Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do 2000 zł


Wojciech_Frankowski

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro rodzina jest nastawiona na odpoczynek na działce to licz się z tym że nie tylko teleskop będzie bagażem.... Dodatkowo, w czym chcesz go przewozić? Przyda się torba albo ew. koc/śpiwór na tubę. Wożenie w pudle zabiera o wiele więcej miejsca. Wożenie bez osłony może się źle skończyć.

Na Twoim miejscu poczekałbym z zakupem i dozbierał trochę kasy na całość albo od razu kupił 10'' a dodatki dokupił później. Okulary i inne pierdoły łatwo wymienić, kupić drugą tubę już gorzej.

 

Ja mam kombiaka a ładując tubę na tylne siedzenia (w torbie delty) oraz montaż, skrzynie z akcesoriami oraz krzesło obrotowe do bagażnika mogę wziąć tylko 1 osobę. Gdyby się uprzeć i zacząć kombinować z ustawieniem dodatkowa osoba by się zmieściła...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Zdecydowałem się kupić rozsuwaną syntę 8 na dobsonie. Kupię jeszcze złączke T2, odpowiedni adapter, obrotową mapę nieba, folię słoneczną i coś do czyszczenia. Z racji, że zostanie mi jeszcze jakieś 150 zł (jak się mocno zepnę te 200), chciałem się zapytać czy warto coś jeszcze dokupić? Zastanawiałem się nad:

- kolimatorem laserowym (bo do rozsuwanej chyba się przyda)

- okularem planetarnym TMB lub coś w tych granicach cenowych. (planuję ewentualnie 7mm, ale może ktoś wypowie się, jaki jest najbardziej korzystny dla synty do oglądania planet?)

Trzecią opcją jest po prostu wstrzymanie się i zostawienie tych 150zł na przyszłe wydatki. Kto doradzi?

 

P.S. jak ktoś ma ten teleskop to można pisać: wojciechfrankowski1995@wp.pl

 

Pozdrówka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybam sobie tak jeszcze, co by było gdybym miał kupić okulary... Jakie okulary proponujecie? Słyszałem, że do dobsona najlepiej mieć zestaw 6-7, 13-14 i coś koło 30. Z racji, że ten 30 to już wyższa półka cenowa, a myślę, ze mogę pozwolić sobie jakiś w miarę przyzwoity okular co byście mi radzili? Lepsze 6 czy 7, a może 5mm? 13 czy 14?

-W kwestii pierwszej myślałem nad:

http://astromarket.p...etary-7-mm.html

http://astromarket.p...etary-6-mm.html

( 70zł lepsze od TMB a podobno stukroć lepsza jakość - tak słyszałem)

-W kwestii drugiej:

http://www.sklepy24....wa-70-13mm/3423

http://deltaoptical....13-mm,d974.html

Doradzicie coś ;)?

P.S. okulary do ewentualnej rozsuwanej synty 8

Pozdrówko

 

Edytowane przez Wojciech_Frankowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj najprawdopodobniej zamawiam teleskop. zastanawiam się jeszcze na tym filtrem http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2023&lunety=Filtr_polaryzacyjny_1,25_cala_#3

Doczytałem, że obserwacje Księżyca bez filtra są mało komfortowe. Myślę nad dwiema sztukami, żeby móc regulować światło. Czy Wy używacie filtra, czy jest on rzeczywiście potrzebny i czy ten będzie dobry? Jak myślcie? :icon_twisted:

Pozdrówko :astronomer2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zamówiłem. Rozsuwana Synta 8" powinna być u mnie na poczatku przyszłego tygodnia. Dzięki za pomoc i liczę, że będzie to dobry wybór. elo!

 

Daj konicznie znać jakie są Twoje wrażenia dotyczące nowej tuby.

 

Być może pokusisz się o małą recenzję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prezentuje się teleskop. Rozsunięty w pionie mierzy 128cm, a złożony równy metr. Waży 21kg. Póki co chmury, więc nie mogę się podzielić wrażeniami z obserwacji. Całość przyszła w dwóch pudłach. W następnym poście wrzucę dalsze zdjęcia bo nie mogę tu załączyć wszystkich. Pozdrówko

post-23502-0-15289500-1367357231_thumb.jpg

post-23502-0-68207700-1367357316_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały teleskop złożyłem już 2 dni temu. Nadal jednak pogody nie ma... Została mi jednak jeszcze jedna część. Była dołączona do zestawu i nie wiem co to jest, i gdzie to ewentualnie umieścić, albo czy jest to jakiś dodatek? Proszę o pomoc i pozdrawiam.

post-23502-0-77943900-1367477471_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały teleskop złożyłem już 2 dni temu. Nadal jednak pogody nie ma... Została mi jednak jeszcze jedna część. Była dołączona do zestawu i nie wiem co to jest, i gdzie to ewentualnie umieścić, albo czy jest to jakiś dodatek? Proszę o pomoc i pozdrawiam.

