Skocz do zawartości

Moja pierwsza przygoda z teleskopem


Krzysztof Puz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jak Was już wcześniej uprzedzałem zamierzam wypytać Was jaki teleskop jest najlepszy dla takiego amatora jak ja. No ale zacznę może od kilku ważnych szczegółów. Szukam sprzętu przede wszystkim do oglądania naszego Układu Słonecznego i robienia jego zdjęć. Oczywiście obserwowanie dalekich zakątków również wchodzi w grę ale już bez obowiązku robienia zdjęć. Obecnie na sprzęt mam uskładane 2000 zł, ale od przyszlego roku najprawdopodobniej będę pobierał stypendium. Tak więc cena waha się między 2000-6000zł (najlepiej podajcie na przykłady na 2000 i 6000 zł). Oczywiście przydałyby się jeszcze jakieś ulepszenia. Sklep przydałoby się by był w Krakowie, jeśli chodzi o masę teleskopu to nie gra ona roli bo jestem bardzo silny (na siłowni wyciskam 95kg). Mieszkam 30 km za Krakowem w we wsi liczącej ok.1000 osób, a wokół nas roztacza się pusta przestrzeń. Czytałem coś o Syncie ale no sam nie wiem. Tak więc proszę Was o poradę. Podobno na te warunki duże lustro jest bardzo dobre.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz koniecznie kupować w sklepie nowego teleskopu, ale jezeli koniecznie chcesz to najblizsza DElta Optical jest w Katowicach. Na początek polecam zwykłą, tradycyjną synte 8" zebyś ogarnał niebo, kupisz uzywaną za 800-900 zl spokojnie, ja od tego zaczynałem i byłem zadowolony. Jeżeli będziesz miał już 6000 zl to sie mozna pobawić, naprowadzanie HEQ5, nowy kosztuje okolo 3000 zl, synta 8" na to i pierwsza kamerka, bo szybko znudzi Ci się Układ Słoneczny i ruszysz na DS :D. Ale najpierw bym radził ogarnąc wizual później foto. A przy wizualu za 6000 masz np. mobilnego nowego Taurusa 13", niebilną uzywaną Synte 16" lub Synte 12" z GoTo czyli system Newtona z naprowadzaniem, na foto planety to moze byc dobre, bo czasy naświetlania nie muszą być zbyt wielkie jak przy DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie

 

Przepraszam, że byłem tak długo nieobecny, ale złożyło się na to kilka nieprzyjemnych sytuacji ( najpierw wygasła mi umowa na internet, a potem chyba gdzieś piorun uderzył czy co bo we wsi prądu nie było) No w każdym bądź razie chyba rzeczywiście kupię tą syntę 8 i obczaję co i jak. Mam nadziej, że dojdę do wprawy i będę mógł w pełni cieszyć się obserwacjami. I jeszcze pytanie jeśli chodzi o syntę. Lepiej kupić używaną czy nówkę? Kolega wyżej napisał że niby używana też dobra ale woałbym też poznać inne opinie.

 

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof Puz, ja praktycznie wszystko (ze względów finansowych) kupuje używane, bo to zawsze maks 70% ceny nowego, w obiegłym tygodniu kupiłem używaną Syntę 10" i jestem bardzo zadowolony. Jeżeli chodzi o optykę zawsze prosze o dodatkowe zdjęcia zwierciadła z fleszem itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostrość w Syncie 8 cali jest akurat całkiem niezła. Będzie Ci brakowało lepszych okularów, ale na razie kup goły teleskop i zacznij się wciągać, powoli zobaczysz, czego brakuje. Filtr księżycowy akurat nie jest najpotrzebniejszym elementem. Przydaje się przy dużej fazie Księżyca, ale można się bez niego obejść. Ciekawszy będzie filtr słoneczny (tzn. folia). W Krakowie jest kilka sklepów stacjonarnych, m.in. na Mogilskiej i Batorego

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w pełni z @Blondas. Sam kupiłem niedawno (kilka miesięcy temu) Syntę 8". Akurat tak wyszło, że kupiłem nową. Wraz z zakupem teleskopu, kupiłem od razu kolimator laserowy oraz filtr słoneczny (folia Baader Solar ND5). Oba zakupy uważam za szalenie trafione. Kolimator laserowy bardzo ułatwia początkującemu kolimację oraz sprawia, że jest ona fantastycznie szybka. Co ma duże znaczenie, jak już w nocy (ciemno) jesteśmy na obserwacjach i szybko chcemy zacząć. Folia również się przydała, obserwacja plam na słońcu to świetna sprawa.

