczenie niż ich masa (która nada jest sporo poniżej nośności). Pamiętaj, że przy ASA podaje się wagę (nośność) samego teleskopu, a nie razem z przeciwwagami, czy innymi rzeczami, jak to w zwyczaju mają inni producenci.

 

Co do mobilności, to już sam musisz rozważyć, czy dasz radę "targać" 12" ;)

 

PS. Zaleciłem już zmianę starej ładowności w http://www.astromarket.pl na 28 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję ASA DDM60 od sierpnia zeszłego roku z dwoma zestawami. Ten cięższy to Orion Optics CT10 mod. waży w sumie około 18 kg.(zakupiony w pażdzierniku). Taki setup w przypadku AS-y wymaga odpowiedniego statywu. Przekonałem się na własnej skórze że, trójnóg od IQ- 45 nie wystarczy (prawie taki sam jak od EQ6 ). Poza tym przy dużym ciężarze może być problem z PID-ami. Na szczęście ASA wprowadziła automatyczne ustawianie PID

i można to zrobić również w domu. Aby cały zestaw działał poprawnie musiałem zamówić u Mitka słup stalowy o średn.175 mm. Wcześniej kombinowałem z podobnym słupem od EQ6 ale cały zestaw wpadał w drgania. Widocznie silniki

Direct-drive mają większe wymagania. Oczywiście tych problemów nie miałem z lżejszym zestawem. ASA sugeruje trójnóg firmy Barlebach do użytku mobilnego. Jest to statyw z drewna jesionu (najlepiej tłumi drgania) i poza tym dość drogi. Z mojego doświadczenia wynika, że im cięższy i dłuższy zestaw tym więcej problemów. Wydaje mi się, że optymalnym rozwiązaniem są teleskopy o średn. lustra 10 cali i całkowitej wadze około 20 kg.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.DDM60 mam chyba już 2,5 roku.Teraz wisi na nim C14 + dwu calowe bino i dodatkowa przeciwwaga z przodu na szynie C14. Jeżeli chodzi o obserwację wizualną nie ma żadnych problemów z uciągnięciem .Jeżeli chodzi o astro foto to sam nie próbowałem nie mam jeszcze kamerki.Na Jahoo grup jest gosciu Dale on ma również DDM60 i też wisi na nim C14 robi zdjęcia .Napoczątku miał problemy z tym zestawem ale nie blokował lustra jak również miał coś nie tak z wyciągiem więc zdjęcia mógł robić z ogniska głownego 5 minut bez gaidingu . Teraz ma inny wyciąg chyba atlas i dodatkowo blokuje lustro jak również używa dodatkowego programu wydanego przez ASA o nazwie Seqence ,tam w tym programie Dale robi tak zwany autopointing file z 90 gwiazd trwa to jakieś 30 minut - z tego co on pisze teraz może robić zdięcia 10-15 minut bez gaidingu .Jeżeli chodzi o tak zwane ustawienia PID to umnie z C14 mam mały kłopot z osią RA w tak zwanym ( siderial speed ) tu niemam problemów ale już w ustawieniach ( Medium speed ) ledwo co mogę ustawić parametry - nie miałem tego typu prolemów z Cassegrainem Uniwersała 150 mm jak również z tubą GSO 10 cali w tych zestawach miałem lepsze ustawienia w osi RA a niżeli teraz z C14 . Natomiast w osi DE nie mam i nie miałem żadnych problemów z ustawieniami PID.Dzisiaj postaram się zrbić zrzut ekranu z moich ustawień PID i oile będzie to możliwe zamieszcze na tym foruw formie video .Acha jeszcze jedna ważna sprawa DDM60 musi być bardzo dobrze wywarzony w przeciwnym razie jest skłonny do zerwania połączenia- mam z tym właśnie nie mały problem z dwucalowym binem :szczerbaty: . Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Ja robię to w ten sposób . Opiszę moją procedurę w podpunktach.

1)Przed uruchomieniem montażu wstępnie wyważam cały setup

2) Uruchamiam StellariumScope i w stellariumScope uruchamiam montaż

3)W Autaslew przechodzę do zakładki Balans montażu i tu dokładnie wyważam montaż

4) Po wyważeniu montażu Kalibruję montaż czyli start homefind

5) Teraz w programie StellariumScope uruchamiam Stellarium

6) Wybieram jakąś gwiazdę i synchronizuję montaż z tą gwiazdką

7) W programie Autoslew włączam funkcje Start Pointingfile

8) Pointingfile robię z około 20 gwiazd na całym dostępnym niebie

9) Stop pointingfile – kalkulacja pliku z 20 gwiazdek .

10)Teraz montaż trafia w każdy punkt nieba prawie w środek okularka 20mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.