Skocz do zawartości

Zakup pierwszego teleskopu do 4500 zł - prośba o poradę.


stiopa

Rekomendowane odpowiedzi

Dobson 12" przychodzi w trzech paczkach.

1. Tuba

2. Lustro z celą

3. Dobson (skrzynia/montaz)

Nie wyobrażam sobie sprawnego, bezproblemowego (szczególnie dla początkujacego) ustawienia osi optycznej bez kolimatora laserowego. Można "bawić się" kolimatorem z pudełka od kliszy ale ten sposób jest mega irytujacy i zajmuje duuuużo wiecej czasu nie wspomiajac o cierpliwosci jak z Ziemi do Andromedy. Jak inaczej ustawić tor optyczny, gdy lustro z trzeba samemu zamotować w tubie?. Czy kolimacja nie ma wpływu na otrzymywane obrazy (retoryczne)? Moja synta 10" była TOTALNIE rozkolimowana i niewyobrazam sobie jej kolimacji przy użyciu pudełka od kliszy. Wolę dać te 170zł i zrobić kolimację w kilka minut i bez problemu (nawet gdy robi się to pierwszy raz w życiu). Co prawda teleskop będzie raczej stacjonarny (z opisu pytajacego wynika) ale 12" TRZEBA kolimować po złożeniu nie ma zmiłuj. Co do okularów to oprócz tych z zestawu dokupiłbym tylko dwa. Jeden w okolichach 30-40mm w oprawie 2 cale i jeden do większych planaternych powiększeń (6-9mm). Inne rzeczy jak filtry lub inne okulary "wyjdą w praniu".

 

Kolimator taki jak ja używam, do wizuala wystarczy http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=761&lunety=Kolimator_laserowy_do_teleskopów_5mW_1,25''_+_adapter_2''_(TPL)

Edytowane przez DuRuS
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym to się różni, prawie takie same czynności !? Ten kolimator jest kiepski, słaba jakość wykonania i sam wymagał kolimacji, dla mnie zmarnowane pieniądze. Lepiej już dołożyć do okularu ...

Stiopa,

jeśli Ty chcesz załatwić sprawę a nie posłuchać "co komu w duszy gra" :flirt: , napisz do renomowanego sklepu internetowego, opisując sytuację i prosząc o właściwą ofertę. Poproś nie tylko o konkretne porady ale także dostawę sprzętu wraz z doprowadzeniem go do używalności :King:

Do którego, w delcie i astrokraku raczej mnie te porady irytują ... Może lepiej jest w astromarkecie, ale tego nie sprawdzałem, aczkolwiek Adam i Wimmer są solidną marką.

 

Skoro przyszły użytkownik nie miał wcześniej teleskopu to polecałbym zamiast okularów kupić dobry kolimator np.: http://astromarket.pl/kolimator-1-25-sca-crosshair-hotech.html

 

Rozumiem że fajnie mieć na start więcej okularów ale jednak w zestawie dostępne są dwa które w 12'' pozwolą na początek "pooglądać niebo" ; ) Lepiej mieć dobrze nastrojony sprzęt podczas obserwacji niż wkurzać się że nie ostrzy. Za resztę niech kupi filtr polaryzacyjny + mapę neba i światło czerwone jeśli nie posiada. A jak coś zostanie to wtedy można pokusić się o dodatkowy okular.

 

Ja pudełkiem kolimuję f4.1 ... i naprawdę można, do obserwacji wizualnych wystarczy. Ten kolimator jest ok, tylko że w cenie topowego okularu ...

Mapę nieba - można wydrukować ... już pisałem, z czasem można nabyć coś lepszego.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pudełkiem kolimuję f4.1 ... i naprawdę można, do obserwacji wizualnych wystarczy. Ten kolimator jest ok, tylko że w cenie topowego okularu ...

Mapę nieba - można wydrukować ... już pisałem, z czasem można nabyć coś lepszego.