 

Do zakupu początkującego dodałbym jeszcze obracaną mapkę nieba oraz latarkę ze światłem czerwonym. Mapka znacząco ułatwia orientację w niebie oraz odnalezienie pierwszych DS'ów. Natomiast latarka ze światłem czerownym pomaga w nocy widzieć, co jest na mapie :) Czemu świałtło czerwone? Jest lepsze od białego. W obserwacjach ważne jest, aby wzrok jak najlepiej przystosował się do ciemności. Świecenie światłem białym po oczach sprawia, że potrzeba kilkanaście minut, zanim wzrok znowu dostosuje się do ciemności. Światło czerwono znacząco skraca ten czas.

 

Przed zakupem okularów/filtrów polecam i gorąco namawiam do sprawdzenia różnic w praktyce. Najlepiej wybrać się z innymi astroamatorami na obserwacje i zobaczyć, co u nich widać w teleskopach przy innych okularach. Na wspólnych obserwacjach można też trafić na przyjazne dusze, które pozwolą zamontować Ci ich okulary w swoim teleskopie. Zobaczysz różnice, to sam będziesz mógł uznać, kiedy warto zmienić okulary i czy warto kupić filtry (i jakie).

Edytowane przez enviropl
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wow, dzięki za tak obszerne wpisy. A jeśli chodzi o te obserwacje razem to jak już pisałem w innej zakładce to chętnie wybrałbym się na takie obserwacje z kimś doświadczonym ( im więcej tym lepiej bo w kupie siła :) ) Jeżeli taki zlot gdzieś w pobliżu Krakowa będzie się szykować to proszę o poinfornowanie mnie na skype krzychu-800 albo e-mail krzychupuz@interia.pl. Jeśli chodzi o dadatki do teleskopu to wraz z kolejnymi obsewacjami będę wiedział czego mi będzie potrzeba i na pewno się was poradzę. Dziękuję wszystkim za rady i mam nadzieję, że gdy już nabiorę doświadczenia i będę chciał kupić nowy teleskop wraz z ulepszeniami to będę mógł liczyć na waszą pomoc. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

 

Pozdrawiam

 

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze. Jeżeli interesuje Cię astrofotografia planet, czy też mgławic to Synty nie są dla Ciebie dobrym wyborem. Po prostu przez ich montaż azymutalny niemożliwe jest wykonywanie dobrej jakości zdjęć. Do obserwacji planetarnych polecam Ci połączenie Maka 180 + montaż paralaktyczny HEQ5 SynScan. Przekracza to troszkę Twój budżet, jednak jeżeli sprzęt kupisz używany, bez problemu zmieścisz się w kwocie. Dzięki temu zestawowi będziesz mógł robić, oczywiście po nabraniu odpowiedniego doświadczenia, przepiękne, ostre i nieporuszone zdjęcia US. Mak 180 to jeden z najlepszych wymiataczy planetarnych. Tak duża średnica lustra (w zasadzie menisku) pozwoli na zebranie ogromnej ilości szczegółów na planetach. Mała światłosiła nie będzie aż tak wrażliwa na seeing, który to w Polsce nie jest najlepszy... Ten teleskop pięknie ukaże Ci także obiekty mgławicowe, jednak w tej kwestii najlepszym wyborem są światłosilne o dużej średnicy lustra teleskopy Newtona, jakimi są np. Synty.

Po drugie. Kolega pisze, że najlepiej gdyby sklep był w Krakowie. Po co jechać do Katowic jak na Mogilskiej 51 w Krakowie masz Astrokrak...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie bardzo trudne. Zależy od wielu rzeczy np. jakim montażem dysponujesz /zamierzasz kupić? Co chcesz oglądać? Ja czytałem Twój pierwszy post ale potem chyba zacząłeś zmieniać front..

Obiekty Układu Słonecznego wizualnie to długie ogniskowe i duże lustra. Montaż Dobson?

Obiekty Ukladu Słonecznego astrofoto podobnie, ale przydałby sie montaż paralaktyczny z napędem- obiekty nie uciekają z pola widzenia.

Obiekty nieba głębokiego astrofoto z ogniskowymi do 200 mm. Montaż paralaktyczny z napędem ( co najmniej z RA) .

Obikety nieba głebokiego astrofoto ogniskowe 500 mm i powyżej ( jasności możliwie największe czyli liczba f możliwie najmniejsza) montaż paralaktyczny z guiderem.

Oczywiscie w każdym przypadku wartość f ( światłosiła teleskopu) powinny być możliwie najmniejsze czyli apertury możliwie największe.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka byłaby optymalna średnica zwierciadła i ogniskowa? Czytałem też trochę o tym bo np: im mniejsza ogniskowa to obraz większy ale i coraz mniej wyraźny tak więc i tu proszę o pomoc.

