Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wyborze teleskopu


MarcinB37

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość. Jeżeli temat zamieściłem w złym dziale to przepraszam. Generalnie problem polega na tym, iż nie mogę się zdecydować na konkretny teleskop. Mam też ograniczony budżet tj równo 3 tyś zł. Docelowo chciałbym telepa wykorzystywać w przyszłości do astrofotografii mgławic i galaktyk lecz także chciałbym z satysfakcją obserwować księżyc czy planety. Wiem że nie ma teleskopu uniwersalnego do wszystkiego ale jeżeli choć w minimalnym stopniu któryś może się zbliżyć do uniwersalności to jestem w stanie za to zapłacić. Przeszukałem forum w nadziei na znalezienie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania jednak jeżeli pojawiał się jakiś wątek dotyczący sprzętu który przytoczę za chwilę to w połowie dyskusji temat schodził na inne tory. Dlatego też postanowiłem założyć oddzielny wątek. Co do miejsca obserwacji to zamieszkuje w Poznaniu jednak mam możliwość wyjazdów na wieś do teściów gdzie co prawda są latarnie ale zaświetlenie jest minimalne i niebo bywa piękne usiane gwiazdami. Co do posiadanego sprzętu obecnie to wygląda to następująco:

1. Canon 1100D (niemodyfikowany)
2. HEQ5 Syn Scan
3. SW 102/500 (achromat - tragiczny zresztą)

Wracając do wątku głównego znalazłem następujące teleskopy które by mnie interesowały

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-c6-s-xlt-ota,d1709.html

 

duża ogniskowa i w miarę przyzwoita średnica lustra oraz możliwość zmniejszenia ogniskowej i światłosiły za pomocą reduktora co daje f/6,3 zamiast f/10 oraz ogniskową 900 z kawałkiem zamiast 1500 tylko czy po redukcji nadaje się on do astro galaktyk i mgławic?

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=1525&lunety=Tuba_optyczna_Sky-Watcher_80_ED_APO_80/600_OTAW_Black_Diamond_+_szukacz_+_z%B3%B1czka_k%B1towa_2_cale

 

Czytałem że refraktory apochromatyczne idealnie nadają się do astro DS oczywiście z flattenerem tylko czy do planet i księżyca nie za mała ogniskowa i średnica soczewki?

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2465&lunety=Tuba_optyczna_Sky-Watcher_N-150/750_%28BKP150/750%29_OTAW_Dual_Speed

 

Widziałem sporo fotek zrobionych tym telepem tylko jednocześnie podobno jest dość trudny w astro (złapanie ostrości, do tego kolimacja) czyli jednym słowem nie polecany na początek.

 

Do teleskopu chcę jeszcze zakupić kamerę kolorową która w przyszłości będzie wykorzystywana do guidingu oto ona

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2101&lunety=Kamera_QHY_5_T_%28kolor,_CMOS,_do_astrofotografii_S%B3o%F1ca,_Ksie%BFyca_i_planet_oraz_guidingu%29

 

Proszę o opinię co sądzicie na temat tego sprzętu. Jeżeli żadnej z nich nie jest odpowiedni proszę o sugestie. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko znaleźć coś do astrofoto i do wizuala, a jeszcze trudniej połączyć DSy z planetami. Jeśli koniecznie chcesz wszystkie te rzeczy, to chyba bym wybrał 150/750. I faktem jest, że jego dobre opanowanie zajmuje trochę czasu. A co do kamerki, to z jakiego powodu chcesz kolorową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

A więc tak:

 

Teleskop nr 1 - do planet i Księżyca idealny jak na start. Do DS już gorzej. Co prawda z reduktorem ogniskowej już nie byłoby aż tak tragicznie, ale jak dla początkującego to byłaby droga przez męki - za duży ciężar i na wietrze strasznie szarpałoby teleskopem.

 

Teleskop nr 2 - jak dla mnie to faworyt. Idealny wybór dla tego montażu, ogniskowa optymalna dla większości DSów. Tysiące zadowolonych astrofotografów nie może się mylić :) Jest też najbardziej poręczny z posród trzech opcji podanych przez Ciebie. Niestety Księżyc i planety nie pokaże dużo szczegółów.

 

Teleskop nr3 - co prawda większa srednica lustra i ogniskowa korzystniejsza, ale kolimnacja może sprawiać problemy początkującemu. Z łapamiem ostrosci nir powinno być problemu.

 

Kamerka dobra do guidingu i zdjęć planetarnych, ale wersja mono jest sprawniejsza.

