Skocz do zawartości

Problem z Syntą 10"


Inceptos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Od kilku dni jestem posiadaczem Synty 10". Mam też z nią niemały problem. Po skierowaniu na dowolną gwiazdę lub planetę(Jowisz) w okularze widzę taki widok(poniżej "artystyczne" przedstawienie tego co widzę. Proszę o pomoc i za wszystkie rady serdecznie dziękuję!

Inceptos

post-23955-0-36340700-1377425931_thumb.jpg

Edytowane przez Inceptos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... faktycznie dość dziwna sprawa, bo wydawało by się oczywiste, że należy ustawiać ostrość :astronom:

Jak mamy maksymalnie schowany wyciąg (jak do transportu) to po włożeniu okularu najzwyczajniej w świecie nic nie widać ;)

 

Ale panowie i panie... nie ma co się śmiać. Nie każdy musi rozumieć od razu zasady działania całości. Kto w życiu nie zrobił jakiejś głupoty niech pierwszy rzuca kamień. Ja np. starałem się przez godzinę podczas pierwszej próby kolimacji ustawić wszystkie odbicia centralnie w teleskopie, który ma offset, co jak możecie sobie wyobrazić nie było takie łatwe :Boink: Później, po doczytaniu i wykryciu co jest nie tak, było już nieco łatwiej ;)

 

Dlatego pierwsza sprawa: ustaw ostrość pokrętłami przy wyciągu.

Druga sprawa: każdy twój okular będzie wymagał ponownego ustawiania ostrości.

Trzecia sprawa to kolimacja. Wszystko jest tutaj:

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Kolimator można zrobić samemu (wymaga to dużej dokładności, jeżeli ma być skuteczne) lub kupić.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki, to zapoznaj się z obsługą wyciągu okularowego za dnia. Jak już złapiesz ostrość na dalszym, stałym obiekcie (np. komin czy słup), ustaw teleskop tak, żeby mieć ten obiekt w centrum pola widzenia. Następnie wyreguluj szukacz śrubami dociskowymi tak, żeby mieć ten sam obiekt w środku. Jeśli szukacz ma naniesiony krzyż, upewnij się, że obiekt widziany w teleskopie jest również na przecięciu krzyża.

 

Sprawdź też czy w wyciągu okularowym nie siedzi przedłużka podobna do tej: http://astromarket.pl/przedluzka-ts-1-25-cala-35mm.html

Jeśli pozostawisz ją w wyciągu, jest szansa, że z okularami dołączonymi do zestawu nic nie zobaczysz. Może Ci się przydać z innymi okularami o dłuższej ogniskowej.

 

Powodzenia!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

standardowym błędem właścicieli synt 8-calowych jest wsadzanie w wyciąg obu przedłużek, czyli tej na 1,25 cala i na 2 cale, przez co ostrości nie da się ustawić. Nie wiem, czy synta 10-calowa też ma takie przedłużki. Masz wsadzać tylko jedną zależnie od używanego okularu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.