Skocz do zawartości

Trochę teorii - DS foto


szyszmen

Rekomendowane odpowiedzi

Jako początkujący mam kilka pytań dotyczących teorii focenia i nie tylko

Myślałem i nie mogłem się domyślić o co chodzi z tym LRGB

RGB no to ok rozumię kolorki ale te L - luminacja jak focić luminację to potrzebny jakiś filtr jak w przypadku Ha- alpha?

Prosiłbym o wyjaśnienie kilku prostych a dla początkujących trudnych pojęć, terminów odnośnie teorii fotografowania obiektów DS

 

czy przy lustrzankach też trzeba osobno R G B i L zbierać czy o co tu biega?

Edytowane przez szyszmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szyszmen,

RGB uzyskujesz naświetlając obiekt przez odpowiednie filtry (czerwony, zielony i niebieski), chyba, że robisz zdjęcie OSC (One Shoot Camera, czyli kolorową) bądź lustrzanką to wtedy wszystkie trzy filtry masz niejako "w pakiecie" (maska bayera ma najczęściej 2 filtry zielone, jeden czerwony i jeden niebieski) :-)

L czyli luminancję naświetlasz używając filtra UV/IR cut czyli wycinające światło podczerwone i ultrafioletowe i jest to, można tak rzecz, zdjęcie cz-b obiektu (dla kamer mono)

 

W przypadku astrofotografii wąskopasmowej (tzw. narrowband) wykorzystuje się (najczęściej) filtry: H-Alpha (wodorowy), OIII (Tlenowy) i SII (Siarkowy), oczywiście są i inne, ale (przynajmniej ja) nie spotkałem się z ich zastosowaniem w astrofotografii DSO.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli krótko mówiąc jeśli się nastawia na foto Ds to do teleskopu i lustrzanki należało by doliczyć filtr L czyli uv/ir cut, Ha-alpha, OIII, SII. a jak kamera ccd mono to do tego R G B

o ile pozwolą na to fundusze,

a i jeszcze jedno pytanie a filtr Ha beta wykorzystuje się często ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,

filtr UV/IR Cut wykorzystujesz JEDYNIE przy kamerach mono, pozostałe filtry też wykorzystujesz tylko przy kamerach mono (ew. Ha przy kamerach czułych a linie wodorwe i ew. modowanych lustrzankach).

 

Jak masz zwykłą (niemodowaną) lustrzankę to nie używasz żadnych filtrów, po prostu podpinasz i robisz, możesz jedynie wykorzystać filtr ALP (Anti Light Pollution), ale to też nie jest obowiązkowe.

 

Z mojej wiedzy, filtr Hbeta to filtr wizualny a nie fotograficzny.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyszmen - filtry LRGB są przeważnie oferowane w kompletach po 4 więc nie trzeba myśleć o " dokupieniu" filtru L :). I oczywiście wyłącznie do kamery mono. Do DSLR ( lustrzanki) lub kamery OSC ( One Shot Colour) nie potrzebujesz filtrów LRGB.

Powtarzam się po Pawle ale to w celu utrwalenia wiedzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę to kamery mono są w stanie zarejestrować bliską podczerwień i ultrafiolet, więc teoretycznie można pokusić się o wykonanie zdjęć w tych długościach fal. Jaka jest faktyczna przyczyna tego iż takich zdjęć nie prezentuje? Nie jest to jednak w zasięgu amatorskiego sprzętu? Akurat nie jest to modne? Z góry przepraszam, jestem w tej kwestii laikiem :uhm:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę to kamery mono są w stanie zarejestrować bliską podczerwień i ultrafiolet, więc teoretycznie można pokusić się o wykonanie zdjęć w tych długościach fal. Jaka jest faktyczna przyczyna tego iż takich zdjęć nie prezentuje? Nie jest to jednak w zasięgu amatorskiego sprzętu? Akurat nie jest to modne?

 

z modą to raczej nie ma nic wspólnego, chociaż faktycznie, wygląd ma tu decydujące znaczenie :)

Po prostu gwiazdki w podczerwieni wyglądają jak naleśniki, a jak bardzo, można zobaczyć tu: http://astropolis.pl/topic/27848-ameryka-i-pelikan-clear-;/ to właśnie dlatego w kamerach stosuje się filtry L które robią za ir/cut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu gwiazdki w podczerwieni wyglądają jak naleśniki, a jak bardzo, można zobaczyć tu: http://astropolis.pl/topic/27848-ameryka-i-pelikan-clear-;/ to właśnie dlatego w kamerach stosuje się filtry L które robią za ir/cut

Wyszło jak w 3d :mr.green:

 

Temat mnie zaciekawił po obejrzeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.