Skocz do zawartości

HEQ5 Home Position


Nowok76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Wczoraj korzystając z okazji czystego nieba wytaszczyłem sprzęt na balkon.

Problem się pojawił w ustawianiu montażu na dwie lub trzy gwiazdki.

Mianowicie po najechaniu na pierwszą (Altair )gwiazdkę wszystko grało , montaż nawet dość dobrze wycelował.

Jak podałem drugą gwiazdkę nie daleko Altaira montaż robił nie potrzebny objazd.

Nie wiem czy jak startuję z Home Position to ma znaczenie ułożenie osi rektascencji . Na przykład śrubami mocowania po lewej stronie czy

prawej. Czy ma to jakieś znaczenie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zrobił, bo zapewne Altair był po jednej stronie meridiany, a ta druga gwiazdka po drugiej, więc montaż zrobił flipa, bo akurat teraz, wieczorową porą Altair jest blisko południka.

 

A jak nie jesteś pewien jak poprzednio zaparkowałeś teleskop, to lepiej z pilota wybrać, że teleskop nie startuje z home position

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jak startuję z Home Position to ma znaczenie ułożenie osi rektascencji . Na przykład śrubami mocowania po lewej stronie czy

prawej. Czy ma to jakieś znaczenie ??

Jeśli startujesz z zaparkowanego montażu, to montaż musi być nieruszany pomiędzy sesjami, bo inaczej parkowanie nie ma sensu. Jeśli natomiast startujesz ze zwyczajnie niezaparkowanego (w pilocie nie wybrałeś "start from parked position" czy jakoś tak), to wtedy teleskop ma być po prostu mniej więcej na północ, przeciwwagą w dół. Ułożenie osi rektascencji powinno być jedno konkretne, czyli przeciwwaga w dół, Tobie chodzi zapewne o obrócenie deklinacji, bo rzeczywiście można założyć teleskop w 2 strony (śruby trzymające tubę są wtedy z lewej lub z prawej). To nie ma żadnego znaczenia, bo ta oś jest symetryczna i montaż nie wie, jak ją ustawiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te flipy całe to tak ma być ??

Przecież montaż mi robił takie obroty że jak bym nie zatrzymał napędu w czasie alingu to tuba by mi walła p statyw.

Nie kumam dlaczego montaż nie wybiera najkrótszej dragi do celu, tylko niepotrzebnie się obraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te flipy całe to tak ma być ??

Przecież montaż mi robił takie obroty że jak bym nie zatrzymał napędu w czasie alingu to tuba by mi walła p statyw.

Nie kumam dlaczego montaż nie wybiera najkrótszej dragi do celu, tylko niepotrzebnie się obraca.

Jeśli prawie uderzył w statyw, to oznacza, że coś źle ustawiłeś. Natomiast flip jest jak najbardziej normalny i nie powinien powodować zahaczania o nic. Montaż stara się w ten sposób nie ukręcić sobie kabli dookoła i nie uderzyć w statyw. Wybiera najkrótszą drogę, jeśli może, ale jak musi zrobić flipa, to go robi. Spróbuj sobie ręcznie ustawić teleskop np na zachód, tak, żeby przeciwwagi były u góry, to zrozumiesz, po co się robi flipa :icon_wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEQ5 Pro nigdy nie robi meridian flipa przy ustawianiu z pilota Syn Scan. Jak robi to znaczy, ze go zle ustawiles. Ewentualnie przed alligmentem mogłes go nie zaparkowac w "home position"

Ale tu nie chodzi o samoczynnego flipa przy przekraczaniu południka, tylko o "objechanie południka na około" przy robieniu GOTO. Gdyby tego HEQ5 nie robił, to by walił w nogi ile wlezie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie chodzi o samoczynnego flipa przy przekraczaniu południka, tylko o "objechanie południka na około" przy robieniu GOTO. Gdyby tego HEQ5 nie robił, to by walił w nogi ile wlezie.

 

Chyba się mylisz. Jak się prawidłowo ustawi HEQ5 pro Syn Scan to po zaparkowaniu na polarną montaż nigdy nie przekracza meridian. Przy aljenacji na 3 gwiazdy zawsze będzie omijał południk. Po tym samym poznamy czy prawidłowo zaparkowaliśmy i czy montaż jest jako-tako ustawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makower, śmiem się wtrącić - ale wytłumacz mi swoje stwierdzenie : "Przy aljenacji na 3 gwiazdy zawsze będzie omijał południk." - jeśli wybierzemy gwiazdę na wschodzie a potem wskażemy mu gwiazdę na zachodzie to montaż nie wykona flipa, nie "przerzuci" przeciwwag na drugą stronę? To jak do niej dojedzie zakładając, że meridian to linia a nie punkt?

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się mylisz. Jak się prawidłowo ustawi HEQ5 pro Syn Scan to po zaparkowaniu na polarną montaż nigdy nie przekracza meridian. Przy aljenacji na 3 gwiazdy zawsze będzie omijał południk. Po tym samym poznamy czy prawidłowo zaparkowaliśmy i czy montaż jest jako-tako ustawiony.

