Skocz do zawartości

No i cóż, że białe noce ?!


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

Nadmierne odszumianie niszczy straszliwie zdjęcia i nadaje im takiego... "płaskiego smaku" - już lepiej zostawić trochę szumu z naturalnymi gwiazdami niż tworzyć prawie akwarelę. Loki, na Twojej wersji mgławica właśnie takie cuś przypomina... jakby to był jakiś rozciągnięty materiał.

 

Zgodzę się z wesselem, że najlepiej obrobił to autor - zdjęcie z klasą.

 

Zastanawiam się jednak co powoduje taki lekko poziomy szum na tym zdjęciu (staku) - takie poziome kolorowe pasy...

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę za dużo szumu, no ale w takich warunkach to mistrzostwo świata...

 

Pytanie czy to warunki czy kamera - ze względu na mój setup i ilość czasu oraz lokalizację miejscówki nigdy jeszcze nie miałem dobrego materiału - dobry mam na myśli przykładowo materiał Irysa udostępniony przez Jesiona - wiele osób pewno wie o czym pisze. Przy obróbce Irysa nie trzeba było niczego ciągnąć za mordę wydobywając więcej szumu niż to potrzebne - całość obróbki skupiała się raczej na walorach artystycznych.

 

No i pozwolę sobie się zacytować:

 

Tak jak wessel napisał szumy są oszałamiające co przy chłodzeniu -25 i 33 ujęciach zaczyna budzić moje wątpliwości. Z drugiej strony uzyskany materiał jest podobny w kolejnych sesjach i nie wiem czy jest jeszcze potencjał w setupie czy to max na co go stać.
Opcje są różne:
- kamerka szumi bardziej niż powinna
- zarejestrowany sygnał jest zbyt słaby
- zbyt forsowna lub nieumiejętna obróbka
- maska bayera
Liczę że któryś z doświadczonych kolegów mógłby obejrzeć surówkę (jeżeli była by wola to mogę wrzucić fit'y) i wskazać kierunek mojej ewolucji.
Może ktoś byłby jednak w stanie zdiagnozować problem lub jego brak ?! Mogę dołączyć darki lub masterdarka.
Jeżeli chodzi o poziome linie to nie zauważyłem - Loki możesz podciągnąć zdjęcie w celu uwypuklenia tych linii i załączyć ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zombi,

po pierwsze fotka przez ALP - to zdecydowanie przyciemnia sygnał,

po drugie maska bayera - wykorzystując filtr "wyłączasz" działanie pikseli odpowiadających za "nie przepuszczone" pasma widma.

po trzecie maska bayera dodaje szum kolorowy (z którym ciężko się walczy)

 

Nie wiem jakie miałeś niebo tam gdzie robiłeś to zdjęcie ale jeśli używałeś ALP'a to musiało być "jasno" więc f/6 Twojego teleskopu też mogło wpłynąć na ilość sygnału.

 

Jak ja robiłem z Wawy to dopiero przy 40 klatkch udało mi się w miarę pozbyć szumu (choć nadal był), dopiero przy 50 (5min) można było powiedzieć, że szumu nie zabija zdjęcia.

 

2h45min materiału to też nie jest dużo.

 

To moje przemyślenia na gorąco i nie zmienia to faktu, że Twoje zdjęcie podoba mi się niezmiernie! :-)

 

Moja rada - to zrób zdjęcie pod ciemnym niebem bez ALP'a i wtedy będziemy się zastanawiać.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tknięty uwagą Loki zrobiłem eksperyment:

 

Tylko Light MedianMedian.jpg Tylko Light SigmaClipSigmaClip.jpg

 

Widać że median lepiej sobie radzi z wypalonymi pixelami a kreseczki z SigmaClip pochodzą z rotacji pola - a może nie ?!