 

Zrób proszę zdjęcie z drugiej strony tej końcówki.

 

Jaka to śrendnica 2" czy 1,25"?

 

Przypuszczam, że to extender-przedłużenie wyciągu używane wtedy gdy okularu, kamery nie da się wyostrzyć ze względu na zbyt krótki wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały teleskop złożyłem już 2 dni temu. Nadal jednak pogody nie ma... Została mi jednak jeszcze jedna część. Była dołączona do zestawu i nie wiem co to jest, i gdzie to ewentualnie umieścić, albo czy jest to jakiś dodatek? Proszę o pomoc i pozdrawiam.

To jest część do trzymania 2'' okularu.

 

Chciałem tez powiedzieć, ze jestem pod wrażeniem procesu zakupu i ilości informacji które podałeś pytając o pomoc. Wow!

 

Gratuluję sprzętu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. z racji, że dzisiaj ładna pogoda to postanowiłem udać się na działkę przetestować pierwszy raz sprzęt. Moją uwagę skoncentrowałem na samolotach. wyglądały jako tako. Jeden udało mi się śledzić nawet dobre 2-3 minutki. Jak na pierwszy raz to chyba nieźle. Jestem w miarę zadowolony chociaż mogłyby lecieć trochę wolniej :mr.green: Z racji tego, że jutro do szkoły więc niestety nie mogłem zostać na noc. Spróbuję nakierować telepa dzisiaj na Saturna, chociaż wątpię, że będzie on piękny. Mieszkam w centrum 70tys. miasta i nie mam balkonu :| Pozostaje także przez okno, bo akurat mam na południowe. Liczę na to, że w ogóle go znajdę bo wczoraj to mi się nie udało XD Pod koniec pobytu na działce chciałem przetestować kupioną złączkę i adapter wraz z lustrzanką. Nakierowałem to na jakiś słup oddalony o kilkaset metrów i pyknąłem parę zdjęć. Wyszło tragicznie i nie wiem co źle zrobiłem, ktoś wie co zrobić? I to raczej nie wina ostrości bo ustawiałem ją przed pykaniem zdjęć. Mam lustrzankę Canon eos 600d. Ofc zdjęcie jest do góry nogami :) Liczę na waszą pomoc ;)

post-23502-0-34853400-1367777899_thumb.jpg

Edytowane przez Wojciech_Frankowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to raczej nie wina ostrości bo ustawiałem ją przed pykaniem zdjęć. Mam lustrzankę Canon eos 600d.

 

Ta fotka wygląda jakbyś ją zrobił przez wizjer w drzwiach. Nie widziałeś na LiveView Canona że coś jest nie tak ? Jaki jest obraz przez okular ?

Mam przeczucie że coś źle złożyłeś.....

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular standardowy - super PL 25. Obraz jest jaki jest. do złączki włożyłem okular, podłączylem adapter i dalej aparat. potem włożyłem to do wyciągu i pstryknąłem fotę.

 

Jasne. Kolego, no tak, widać nie poczytałeś o sposobach fotografowania przez teleskop.

 

Przypnij Canona do przejściówki, (obiektyw oczywiście odpinasz....) nie wkładasz żadnych okularów do wyciągu, przypinasz aparat, włączasz LiveWiev w Canonie, kierujesz na obiekt, ustawiasz ostrość kręcąc wyciągiem, obserwujesz obraz na LCD aparatu, i "pykasz" fotkę. Ewentualnie zmniejszasz ISO lub czas migawki.

 

To co zrobiłeś wcześniej to .... nie ma takiej opcji . Poczytaj w google = "projekcja w ognisku głównym" oraz "projekcja okularowa" (ta druga w twoim przypadku to bez sensu, ale też poczytaj)

 