 

 

Pozdrawiam

Nie ma średnicy optymalnej. Jedynie od 150mm zaczynają się sensowne obserwacje DS-ów. Im mniejsza ogniskowa tym większa światłosiła - jaśniejszy obraz - ale w wizualu to nie ma znaczenia, jedynie w astrofotografii to bardzo ważny element. Oczywiście będzie to widoczne w wizualu, ale tylko przy dużych różnicach np. pomiędzy f/4, a f/15. Wyrazistość obrazu z ogniskową nie ma tu nic wspólnego ;)

Edytowane przez Syriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakież to wszystko skomplikowane :). Przeczytałem już wiele forów i coś mi się rozjaśnia. Dobrze że mam też was. Dobra, a teraz z innej beczki. Skoro trudno pogodzić obserwacje z fotografią to najwyżej odpuśćmy tą fotografię i skupmy się na obserwacjach. Więc teraz spytam się wprost? Jaki teleskop (najprawdopodobniej jakąś synte) z jakimi parametrami i dodatkami najlepiej kupić? Przepraszam że ciągle tak pytam ale lubię mieć jasność. Z góry przepraszam :). Jeżeli ktoś pomyśli że jestem głupi to się nie obrażę ;), każdemu się zdarza :).

 

Pozdrawiam

 

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastanawiałem się nad GSO 8" lub 10" i w końcu padło na 10". Jak dla mnie ładnie widać planetki oraz DS-y. Jest prosty w obsłudze, GOTO to dla mnie tylko dodatek, nie ma to jak samemu się szuka... nauczysz się nieba i przyjemność z tego jaka :) Co prawda mam tylko szkiełka z zestawu, ale i one dają radę... :P Spore możliwości, jak ma się mapę i zapał:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie tak: mieszkasz na wsi, czyli masz co najmniej dobre warunki obserwacyjne, duży budżet, chcesz głównie obserwować DS-y. Dla mnie sprawa jest jasna. Bierz Newtona z największym lustrem na jakie Cię stać. Do 2000 zł - Dobsnon GSO 10" Delux. Do 6000 zł wziąłbym coś porządniejszego, mobilnego i mniej "masowego" (w sensie produkcyjnym). Doskonałym wyborem byłby teleskop z serii Taurus T330 13". Miałem okazję obserwować przez ten teleskop, a dokładnie 16". Obrazy doskonałe! W końcu lustro to co najmniej 1/15 Lambda... Mobilność. Powiem tak nie widziałem na oczy bardziej mobilnego teleskopu od Taurusa. Bez wahania mogę stwierdzić, że moja Synta 8" zajmuje więcej miejsca od Taurusa, który rozkładany jest na 3 części. Cela z LG, cela z LW, wyciągiem i szukaczem, pręty łączące cele LG i LW. Jedyna wada według mnie to to, że za każdym razem po złożeniu teleskopu trzeba go kolimować, ale jeżeli dojdziesz do wprawy, zajmie Ci to niecałe 5 min.

Edytowane przez Syriusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jak Was już wcześniej uprzedzałem zamierzam wypytać Was jaki teleskop jest najlepszy dla takiego amatora jak ja. No ale zacznę może od kilku ważnych szczegółów. Szukam sprzętu przede wszystkim do oglądania naszego Układu Słonecznego i robienia jego zdjęć. Oczywiście obserwowanie dalekich zakątków również wchodzi w grę ale już bez obowiązku robienia zdjęć. Obecnie na sprzęt mam uskładane 2000 zł, ale od przyszlego roku najprawdopodobniej będę pobierał stypendium. Tak więc cena waha się między 2000-6000zł (najlepiej podajcie na przykłady na 2000 i 6000 zł). Oczywiście przydałyby się jeszcze jakieś ulepszenia. Sklep przydałoby się by był w Krakowie, jeśli chodzi o masę teleskopu to nie gra ona roli bo jestem bardzo silny (na siłowni wyciskam 95kg). Mieszkam 30 km za Krakowem w we wsi liczącej ok.1000 osób, a wokół nas roztacza się pusta przestrzeń. Czytałem coś o Syncie ale no sam nie wiem. Tak więc proszę Was o poradę. Podobno na te warunki duże lustro jest bardzo dobre.

Pozdrawiam

Krzysztof

 

 

 

6 tyś. to dopiero będę miał w przyszłym roku, a teraz to mam 2000 zł a tak dokładnie to 2600 zł bo na zakończenie roku szkolnego dostałem od szkoły 600 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka postów wcześniej podałem Ci takie przykłady.

Na twoim miejscu poczekałbym cierpliwie ten 1 rok, a w tym czasie kupił jakąś lornetkę. 3" większy teleskop to ogromna różnica w obrazach :astronom:

Edytowane przez Syriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.