 

Chyba musisz się zdecydować co chcesz fotografować, bo teleskopu do wszystkiego tu Ci nie doradzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iluvatar kamerka kolorowa bo do monochromatycznej konieczne jest dodatkowo koło filtrowe i filtry co generuje dodatkowe koszta, jeżeli się nie mylę to później zdjęcia zrobione przez filtry trzeba odpowiednio łączyć w specjalnym programie na czym się kompletnie nie znam. Wiem że mono jest sprawniejsza i w guidingu lepsza niż kolorowa. Z waszych wypowiedzi wynika że do astro to albo ED80 albo SW 150/750 tylko teraz który?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. innymi słowy napisałeś że opanowanie SW 150/750 zajmuje trochę czasu możesz napisać w czym jest największy problem z opanowaniem tej tuby i czy nowicjusz sobie z tym poradzi. Jakie najdłuższe czasy osiągne bez guidowania i czy coś w ten sposób wyciągnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał newtona, bo HEQ5 sobie z nim spokojnie poradzi, a zarazem da Ci sporą średnicę do DS i planet w wizualu, jak również stosunkowo krótką ogniskową do focenia. Refraktor da wyraźny niedosyt w wizualu DS i planet, jak i w foto planet (w zasadzie zabawka do tych celów), jedynie w foto DS się sprawdzi, choć będzie ciemniejszy, niż newton i da mniejszą skalę obrazu. Obsługa newtona nie jest wcale trudna. Ma on dobry wyciąg z mikrofocuserem, więc ostrość będzie łatwo nastawić nawet bez napędu, a kolimacja wcale nie jest trudna - najprościej kupić kolimator laserowy baadera, który da wystarczającą dokładność. Do newtona oczywiście niezbędny MPCC, jak zaczniesz focić.

 

Jak będziesz miał tą kamerę, to do guidingu już wiele nie trzeba - SW80/400 na giełdzie za 200 zł.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma on dobry wyciąg z mikrofocuserem, więc ostrość będzie łatwo nastawić nawet bez napędu, a kolimacja wcale nie jest trudna - najprościej kupić kolimator laserowy baadera, który da wystarczającą dokładność.

Mateusz,

Zgodzę się z tym stwierdzeniem, w przypadku gdy rozmawiamy o zgrubnej kolimacji. Ten laser baadera nie do końca nawet można włożyć osiowo w wyciąg - dokręcony clampingiem będzie położony w innej płaszczyźnie niż później przykręcony aparat. Jak już to bym celował w kolimator Hotcha (samocentrujące) - są droższe, ale warte swojej ceny. Oczywiście nic nie pobije catsye'a - ale to inna półka cenowa.

Kolimacja jest wg mnie kluczowa do fotografii newtonem (im bardziej światłosilnym tym wymaga dokładniejszego ustawienia). Owszem - można fotografować i samemu się tak bawiłem, ale jak widzę jakie samoloty i statki kosmiczne wychodziły mi z gwiazdek to zacząłem zwracać na to szczególną uwagę.

 

Warto też nadmienić - koniecznie trzeba sprawdzić czy LG nie przesuwa się po zmianie pozycji teleskopu (a w tańszych modelach ma do tego tendencję). Jak LG przesunie się nawet o kawałeczek to cała kolimacja idzie w cholerę.

Wg mnie warto opanować ten element prawie do perfekcji.

 

Marcinie, kamera, którą wskazałeś nadaje się do kręcenia planet i guidingu - do dlugoczasowej ekspozycji bym nie używał. Do guidingu to zdecydowanie wersja mono i nie potrzebujesz do tego żadnych filtrów.

 

Ja na moim HEQ5 wraz z 150/750 wieszałem 80/400 i spokojnie montaż wyrabiał. Sądzę, że 102/500 też uciągnie.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MateuszW czy do guidowania nada się to co teraz posiadam czyli SW 102/500 czy będzie to już za duże obciążenie dla monta?

Nie mam danych, co do jego masy, ale SW80/400 waży ok 1,5kg, więc myślę, że jeśli twój waży jakieś 2,5 kg, to też nie będzie problemu. Musisz pamiętać, że do takiego refraktorka przydałoby się mieć pierścienie regulacyjne. Do SW80/400 są gotowe: http://www.astrokrak.pl/obejmy/1413-pierscienie-regulacyjne-do-guidera-z-dovetailem-.html, a do 100mm, pewnie trzeba by na zamówienie kupić i pewnie będą ciut droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby miał problem ze znalezieniem gwiazdy do guidowania przy f/5 i QHY5... a pierścienie regulacyjne mogą wprowadzić dodatkowe ugięcie wzajemne. Wg mnie, im sztywniej wszystko połączy tym lepiej.