 

Owszem można sobie powiedzieć przy zakupie że będzie się kolimować pudełkiem po kliszy a po jakimś czasie albo człowiek się do tego na tyle przyzwyczai że nie będzie potrzebować kolimatora laserowego, albo zbierze kasę i ją wyłoży. Zauważ że ta osoba nawet się nie spodziewa takiego prezentu. Delikwent dostanie teleskop, złoży go i będzie jak najszybciej zacząć obserwacje ku uciesze żony i kolegi. Jednak się okaże że nic nie widać z powodu "rozstrojenia szkieł". Kolega który pisze o rady powie, że na forum pisali że można wziąć pudełko po kliszy i ustawić lustra. Teraz "szczęśliwiec" będzie musiał prawdopodobnie następnego dnia pojechać i szukać po sklepach pudełka po kliszy gdyż żyjemy w takim świecie, że ludzie powymieniali swoje zenity na cyfrówki. Gdy już dostanie pudełko zacznie się prawdziwa zabawa z ustawieniem. A dla początkującego nie jest to rzecz prosta.

Co innego jakby dostał wraz z teleskopem kolimator, mapę nieba, czołówkę oraz filtr polaryzacyjny. Teleskop złożony, 5 minut na YT bądź z instrukcją aby zobaczyć jak się kolimuje teleskop i wszystko gra. Teraz tylko na dwór z mapą nieba i latarką i cały wszechświat dostępny ; ). Polar na okularze i można szaleć po księżycu. Wszystko w jedną noc. Nawet nie będzie musiał drukować nic z internetu (co będzie jeśli nie ma drukarki i możliwości wydrukowania mapy z neta, bieganie od kompa do teleskopu?; ))

 

W tym prezencie chodzi o to, żeby był jak najszybciej dostępny do użytkowania. Oczywiście może mieć super zestaw ESów od 6,7 do 30mm ale co z tego jak teleskop będzie błagać o kolimację. Szczęściarz się tylko wkurzy, a żona nakrzyczy na kolegę że zły zestaw wybrał. Potem kolega przyjdzie na forum i "podziękuje" za pomoc. Z czasem to właśnie dokupi się okulary wedle swojego uznania.

 

Durus, moja 10'' też była rozkolimowana gdy ją dostałem ; )

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. wyśle mu pudełko :) Rozkolimuj swój teleskop o centymetr - LG ciekawe czy zauważysz na obrazach ?!

Pudełko ma taką samą zasadę co kolimator, da się opanować w wystarczającym stopniu, zresztą jest świetnie opisana "metoda Hamala", naprawdę nie jest to niezbędny zakup jak próbujesz napisać - wydatek 400 zł bagatela, na dobry kolimator, można wydać na dobry okular. Ja tam bym bardziej był zadowolony z dobrego okularu, niż ze świetnego kolimatora który daje zyski przy astrofotografii, a obserwacje wizualne nie są, aż tak wymagające co do kolimacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze swojego małego doświadczenia, sztywna tuba trzyma dobrze kolimację i posiadanie drogiego laserowego kolimatora wydaje mi się zbędę, używam Cheshire, który też trochę kosztuje, ale ułatwia cały proces. Robiąc taki prezent komuś, kto nie ma pojęcia o kolimacji i chciałby w tym samym dniu obserwować (choć to wbrew powszechnemu prawu, że nie będzie pogody przez tyle dni ile cali) należy wydrukować zasady kolimacji i trochę je poznać, żeby pomóc po złożeniu teleskopu.

Dostanie pudełka po kliszy zakrawało na szaleństwo, nawet pytałem mieszkających obok fotografów, popatrzyli się jak na kustosza skansenu. Warto taki kolimator z pudełka zrobić zanim da się ten teleskop, bo też zajmuje to chwilę i trzeba mieć odpowiednie części, choćby głupią podkładkę i klej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. wyśle mu pudełko :) Rozkolimuj swój teleskop o centymetr - LG ciekawe czy zauważysz na obrazach ?!

 

Coś w tym jest, przez pierwsze pół roku używania synty nie miałem kolimatora i nie kolimowałem teleskopu, mimo to obrazy były bardzo dobre. Po zakupie kolimatora okazało się, że wiązka wracająca nawet nie trafia w kolimator... W 12'' lustro jest osobno więc może być bardziej rozkolimowane na starcie.