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Korzystając z bardzo przydatnych uwag kolegi postanowiłem dzisiaj spróbować cyknąć fotkę. Jak zawsze nie obyło się bez problemów. Podłączyłem wedle uwag wszystko poprawnie. Wcześniej zgrałem jeszcze szukacza z teleskopem żebym miał wszystko w środku. Nakierowałem na Saturna. Włączyłem tryb live wiew i moim oczom ukazał się czarny ekran. Absolutnie nic nie bylo widać - czysta czerń. Zdenerwowany przerwałem "astrofotografię" i siadłem do kompa szukać problemów. Gdy nie znalazłem niczego co by mnie w jakiś sposób nakierowało, postanowiłem ponowić próbę z myślą, że po prostu coś wcześniej spieprzyłem. Pecha mojego ciąg dalszy, naszły chmury... Potem znów siadłem do kompa i znowu nic. Następnie spróbowałem pstryknąć fotę z live wiew w pokoju ( z podpiętym adapterem i złączką ) i chyba znalazłem źródło problemu. Nie można było zrobić zdjęcia, bo wszystko było totalnie rozmazane. Widać było tylko rozmazane barwy poszczególnych przedmiotów ( gdzie tych przedmiotów nie dało się zobaczyć, wywnioskować co to jest ). Zero ostrości. Oczywiście, zdjąłem wcześniej obiektyw. Mam lustrzankę Canona eos 600d. Ktoś może wie, jak temu zaradzić? POZDRAWIAM! :astronomer2:

Edytowane przez Wojciech_Frankowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

600d. Ktoś może wie, jak temu zaradzić? POZDRAWIAM! :astronomer2:

 

Wydawało by się że jak ktoś kupuje teleskop to mam minimalne chociaż podstawy wiedzy z dziedziny astro, optyki itp. ..... ale nie.

 

Ech, nie jest możliwe uzyskanie ostrośći teleskopem w DOMU ! (czytaj - na przedmiotach oddalonych mniej niż minimalna w tym wypadku odległość ogniskowania)

W Canonie ustaw Manual , LiveView i zrób test w dzień na dalekim obiekcie , jeżeli będzie ok , potestuj ustawianie ostrości na Księżycu. W niego trafisz.

Jak już to opanujesz to wtedy dopiero zabieraj się do Saturna.

 

No i czytaj chłopie , czytaj !

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnie spróbowałem pstryknąć fotę z live wiew w pokoju ( z podpiętym adapterem i złączką ) i chyba znalazłem źródło problemu. Nie można było zrobić zdjęcia, bo wszystko było totalnie rozmazane. Widać było tylko rozmazane barwy poszczególnych przedmiotów ( gdzie tych przedmiotów nie dało się zobaczyć, wywnioskować co to jest ). Zero ostrości.

 

Ale wtedy zdjęcie robiłem samym aparatem z podpiętą złączką i adapterem, to nie było podpięte do teleskopu. Potem zdjąłem adapter i złączkę i próbowałem samym aparatem bez obiektywu. Na tym polega mój problem, że wtedy jest wszytko strasznie zamazane i nie wiem jak temu zaradzić, bo jak jest już obiektyw, to jest okej. Pozdrawiam.

Edytowane przez Wojciech_Frankowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wtedy zdjęcie robiłem samym aparatem z podpiętą złączką i adapterem, to nie było podpięte do teleskopu. Potem zdjąłem adapter i złączkę i próbowałem samym aparatem bez obiektywu. Na tym polega mój problem, że wtedy jest wszytko strasznie zamazane i nie wiem jak temu zaradzić, bo jak jest już obiektyw, to jest okej. Pozdrawiam.

 

Robiłeś zdjęcia bez bez obiektywu i nie masz ostrości ? :buahaha:

Chyba jesteś trollem.

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, pomieszanie z poplątaniem trochę. A to, że Ci aparat bez obiektywu nie robi ostrych fotek to nie jest nic niezwykłego.

 

Na razie odpuść sobie focenie w nocy, bo to Ci nie ułatwi rozpracowania swojego sprzętu. Tak jak napisał sp3uca, pobaw się z tym w dzień (tylko uwaga na słońce! skupiona wiązka światła trwale uszkodzi zarówno wzrok, jak i sensor w aparacie). Nakieruj teleskop na jakiś odległy obiekt (odległy znaczy coś na horyzoncie, nie coś po drugiej strony ulicy). Przypnij aparat do wyciągu za pomocą adaptera. W tej konfiguracji teleskop robi za obiektyw. Aparat oczywiście w trybie Manual. Nie wiem jak Live View działa w tym Canonie, możesz spróbować z niego skorzystać, albo używać wizjera. Najlepiej porównaj jedno z drugim. Teraz możesz pobawić się w ustawianie ostrości. Teoretycznie nie powinieneś mieć z tym problemu. Jeżeli wybierzesz zbyt bliski cel, to może się okazać, że nie będziesz mógł uzyskać ostrości, bo skończy Ci się zakres ruchu focusera. W takiej sytuacji będziesz musiał między adapter a wyciąg wpiąć 2 calową złączkę (to ta część, o której przeznaczenie pytałeś kilka dni temu).

 

Jak już to ogarniesz, to możesz próbować w nocy. Ale proponuję na początek na cel wybrać Księżyc.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.