Skocz do zawartości

Celestron - czyli macanie z teleskopem


Boma

Rekomendowane odpowiedzi

Z uwagi na to że planuję zakup wyrobu teleskopopodobnego pomyślałem że skoro mogę to sprawdzę osobiście.

Znalazłem w Poznaniu sklep cyfrowo.pl ale tam nawet nie mieli zdjęcia teleskopu a co dopiero sam teleskop. Pan mi powiedział że tylko w internecie . Przez monitor nie pomacam się z teleskopem ....

Poszedłem więc obejrzeć i osprawdzić organoleptycznie refraktory celestrona w Saturnie (innych marek nie było) :

Teleskop CELESTRON PowerSeeker 70AZ
Teleskop CELESTRON AstroMaster 114EQ

Mieli rozłożone kilka sztuk . Zabrałem się więc do macania - a co mi tam .

Montaż AZ w refraktorze nie nadawał sie nawet do postawienia na nim aparatu foto o wadze 100gram !

Po zamontowaniu deski jako stolik 100 gr wódki też bym nie postawił - bo strach że sie wyleje.

Luzy w kazdym obrotowym elemencie sprawiały że lunetka latała jak chciała . Sztywność montażu w skali od 1-10 nie występuje...może w skali -10 (minus 10) to tak.

Newton ma inny montaż EQ - podobne luzy a mikroruchy na pokrętle - można zapomnieć !

Ze sklepu wyszedłem przerażony .

W drodze do domu pomyślałem jednak że może ktoś źle złożył montaże aczkolwiek palcami sprawdzałem i śrubki były dokręcone .. Pomijając cene (500 i 800zł ) tych cudów nieudolności technicznej zacząłem się zastanawiać jak można wciskać ludziom taki KIT???

Ciekaw byłem teleskopu SW 70/700 na AZ2 ale nigdzie nie znalazłem tego modelu w Poznaniu. Mam nadzieję że nie ma takich luzów w montażu. Strach teraz zamawiać sprzęt w necie bo po co robić kłopot sobie i ludziom . Jak mi przywiozą coś podobnego do domu to nie wiem co zrobię ... Nie zamawiam więc nic i poczekam na kolejne macanie .

 

Ps

Jedno im sie udalo w Saturnie - przemiła pracownica która starała sie mimo wszytko zachęcić mnie do zakupu czegokolwiek - choćby lornetki - pewno miała rację .

 

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed świętami Bożego Narodzenia w zeszłym roku byłem w Saturnie w wawie, żeby dokupić jakiś gadżet - widziałem młode małżeństwo oglądające podobny do wymienionego przez Ciebie - wyrób teleskopopodobny, macali, ruszali (montaż paralaktyczny był jakby przekręcony i teleskop wisiał horyzontalnie tak jakby pod montażem).

Gdy zaczęli oglądać pudełka to stwierdziłem, że zareaguje - podszedłem, przedstawiłem się i powiedziałem, że jestem miłosnikiem astronomii - zrobiłem krótki wykład dlaczego nie należy kupować takiego teleskopu i skierowałem ich do innych "branżowych" sklepów. Podziękowali i poszli, słyszałem jak mówili "dobrze, że nie kupiliśmy tego syfu"....

...

tymczasem stojący obok wszechwiedzący sprzedawca w Saturnie piorunował mnie wzrokiem i autentycznie myślałem, że coś mi powie niemiłego... ale nie powiedział, może to dlatego, że byłem o ponad głowę wyższy od niego i zdecydowanie większy :-D

 

Tak czy siak - odradzam kupowanie takich wyrobów - lepiej dozbierać i kupić coś co nam sprawi przyjemność :-)

 

P.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pav 1007 .

Zaplanowałem że kupię sobie coś do zabawy za parę złotych i tak żeby rzecz była przydatna na wyjazdy. Żeby została w domu jak mi się znudzi zabawa z astronomią a jak nie to kupię jakiś sprzęt za kilka tysięcy . Ale mało jest takich miejsc gdzie mozna coś dotknąć i sprawdzić . W Poznaniu nie znam - no nie... są astrozakupy ale tam mają tylko Meade i Bressery i większość w internecie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop CELESTRON PowerSeeker 70AZ

Teleskop CELESTRON AstroMaster 114EQ

[...]

Pomijając cene (500 i 800zł ) tych cudów nieudolności technicznej zacząłem się zastanawiać jak można wciskać ludziom taki KIT???

Mnie szokuje coś innego. Jak można ludziom wciskać taki kit PO TAKIEJ CENIE? Bo taki sam sprzęt jest również w ofercie sklepów stricte astronomicznych. Tylko ceny znacznie niższe: 309 zł i 529 zł. Ewidentnie więc w marketach liczą na jeleni. Za niewiele więcej niż te 8 stów można kupić taki astro gadżet: Sky-Watcher Virtuoso
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodobał mi się A czy ten teleskop Sky-Watcher Virtuoso nadaje sie do DS-ów ?

Nie sądzę. W zestawie jest tylko malutki MAK, który zapewne znacznie lepiej będzie sobie radził z planetami i Księżycem, niż z DSami. Ciężko mi też cokolwiek powiedzieć na temat jakości jego optyki. A sam jestem ciekaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.