Skocz do zawartości

VDB 150


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Taaa, no te gwiazdki :)

 

Wiem, wiem :) Ale przy tej kamerze, przy tak jasnych gwiazdach i to jeszcze przy Luminancji - nieosiągalne, aby gwiazdki wyszły idealne. W Ha na szczeście tego problemu nie ma aż tak bardzo widocznego. Za to takie zdjęcie (Luminancja) może powstać w 2 godziny wypalania... "coś za coś".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu ale to rozlanie jasnych gwiazd to ZAWSZE powstaje niezależnie od kamery. To jest do usunięcia :) no weź, pokaż kolegom że można :)

Jeszcze mała uwaga. Moim zdaniem - podkreślam - MOIM ZDANIEM- mgławica jest nieco zbyt fioletowo-różowa. Ale to kwestia gustu- ja obrabiam zawsze nieco bardziej w brunatny kolor :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu ale to rozlanie jasnych gwiazd to ZAWSZE powstaje niezależnie od kamery. To jest do usunięcia :) no weź, pokaż kolegom że można :)

Jeszcze mała uwaga. Moim zdaniem - podkreślam - MOIM ZDANIEM- mgławica jest nieco zbyt fioletowo-różowa. Ale to kwestia gustu- ja obrabiam zawsze nieco bardziej w brunatny kolor :)

 

To Ty pokaż kolegom, jak to można usunąć? :) Musiałbym tego nie wyciągać już od samego początku procesu obróbki? Filter -> Minimum? Rzuć hasło, szczegóły sobie znajdę - jaka jest najlepsza metoda, by to usunąć?

 

Kolor - dzięki za uwagę, pewnie masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znakomita praca !

 

mam kamerę z takim samym czipem i dobrze wiem jak dużo kłopotu sprawia brak ABG czyli bramki neutralizującej blooming, z drugiej strony dzięki temu KAF 3200 osiąga niedoścignione dla innych czipów QE=78% w okolicach Ha

 

tak jak pisze Krzysztof przy luminancji obróbka gwiazd jest prawdziwym koszmarem, ja usuwam bloomy w Maximie, gdzie algorytm jest niestety daleki od doskonałości

KAF 3200 jest genialnym chipem do Ha ale część obiektów jak np. Plejady jest dla jego użytkowników niedostępna

 

@ wessel - z moich doświadczeń wynika, że sposób 'rozlewania' się gwiazd zależy od wspomnianego już rodzaju czipa (studnia ?), jakości filtrów oraz od szkła, którym robi się fotkę, najładniej robią to teleskopy lustrzane ale już np. moje ED 80 i ED 120 mają tendencję do 'plackowania' gwiazdek

jako challenge wrzucam Ci klatkę 300s Lum z mojej ST-10, pokaż jak obrobisz tu gwiazdy :icon_wink:

 

M_27_bloom.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam screen z pojedynczej klatki tego obiektu, jak wyglądają bloomy. Usuwam je też w Maximie, ale potem - na samym końcu - jest zawsze 30 minut żmudnej pracy poprawiania gwiazdek w Photoshopie różnymi znanymi mi metodami - ręcznie... każdą gwiazdkę trzeba naprawiać.

W kwestii "plackowatości" - to tutaj chyba Wessel ma rację. Mimo wszystko. Siadłem do obróbki raz jeszcze - spróbuję coś z tym zrobić, na pewno można to zrobić lepiej. Wrzucając zdjęcie ja w ogóle na to nie zwróciłem uwagi, a faktycznie plackowatość gwiazd, jak mi o tym powiedziano, to zaczęła mnie razić :)

 

Dla zainteresowanych, chcących spróować własnych sił, wrzucam linki do źródeł:

- surowy stack z 27 klatek - bez DDP, bez "Deconvolution" - tj. bez tego: http://www.princeton.edu/~rvdb/images/deconv/deconv_MaximDLnew.html - użyte tylko "anti-blooming" w Maximie na każdej klatce pojedynczo - potem zrobiony stack.

- stack z RGB, po DDP, po "Deconvolution" (4 iteracje).

 

Linki:

http://astrofotografia.gaudy.pl/VdB150_STACK_RAW_27klatek.tiff

http://astrofotografia.gaudy.pl/Deconvolved_RGB_DDP.tiff

 

Screen z Maxima:

 

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

raw_vdb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym nie w porządku gdybym nie wyjaśnił, że to patent Jesiona, nie mój :)

 

Byłbym nie w porządku, gdybym nie wyjaśnił, że to nie mój patent. Przywiozłem go z warsztatów astrofoto z usa ;) To jest tak banalne i dziwne wykorzystanie tego filtra, że sam bym na to nie wypadł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam screen z pojedynczej klatki tego obiektu, ....

 

Z zaciekawieniem oglądnąłem Twoją pojedynczą klatkę. U mnie pojedyncza klatka nie wyglądała wiele lepiej i połowa była chyba zbliżona. Jak to zobaczyłem to stwierdziłem że mam materiał do niczego i albo zbiorę więcej klatek pod lepszym niebem albo dam sobie spokój... i dałem. Dlatego swojego vdb150 obrobiłem w tym roku ostatecznie nic nie dorabiając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.