 

To pierwszy teleskop, chyba lepiej się skupić na obserwacjach zamiast martwić się kolimacją. Na początku już sam rozmiar teleskopu może być trochę zniechęcający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pudełkiem sprawdzam tylko czy kolimacja jest w miarę OK. Jak jest coś nie tak, to kolimator w wyciag , kilka ruchów i po sprawie, nie musze odchodzić od śrubek by sprawdzać postepy kolimacji. Może jestem troche nowoczesny ale skoro mozna sobie coś bardzo ułatwić to czemu nie korzystać. Co do kwoty przeznaczonej na kolimator to nie widzę większego sensu kupować jakiś lepszy gdy z załozenia nie będę focił. Co do kolimacji samego kolimatora to kupując uprzedzałem sprzedawcę, aby było z nim wszystko OK bo jak nie odrazu odsyłam na gwarancji lub korzystam z prawa do zwrotu towaru w ciągu 10 dni. Kolimator dostałem skolimowany :)

Kolimacja pudełkiem wymaga trochę wprawy i doswiadczenia a początkującemu tego zazwyczaj brakuje - taka zasada ;)

PS

Znowu małą burzę rozpętałem :D ale dobrze wątek bardziej ciekawy.

Edytowane przez DuRuS
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższość kolimatorów laserowych nad pudełkiem od kliszy z podkładką :) Można korzystać ale za jaką cenę ... Pewnie, że nie ma sensu kupować lepszego można parę razy odesłać i mieć o zgrozo nie skolimowany teleskop ;) przez kilka dni, a jeszcze nie dojdą z Chin o zgrozo :) Pudełko ponad wszystko :helo:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wszystkie kolimatory laserowe oprócz Hotech. Nie mam żadnego. Korzystam z najlepszego do wizuala czyli Cheshire. Nie ma laserków, bateryjków, jest prosty, niezawodny i działa nocą :)

Columbus (jakby kto nie wiedział rozkładana kratownica) po złożeniu "wymaga" pokręcenia jedną śrubką o 1/4 - 1/8 obrotu. Ostatnio po wyjęciu i myciu LG dopiero w polu kolimowałem ale tak naprawdę nie było co poprawiać ;) Myślę, że z rozsuwaną syntą nie będzie żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Po pierwsze na podstawie dalszej lektury i kilku telefonów do sklepów, zestaw trochę się zmienił:

 

Teleskop GSO Dobson 12" DeLuxe

Okular Explore Scientific 6,7 mm 1,25'' (82 stopnie)

Okular Explore Scientific 30 mm 2'' (82 stopnie)

Filtr księżycowy GSO ND 0,9 1,25" ciemnoszary

Filtr Baader Neodymium Moon & SkyGlow 1,25 cala

Kolimator laserowy do teleskopów Newtona, Baader Planetarium, Mark III

Budżet został trochę powiększony powiększony.

 

Co myślicie o takim zestawie?

 

Teraz robię rekonesans gdzie taki zestaw najtaniej kupić.

 

Znalazłem sklepy:

Astrokrak.pl

Teleskopy.pl

Astromarket.pl

Deltaoptical.pl

Astrozakupy.pl

 

Czy znacie jeszcze jakieś inne dobre sklepy ?

Mam zamiar wysłać prośbę o ofertę do wszystkich.

 

Nie wszyscy mają pełny powyższy asortyment.

Ceny kształtują się od ok 5200 do 6150 - więc rozbieżność duża.

Najtaniej jak na razie na każdym z elementów zestawu w teleskopy.pl

 

Dzięki za dotychczasową pomoc.

Czekam na Wasze sugestie.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać przeszedłeś tu niezłą, długą drogę.

 

Nikt Ci nic nie dopowiada. Weź pod uwagę, że mimo wszystko spadłeś tu jak z nieba. Rzadko się zdarza taka sytuacja.

Nic o tobie nie wiemy. Nicka masz z książki Mistrz i Młagorzata postaci co nieco zabawnej. A od razu kupujesz drogi zestaw.

 

Zapewne cena to nie zawsze jedyny argument. Liczy się też jak przygotują towar i jak reagują potem w razie drobnej usterki.

I jak płynnie przebiega transakacja.

 

Może zapytaj kogoś personalnie na tak zwanym PW. Tylko nie mnie bo ja duże newtony tylko podglądam u kolegów.

 

Ja na przykład mam na takie pytania dwa zaufane nicki: ZbyT i Szuu :)

 

Pozdrawiam

 

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać przeszedłeś tu niezłą, długą drogę.

 

Nikt Ci nic nie dopowiada. Weź pod uwagę, że mimo wszystko spadłeś tu jak z nieba. Rzadko się zdarza taka sytuacja.

Nic o tobie nie wiemy. Nicka masz z książki Mistrz i Młagorzata postaci co nieco zabawnej. A od razu kupujesz drogi zestaw.