Wydaje mi się, że mówimy o tym samym, tylko się nie rozumiemy :icon_smile: . Jak napisał Pav1007 to omijanie południka jest po prostu meridian flipem w trakcie GOTO. Oczywiście wszyscy wiemy, że takiego flipa montaż sam nie zrobi, gdy będzie przekraczał południk w trakcie trackingu (bez GOTO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makower, śmiem się wtrącić - ale wytłumacz mi swoje stwierdzenie : "Przy aljenacji na 3 gwiazdy zawsze będzie omijał południk." - jeśli wybierzemy gwiazdę na wschodzie a potem wskażemy mu gwiazdę na zachodzie to montaż nie wykona flipa, nie "przerzuci" przeciwwag na drugą stronę? To jak do niej dojedzie zakładając, że meridian to linia a nie punkt?

 

Paweł

Ja to rozumiemm tak. Ustawiłem HEQ5 Pro w home position.

Teraz robię alligment.

Dla dzisiej nocy np. Arktur, Dubhe, Vega. (tak podpowiada SynScan)

Alligment seccesful.

Nastawiam na M31 - OK

Jak skieruję teleskop teraz na na M31 to teleskop nigdy mi nie zrobi flipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wątek się rozwinął więc opiszę sytuacje lepiej .

 

Po starcie z HOME P. robię aligment 3 star.

Pierwsza Altair. Montaż trafia w gwiazdę. Patrzęc na południe tuba jest po prawej stronie.

Druga gwiazdka A..cośtam na lewo od Altaira, chyba w pegazie. Montaż obraca się prawie o 360 stopni , tak że

tuba jest po lewej . To jest dziwne !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jam mocno niedoświadczony jestem w zakresie paralaktyków, ale w swoim sterowniku do montażu widzę opcję, która pozwala mi określić czy flip ma być robiony przy przekroczeniu linii północ-południe, czy wschód-zachód. Właściwe określenie tego parametru faktycznie sprawiło, że montaż przestał robić flip w sytuacji, w której się go nie spodziewałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wątek się rozwinął więc opiszę sytuacje lepiej .

 

Po starcie z HOME P. robię aligment 3 star.

Pierwsza Altair. Montaż trafia w gwiazdę. Patrzęc na południe tuba jest po prawej stronie.

Druga gwiazdka A..cośtam na lewo od Altaira, chyba w pegazie. Montaż obraca się prawie o 360 stopni , tak że

tuba jest po lewej . To jest dziwne !!

Albo pomyliłeś kierunki, albo rzeczywiście coś jest nie tak. Powinno być dokładnie na odwrót, czyli przy celowaniu w Altaira tuba jest na lewo (czyli od wschodu), a na tą gwiazdę na lewo tuba powinna być na prawo (czyli od zachodu). To jest normalne zachowanie montażu. Jeśli nastawiasz go na obiekt na południu po lewej stronie południka lokalnego, to podjeżdża tubą od prawej, jeśli jest na prawo od południka, to podjeżdża od lewej (patrząc na południe). Nie interesuje go, czy jest to najkrótsza droga i jeśli zmienia stronę południka, to obraca się o 360st, aby osiągnąć cel od dobrej strony. Montaż dba o jedną rzecz - nigdy nie ustawia się tak, żeby przeciwwagi były wyżej od tuby (czyli maksymalnie pręt przeciwwagi jest poziomo). Jeśli natomiast obiekt samoczynnie zmienił stronę południka na skutek ruchu sfery niebieskiej, to montaż to olewa i nie robi automatycznie flipa i wtedy przeciwwagi wychodzą wyżej od tuby (co często oznacza rychłą kolizję tuby z nogami statywu).

 

Ja to rozumiemm tak. Ustawiłem HEQ5 Pro w home position.

Teraz robię alligment.

Dla dzisiej nocy np. Arktur, Dubhe, Vega. (tak podpowiada SynScan)

Alligment seccesful.

Nastawiam na M31 - OK

Jak skieruję teleskop teraz na na M31 to teleskop nigdy mi nie zrobi flipa.

Nie wiem, czy do końca Cię rozumiem, ale chyba nie masz racji. Zakładamy, że M31 jest na lewo od południka. Robisz GOTO i montaż podjeżdża od prawej. Jeśli teraz jeszcze raz zrobisz GOTO na M31, to się nie ruszy, no bo po co. Ale, jeśli poczekasz, aż M31 przekroczy południk i po tym dasz jeszcze raz GOTO, to montaż zrobi flipa, podjeżdżając od strony lewej.

 

Jam mocno niedoświadczony jestem w zakresie paralaktyków, ale w swoim sterowniku do montażu widzę opcję, która pozwala mi określić czy flip ma być robiony przy przekroczeniu linii północ-południe, czy wschód-zachód. Właściwe określenie tego parametru faktycznie sprawiło, że montaż przestał robić flip w sytuacji, w której się go nie spodziewałem.

Rozumiem, że Twój montaż robił flipa automatycznie, po przekraczaniu południka? HEQ5 tego nie robi, więc i żadnych ustawień odnośnie flipa się nie znajdzie w pilocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.