 

Warto też dodać, żeby gwiazda do guidu znajdowała się blisko deklinacji obiektu

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby miał problem ze znalezieniem gwiazdy do guidowania przy f/5 i QHY5... a pierścienie regulacyjne mogą wprowadzić dodatkowe ugięcie wzajemne. Wg mnie, im sztywniej wszystko połączy tym lepiej.

 

Warto też dodać, żeby gwiazda do guidu znajdowała się blisko deklinacji obiektu

Ciężko powiedzieć, czy takie mocowanie nieregulowane akurat tak trafi, że będzie w miarę zgrane z drugim teleskopem. Weź też pod uwagę, że kolega chce mieć QHY5 kolorową, co odbije się na jej czułości. Chociaż w sumie się zgadzam, żeby tych obejm jednak nie kupować, ewentualnie, jak będą problemy, to zawsze można dokupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. innymi słowy napisałeś że opanowanie SW 150/750 zajmuje trochę czasu możesz napisać w czym jest największy problem z opanowaniem tej tuby i czy nowicjusz sobie z tym poradzi. Jakie najdłuższe czasy osiągne bez guidowania i czy coś w ten sposób wyciągnę. 

Pewnie, że nowicjusz sobie poradzi jeśli tylko będzie chciał, to nie jest przecież fizyka jądrowa :) Jak juz Paweł napisał wcześniej koliminacja będzie wymagała praktyki i dokupienia dodatkowego urządzenia, ale na początku nawet z najprostszym koliminatorem powinno dać się uzyskać dobre kształt y gwiazd.

 

Bez guide nie osiągniesz czasów dłuższych niż 60 sekund, więc raczej tu nie powinno się iść na kompromisy. Z tą kamerką DSow nie da się fotografować, a planet z teleskopami 2 i 3 nie będzie sensu robić. Kup wersje mono i na pewno bedziesz bardziej zadowolony.

 

Acha, ten achromat, który masz nada sie spokojnie na guidescope i obejdzie się spokojnie bez guide ringów.

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalk

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady. Obecnie zamówiłem SW 150/750 oraz kolimator laserowy baadera. Mam nadzieję że będę zadowolony z zakupów. Co do kamerki to jeszcze przemyślę sprawę. Jeszcze jedno pytanie dotyczące korektora komy. Czy ten będzie dobry do zamówionego telepa?

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1802&lunety=Korektor_komy_2%27%27_do_teleskop%F3w_Newtona_F/3,5_-_F/6_%28MPCC_Mark_III,_Baader_Planetarium%29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, kilka rad jak dostaniesz sprzęt:

1. Włóż kolimator w wyciąg i zobacz czy się rusza (nawet mniej niż 1mm), jeśli tak to spróbuj obkleić go taśmą przeźroczystą, trochę go to "usztywni" w wyciągu.

2. Jak będziesz kolimował to operuj jedną śrubą - jak mocujesz kolimator w wyciągu to dokręć wszystkie śruby, a jak będziesz go wyciągał, to odkręć jedną i wyciągnij po kolimacji, potem włóż aparat/kamerę i dokręć tą jedną - zapewni Ci to mniej więcej położenie matrycy takie jak kolimatora

3. Zamontuj teleskop z kolimatorem na montażu i przy włączonym poruszaj go dookoła osi - zobacz czy plamka lasera się rusza. Jak tak to wykręć celę i spróbuj usztywnić lustro np. podkładkami filcowymi

 

Korektor komy będzie odpowiedni - pamiętaj, że on mu być w odpowiedniej odległości od powierzchni matrycy.

 

Co do kamery - tą kamerą (jak już zostało wspomniane przez bamusa) nie dasz rady fotografować DSów, więc na grzyba Ci kolorowa?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki był tok mojego rozumowania jak przedstawił MateuszW. Chciałem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Do momentu rozpoczęcia zabawy z astro i konieczności guidowania chciałem pobawić się z planetami w kolorze a potem przeznaczyć kamerę do guidowania. Jeżeli jednak mono jest sensowniejsza to chyba w tym kierunku będę zmierzał. Dzięki Pav1007 za rady jak tylko dotrze sprzęt zastosuje się do Twoich rad. Jeżeli ten kolimator komy jest ok to będę go zamawiał w najbliższym czasie. Wiem że dużo pytań zadaję ale kto pyta ten nie błądzi więc...mam kolejne dotyczące posiadanego aparatu. Nie jest on modyfikowany i trochę się obawiam ingerencji w niego gdyż chciałbym go używać także do ziemskich spraw (imieniny u cioci itp). W związku z tym czy jest jakiś filtr który można zastosować do niego bez ingerowania w przeróbki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki był tok mojego rozumowania jak przedstawił MateuszW. Chciałem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Do momentu rozpoczęcia zabawy z astro i konieczności guidowania chciałem pobawić się z planetami w kolorze a potem przeznaczyć kamerę do guidowania. Jeżeli jednak mono jest sensowniejsza to chyba w tym kierunku będę zmierzał. Dzięki Pav1007 za rady jak tylko dotrze sprzęt zastosuje się do Twoich rad. Jeżeli ten kolimator komy jest ok to będę go zamawiał w najbliższym czasie. Wiem że dużo pytań zadaję ale kto pyta ten nie błądzi więc...mam kolejne dotyczące posiadanego aparatu. Nie jest on modyfikowany i trochę się obawiam ingerencji w niego gdyż chciałbym go używać także do ziemskich spraw (imieniny u cioci itp). W związku z tym czy jest jakiś filtr który można zastosować do niego bez ingerowania w przeróbki?