 

Zapewne cena to nie zawsze jedyny argument. Liczy się też jak przygotują towar i jak reagują potem w razie drobnej usterki.

I jak płynnie przebiega transakacja.

 

Może zapytaj kogoś personalnie na tak zwanym PW. Tylko nie mnie bo ja duże newtony tylko podglądam u kolegów.

 

Ja na przykład mam na takie pytania dwa zaufane nicki: ZbyT i Szuu :)

 

Pozdrawiam

 

Ekologu,

 

Wiem, że spadłem jak z nieba i że nic o mnie nie wiecie.

Co do nicka - nie Mistrz i Małgorzata byłe jej źródłem pochodzenia.

 

Jak pisałem w pierwszym poście nie ja fizycznie wydaje pieniądze - mam za zadanie skompletawać zestaw i dokonać zamówienia.

Teleskop jest dla kolegi na prezent, a sponsorem jego żona - ludzi na co dzień żyjących skromnie ale jak już coś kupują to ma być porządne.

Wiem, że to kupa kasy ale jak to mówią "kto bogatemu zabroni" :-)

 

Wiem, że cena to nie jedyny argument - wśród podobnych cenowo ofert wybiorę firmę, której przedstawicielem rozmawiało mi się najbardziej rzeczowo - zapewnia kolimację itd...

 

Jeśli możecie coś podpowiedzieć jeśli chodzi o miejsce zakupu - będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha ... nie rozumiesz "PW"

 

Oznacza to że klikasz nick jakiegoś forumowicza

 

a potem (jak widzisz jego stroniczkę/profil) klikasz "Wyślij wiadomość" i potem to wygląda jakbyś pisał emaila .

 

Potem sprawdzasz co jakiś czas swoją skrzynkę (choć powiadomienie z reguły też przychodzi na twój email

pod którym się tu zarejestrowaleś).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zestawie z GSO masz całkiem przyzwoity okular 30 mm, który w szerokich polach się powinien sprawdzić, dlatego nie wydawaj na razie kasy na 30 mm ES. To jest okular, który bywa potrzebny do kilku obiektów i generalnie do namierzania DS. Jest też 9 mm, o którym nie napiszę, bo nie wiem, natomiast da ogniskowa będzie używana częściej. 6,7 mm jest OK, natomiast zamiast 30 mm zakup jakiś średnioogniskowy, typu ES 14 mm, bo ten jest używany bardzo często. Z filtrów używam tylko polaryzacyjnego do Księżyca, nie wiem, czy ten drugi jest przydatny, może ktoś napisze. Do sztywnej tuby kolimator laserowy jest potrzebny sporadycznie, tak raz w roku, jak przywalisz w futrynę lub wyczyścisz lustro. Ale to już Twój wybór.

Ceny nowych ES w teleskopy.pl są nie do przebicia ostatnio. Nie wiem jak to robią, ale przy takich cenach sprowadzanie ich z USA staje się mniej opłacalne.

Edytowane przez Blondas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie polecam tego okularu 30mm z zestawu. W pewnym stopniu przyciemnia obraz. Dla porównania posiadam Baader Hyperiona 21mm i mimo, że okular z niższej półki to obraz jest o wiele lepszy niż z tamtego. Obraz jest po prostu jaśniejszy, a przez to znacznie lepiej prezentują się wszelkie mgławice czy galaktyki. Nie wiem co jest powodem, że w tamtym okularze jest taka gorsza transmisja światła.

 

PS: Jedynie do czego się ten okular nadaje to do Księżyca i Słońca(z filtrem oczywiście), ponieważ nie ma tej wady...hmm jak ona się nazywała...brak obrazu gdy patrzy się na ukos... którą posiada Hyperion i która widoczna jest tylko na dużych i jasnych obiektach.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

on jest w zestawie, więc trudno go polecać, jest i warto go wykorzystać. Uważam, że jeżeli coś dokupić, to akurat nie ogniskową 30 mm, zwłaszcza, że to najdroższe okulary. Sam nie używam 25 mm z mojej Synty, ale długie ogniskowe zakupiłem dopiero po jakimś czasie. Niewątpliwie warto, mają szerokie pola i dobrą jakość obrazu. Jednak średnią ogniskową używam częściej. Teraz np. brakuje mi czegoś w granicach 8,8 mm i na pewno będę używać tego częściej niż moje 30 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.