Skocz do zawartości

Optyka adaptywna


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Czy warto się bawić w optykę adaptywną dla długich ogniskowych używając np. AO&,AO8 czy AOL w sbigu ? Jakie są Wasze doświadczenia i przemyślenia w tej materii ?

 

Pozdrawiam

Paweł

 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kiedyś czytałem na ten temat to raczej ma to zastosowanie dość powszechne w astronomii profesjonalnej i duzych drogich teleskopach. SBIG wprawdzie ma cos takiego w ofercie ale Paweł, poszukaj chociaż jednego z tych co duzo robią na świecie i zobacz czy korzysta... Cos w tym musi być, bo jesli chodzi o ideę to rewelka- oprocz korekcji drgań atmosfery masz guiding. Ale widac w praktyce AMATORSKIEJ to nie takie proste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie widzisz problemu żeby wydać na adaptatywną optykę kilka do kilkunastu tys. zł to myślę że warto :P Polska to nie Chile i atmosfera dość mocno psuje obserwacje

 

Np. coś z tańszych systemów http://www.buytelescopes.com/Products/12301-sbig-ao-8-adaptive-optics-for-st-series-ccd-cameras.aspx tylko to jest kompatybilne zdaje się wyłącznie z kamerami CCD tej samej firmy więc to tylko początek kosztów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie widzisz problemu żeby wydać na adaptatywną optykę kilka do kilkunastu tys. zł to myślę że warto :P Polska to nie Chile i atmosfera dość mocno psuje obserwacje

 

Np. coś z tańszych systemów http://www.buytelescopes.com/Products/12301-sbig-ao-8-adaptive-optics-for-st-series-ccd-cameras.aspx tylko to jest kompatybilne zdaje się wyłącznie z kamerami CCD tej samej firmy więc to tylko początek kosztów

Kolego Szanowny , z całym należnym szacunkiem.. temat SBIGa już maglowalismy wyżej. SBIG to Santa Barbara Instruments Group który jest producentem AOL w różnych wersjach. Poza tym kamery serii ST są określane angielskim sformułowaniem " discontinued" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wierzyć artykułowi SBIGa, to FWHM można obniżyć o ok 30% np. z 3.1 do 2.2 w astrofoto długą ogniskową, to jest niebagatelna wartość.

Można traktować to urządzenie jako "polepszacz" seeingu, ale może również być traktowane (prawdopodobnie - do sprawdzenia w testach) jako urządzenie do zwiększenia jakości prowadzenia montażu przy jego ewentualnych niedoskonałościach (ziarnistość).

 

http://www.sbig.com/products/adaptive-optics/

 

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

Osiągam takie wartości. Niezależnie od tego zredukowanie wartości o 30%, to ok. 0,6-0,75" z FWHM. Dodatkowo myślę, o zbliżeniu się do perfekcyjnego trackowania montażu, co przy ogniskowej 2700mm nie jest takie proste. Nie mam montażu ASA :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.