 

Kolejne testy robiłem z Median:

 

Light+BiasMedian(Bias).jpgLight+DarkMedian(Dark).jpgLight+FlatMedian(Flat).jpg

 

No i na koniec cały zestaw Light+Bias+Dark+Bias

 

Median(BiasDarkFlat).jpg

 

Jak widać linie opisane przez Loki pojawiają się przy Bias i Dark - czy ja coś żle robie czy to tak ma być, może jakieś sugestie !?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tknięty uwagą Loki zrobiłem eksperyment
Winno być "Tknięty uwagą Loki i Pav1007 zrobiłem eksperyment :-D

Jak widać linie opisane przez Loki pojawiają się przy Bias i Dark - czy ja coś żle robie czy to tak ma być, może jakieś sugestie !
Miałem coś takiego przy mojej kamerze (nie dokładnie taki efekt ale darki i biasy psuły zdjęcie) - pomogło zrobienie od nowa biblioteki.

Proponuję zrobić darki i biasy od nowa i ponownie zestakować.

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winno być "Tknięty uwagą Loki i Pav1007 zrobiłem eksperyment :-D

Miałem coś takiego przy mojej kamerze (nie dokładnie taki efekt ale darki i biasy psuły zdjęcie) - pomogło zrobienie od nowa biblioteki.

Proponuję zrobić darki i biasy od nowa i ponownie zestakować.

 

P.

 

Zrobię nowe darki przy najbliższej okazji - a co do biasów to w jakiej temperaturze powinienem je zrobić ? Poprzednie były przy - 10, w manualu do DSS wyczytałem że temperatura do biasów nie ma znaczenia, ważne aby czas ekspozycji był minimalny ale czy na pewno ?! Atik 838L ma KAF-8300 z migawką która jest tam umieszczona bo tego wymaga technika odczytu danych z matrycy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy z koksem:

 

DARK (111MB): https://www.dropbox.com/s/f21ovv3o78li2vd/DARK%28-25%29.7z

FLAT (217MB): https://www.dropbox.com/s/q2ghpi9fi94cb7e/FLAT.7z

BIAS (110MB): https://www.dropbox.com/s/v898jjgwt2k5azi/BIAS%28-10%29.7z

LIGHT (268MB): https://www.dropbox.com/s/7bqruv3tzfsywpn/LIGHT.7z

 

Zacząłem zgłębiać trochę wiedzę na temat szumów oraz SNR i mam obawy że może mała ilość złożonych darków/biasów zamiast poprawiać zdjęcie wszczykuje do niego dodatkowy szum. Panowie ile robicie darków/flatów/biasów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od kamerki. Jeśli na właściwych klatkach po 30 ekspozycjach szum ci się już ładnie wygładza, to warto, aby było co najmniej tyle samo darków/biasów. Ja do zdjęć ze Stężnicy miałem po 40 sztuk darków i biasów, choć mam Canona, więc u ciebie pewnie 25-30 powinno wystarczyć.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnich dniach zagłębiłem się nieco w teorię astrofotografii i mogę przyznać że jest wiele do poprawy nie koniecznie w samym sprzęcie ;).

 

Chciałem zapytać czy może jest ktoś kto na podstawie doświadczenia może zasugerować wartość SNR przy której można mówić o materiale zdatnym do obróbki (dobrze rokującym) w sferze szumów ?

 

Oczywiście im więcej tym lepiej ale jaka jest ta minimalna rozsądna wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę za dużo szumu, no ale w takich warunkach to mistrzostwo świata...

 

Trudna pytania zadajesz :) Ja odpowiem tak: zadowalająca autora :)

 

No dobra niech będzie że robię fotki pod publiczkę :beee:

 

A tak na poważnie wracając do pytania to nie jest ono wcale takie trudne, po pobieżnym zapoznaniu się z istotą szumów okazuje się że już po zrobieniu pierwszej fotki można przewidzieć ile muszę ich jeszcze zrobić aby uzyskać zadowalający efekt.

 

Jeżeli ktoś się tematem interesował pewnie wie przy jakim SNR szum jest na akceptowalny poziomie.

Oczywiście można do tego dojść empirycznie ale liczyłem na nieocenione doświadczenie kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie wracając do pytania to nie jest ono wcale takie trudne, po pobieżnym zapoznaniu się z istotą szumów okazuje się że już po zrobieniu pierwszej fotki można przewidzieć ile muszę ich jeszcze zrobić aby uzyskać zadowalający efekt.

Chłopie, to zagraj w Totka! Ja nigdy nie potrafię przewidzieć ile potrzeba klatek...może dlatego że zawsze zakładam minimum 4 godziny na narrowband :) Rutyna zabija :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.