Skocz do zawartości

Słownik pojęć


Rekomendowane odpowiedzi

Hej ;), wpadłem na pomysł by stworzyć coś w rodzaju słowniczka pojęć. Od razu powiem, że nie wiem czy piszę w dobrym miejscu, a po drugie nie wiem czy się ze mną zgodzicie, że takie coś jest potrzebne no ale pomyślałem sobie, że dla kogoś początkującego taki słownik byłby dużym ułatwieniem bo nie musiał by skakać po internecie by znaleźć definicję słowa (oczywiście jeżeli zechciałby dowiedzieć się więcej na dany temat to bardzo proszę :) ). Z czasem słowniczek można by rozwijać o coraz nowsze definicje. Nie musiałyby być to definicje stricte astro lub fiz ale np: co to jest mocowanie, przedłużka itp. Czekam na wasze odpowiedzi i mam nadzieję że nie pojedziecie po mnie zbytnio ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że na celestii nie ma zbyt dużo informacji, ja bardzo szybko odpuściłem sobie tą stronę... dlatego popieram pomysł Krzysztofa.

 

Tak myślę że w sumie można by spróbować reaktywować celestię i porządnie ją rozbudować. Sam zupełnie nie znam się na tworzeniu stron, więc musi wypowiedzieć się ktoś kompetentny w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właściwie, skoro już coś takiego jak celestia istnieje to po co tworzyć nową stronę - wystarczy zadbać trochę o tę istniejącą. celestia jedzie na skrypcie mediawiki - jak na tego typu "encyklopedyczny" charakter strony jest to skrypt idealny. jedyne czego brak to edytorów/moderatorów, którzy wzbogaciliby strony celestii wartościowymi informacjami. cóż to już pozostaje w gestii właściciela celestii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deklinację się nie liczy, tylko mierzy. Na północ lub na południe od równika niebiańskiego. Sam równik niebiański jest przedłużeniem płaszczyzny równika ziemskiego w przestrzeń kosmiczną i ma deklinację równą 0, natomiast bieguny niebiańskie leżą na przedłużeniu osi obrotu Ziemi. Północny biegun niebiański ma deklinację równą +90 stopni, zaś deklinacja południowego bieguna niebiańskiego jest równa -90 stopni. A deklinację dowolnego ciała niebiańskiego należałoby zmierzyć za pomocą jakiegoś kątomierza, mierząc od równika.

 

 

Teraz w zasadzie każdy montaż teleskopu (sprawdzić, czy nie dobson) ma na osiach obrotu specjalne koła z podziałkami. Gdy masz montaż paralaktyczny, to na jednym z nich jest właśnie deklinacja, na drugim - kąt godzinny (w azymutalnym jest azymut i wysokość). Jeżeli masz montaż paralaktyczny, to przed obserwacjami trzeba ustawić jego oś kąta godzinnego na biegun niebiański, skalibrować koło deklinacyjne (np. ustawiając teleskop na jakąś jasną gwiazdę o znanej deklinacji i przestawiając potem odpowiednie koło tak, żeby wskazywało pożądaną wartość), a potem można już deklinację odczytywać po prostu z tego koła. Ale w teleskopach amatorskich te koła nie są zbyt duże i stąd ich dokładność niezbyt wielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.