Skocz do zawartości

Maxim DL - CR2 z Canona


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie dałem sobie spokój z DSS i chciałem wypróbować jak działa MaximDL z RAW-ami Canona.

Czy są w Maximie jakieś szczególne ustawienia dla tego typu plików ? Chodzi mi o stakowanie, kalibrację.

 

Dla próby zestakowałem 27 klatek i kolor klatki wynikowej wyszedł mi wściekle czerwony i w niektórych miejscach wyglądał tak jakbym robił składankę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stackuję w Maxim-ie, ale nie próbowałem Raw-ów. Najpierw wywołuję rawy do tiffów w LR. Tam usuwam szum koloru i robię balans bieli. Jeśli mam profil szkła, to również ustawiam i likwiduję aberrację.

Tiffy wrzucam do Maxim-a i stackuję. Spróbuj w ten sposób - szczególnie jeśli masz Lightrooma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywalało się na którejś klatce, Maxim nie potrafił prawidłowo alginować wszystkich 26 klatek, dlatego zrobiłem to ręcznie.

 

Klatki należy przejrzeć przed allignowaniem w Maximie i te złe odrzucić. Wtedy z automatu będziesz miał lepszy wynik jak wszystko wymuszasz na siłę ręcznym wskazywaniem na 2 gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klatki należy przejrzeć przed allignowaniem w Maximie i te złe odrzucić. Wtedy z automatu będziesz miał lepszy wynik jak wszystko wymuszasz na siłę ręcznym wskazywaniem na 2 gwiazdy.

 

Nie miałem złych klatek, dowiedziałem się, że Maxim też może się pogubić przy zbyt dużej liczbie gwiazd. To tylko program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy stackowaniu CR2 w Maximie jest kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę:

1. Jeśli w okienku Stack używamy opcji Auto color convert współczynniki kolorów RGB są brane z aktualnie ustawionych w menu Color -> Convert color..., dlatego warto wcześniej sobie tam ładnie je dopasować np używając metody na gwiazdkę G2V (menu Color -> Color balance... Background na auto, Scale na Mouse i klikamy w nieprzepaloną gwiazdkę w okolicach typu G2V, po czym notujemy współczynniki i wrzucamy je do Color convert...)

2. możemy nie używać opcji Auto color convert, ale musimy wtedy stackować wcześniej przekonwertowane na kolor i skalibrowane klatki (np przy użyciu prostego makro). Wg moich obserwacji ta metoda daje lepsze wyniki niż zaznaczanie Auto color convert. Konwersja koloru _po_ alignmencie surowych klatek doprowadzi do wymieszania się pikseli z kanałów RGB i zafałszowania kolorów, np jak tu:

2013-09-09_181031.jpg

3. zakładka Quality w okienku Stack jest bardzo przydatna przy obróbce sporej ilości klatek (oczywiście nie dotyczy tylko CR2 :) )

4. Jeśli używamy klatek Flat (pewnie nie dotyczy fotek robionych obiektywami) warto je sobie zestakować osobno i następnie na stacku użyć filtru Filters->Kernel filters->Median, 7x7. Usunie to szum z flata, który potem byśmy dodawali do każdej klatki podczas kalibracji, a klatki flat nie niosą żadnej informacji o tak dużej częstotliwości.

5. żeby nie tracić informacji przy zapisie do TIFFa 16bit i późniejszym wyciąganiu poziomów w PS warto stackować do formatu IEEEfloat i następnie wyciągnąć przynajmniej częściowo krzywe w Maximie po czym taki obrazek zapisać do 16 bit TIFF. Przy stackowaniu do 16bit i wyciąganiu późniejszym w PS poziomów po kilku iteracjach histogram staje się 'kwantowy' :) Ma sens przy dużej ilości stackowanych klatek - powyżej 20-30, kiedy końcowa rozdzielczość stacka przekracza 16 bitów.

 

Tyle z pamięci :)

Co do gubienia się przy alignowaniu - zauważyłem to tylko raz przy stackowaniu fotek okolic Drogi Mlecznej z krótkiej ogniskowej (200mm). Zazwyczaj Auto - star matching albo Astrometry działa poprawnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chętnie i z przyjemnością poczytam jeszcze Wasze uwagi i sugestie w sprawie składania zdjęć z Canona w Maximie.

Coraz częściej bije się z przemyśleniami, że DSS mi nie wystarcza i że czas właśnie na Maxima.

 

A ja mysle że DSS jest niedoceniany, poskładał mi mistrzowsko wiele zdjęć trzeba tylko pokombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.