Zdecydowanie idź w mono. Kręcić planety możesz w mono (też mają urok), możesz się nauczyć dobrze to robić a potem systematycznie dokupywać filtry czy nawet dokupić inną kamerę (np. Atik Titan). Do guidingu mono jest zdecydowanie lepsza niż kolor.

 

Zadawaj pytania a my w miarę naszej wiedzy odpowiemy :-)

 

Co do Twojego aparatu, jedyne co możesz zastosować to ALP (Anti Light Pollution) czyli filtr wycinający linie sodowe. Niemodyfikowana lustrzanka ma filtr przed matrycą, który skutecznie oślepia DSLR na linie wodorowe (H-Alpha), czyli mówiąc potocznie - kolor czerwony. Oczywiście bez tej modyfikacji też możesz robić zdjęcia i nawet jaśniejsze mgławice emisyjne się zarejestrują (nie w takim stopniu co przy kamerze czy modyfikowanej lustrzance, ale zawsze coś). Galaktyki spokojnie Ci się zarejestrują. Samemu zaczynałem robiąc zdjęcia Canonem 40D niemodyfikowanym.

Tutaj: http://pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/old-ones masz zdjęcia zrobione SW150/750 na HEQ5 z Canonem 40D. Nie jest ich dużo, ale jak chcesz zobaczyć to napisz do mnie PW, to podeślę Ci inne - żebyś mógł zobaczyć co widać.

 

Jak zmodyfikujesz aparat to również będziesz mógł robić zdjęcia dzienne - wystarczy, że wybierzesz custom white balance - na jakiejś białej kartce papieru, lub będziesz robił w RAW'ach i potem na kompie zmienisz balans bieli :-)

 

ps błąd oczywiście reduktor komy

Ani nie reduktor ani nie kolimator - korektor komy :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że dużo pytań zadaję ale kto pyta ten nie błądzi więc...mam kolejne dotyczące posiadanego aparatu. Nie jest on modyfikowany i trochę się obawiam ingerencji w niego gdyż chciałbym go używać także do ziemskich spraw (imieniny u cioci itp). W związku z tym czy jest jakiś filtr który można zastosować do niego bez ingerowania w przeróbki?

Hej

Mam ten aparat i spokojnie daje radę bez przeróbek , ja właśnie wymieniłem filtr w moim , ale niestety brak pogody uniemożliwia przetestowanie. Do miasta potrzebujesz jakiś filtr LP, ja osobiście wybrałem Astrominik CLS Eos Clip dokładnie taki http://astromarket.pl/filtr-astronomik-cls-do-aparatow-canon-eos-clip-filter.html i moim zdaniem jest wyśmienity.

Dokładam pojedyńczą surową 10 minutową klatkę Eos 1100D SW 150/750 Korektor GSO.

 

Rafał

 

EDIT

 

Można oczywiście ustawić ręcznie balans bieli po wymianie filtra, ale podobno nie będzie to idealnie.

_m81_8029_ISO800_600s.jpg

Edytowane przez kudi145
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał nie będę focił w mieście bo i nie mam ku temu warunków (duże miasto, wielkie blokowisko, kwatera na pierwszym piętrze w wieżowcu bez balkonu) czyli warunki zerowe. Jednak co weekend jestem u teściów na wsi gdzie warunki są o wiele lepsze a w przyszłym roku z żoną na kredyt dom kupimy oczywiście na wsi więc już tam będę miał odpowiednie warunki. Paweł piękne zdjęcia muszę przyznać. Nie jest ich dużo ale liczy się jakość nie ilość. Skontaktuje się z Tobą przez twoją stronę podając mojego maila i oczywiście proszę o zdjęcia, może tak być? Napisz mi jeszcze proszę co sądzisz o filtrze podlinkowanym przez Rafała? Cena spora ale jeżeli ma mi w znacznym stopniu poprawić możliwości i komfort pracy to wezmę go pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.